Аgresif davranışların düzeltilmesi mümkün mü?

Her türlü davranış sorunu, uygun eğitim ile çözülebilir. Bu kuralın tek istisnası: nedeninin köpeğin akıl hastalığı olduğu durumlar. 
Agresif davranış, köpek eğitiminde yeterli tecrübeye sahip olmayan sahiplerin sıkıntı yaşamaları karşısında genellikle güçsüz kalmaları durumunda ortaya çıkan sorunlardan sadece bir tanesidir. 
Neden köpek agresif davranıyor?
1.Baskınlık
2.Korku
3.Irk özelliği. 
Bunlar, bir köpeğin bir insana veya başka bir hayvana saldırmaya hazır olmasının en sık nedenleridir.
Birinci ve üçüncü noktalar iç içe geçmiş durumda. Bir cins koruma, savunma, savaşma için yetiştirilirse, tanım gereği önemli liderlik özelliklerine sahip olacaktır. Mesela Alabay'da ve Güney Rus Çoban Köpeklerinde yabancılara karşı güvensizlik ve saldırganlık yetiştiriliyor. Onları yardımsever bir Labrador yapmak mümkün değildir. Bu tür ırklarla elde edilebilecek tek şey, köpeğin sürekli kontrolüne dayanarak, sahibine itaatlik ve yabancılara karşı sabırlı davranıştır. 
Saldırganlık korku sebebi ile ortaya çıktığına, genellikle köpeğin sosyal statüsündeki dengesizlik söz konusudur, böyle bir birey lider değildir. Evcil hayvan köşeye sıkıştırıldığında kaçacak hiçbir yeri olmadığından saldırır.
Böyle bir reaksiyonu önlemek için, önce hayvanı umutsuz bir duruma sokmayın. Direnmeye zorlamadan köpekle her zaman anlaşabilirsiniz. 
Bir sonraki adım, köpeği eğitmek, sosyal becerileri geliştirmek, arkadaş canlısı, çelişkili olmayan köpeklerle ve insanlarla iletişim kurmaktır. Minimum itaat seviyesinde eğitim. Sosyalleşme ve itaat üzerinde birkaç ay düzenli eğitim yaptıktan sonra, köpek çok daha güvenli, yeterli ve sakin hale gelecektir. 
Baskınlık belirtileri nelerdir?
Köpek, üzerinde manipülasyonlar yapmanıza izin vermez, oyuncakları ve yiyecekleri korur, yürüyüşlerde sizi dinlemez. Onu arzusuna karşı bir şeyler yapmaya zorlamaya çalışırken (örneğin, pençelerini kesmek), agresifleşir ve daha sert durumlarda derhal ısırır. 
Nasıl düzeltilir?
Basit, ama karakterinizi ortaya koyup, üzülmeyi ve köpeği insanilerştirmeye çalışmayı bırakıp, sıkı bir eğitime başlamak gerekiyor. Köpeğiniz nekadar itaat etmiyorsa, o kadar sert ve tavizsiz çalışmanız gerekir. Herhangi bir saldırganlık, hatta bir yan bakış, “Bu imkansız” komutu ve fiziksel etki ile derhal durdurulur. Bunlar ilk başta, köpek henüz bu komutu nasıl uygulayacağını bilmediği zamanlarda kullanılır, sonra tek  sözünüz yeterli olacaktır. Komut, köpeğin inandığı bir tonda (öfkeli ve her şeye hazırsınız) telaffuz edilmelidir.
Genel eğitim sürecinden mutlaka geçin, bu 10 komutu, çoğunlukla çalışan köpeklerin sahipleri geçer. Köpek size itaat etmeyi öğrenecek, buna ilgi duyacak. Eğitimi geçtikten sonra, siz evcil hayvanınızın davranışını okuyabilecek ve başlamadan önce bile rahatsız edici durumları önleyebileceksiniz.
Büyük olasılıkla, böyle bir köpekle problemsiz yaşamak için, onu günün 24 saati kontrol altında tutmanız gerekecek, köpeğinize sürekli lider durumunuzu doğrulamanız gerekecektir. Periyodik olarak, köpeğiniz gücünüzü test etmeye çalışacak, bu sınavı onurlu bir şekilde geçmelisiniz, aksi takdirde eğitimin ilerleyişi geri döner. 
Baskın ve potansiyel olarak agresif bir köpekle uğraşmak kolay değildir, saldırganlığı düzeltme konusunda deneyimli bir uzmandan yardım isteyin. İdeal olarak evcil hayvanınızı eğitmiş olsanız bile, arkadaş canlısı köpek sahipleri ile dolaşırken gördüğünüz keyifli sosyal yaşam tarzınız olmayacaktır. Ancak bu, gerçekten istediğiniz ırkta bir köpeğin sahibi olmanın fırsatı için ödediğiniz bedeldir.
Bu nedenle, saldırgan davranışların düzeltilmesi oldukça olası ve gerçekleştirilebilir, ancak bunun için köpek davranışının nedenleri hakkında bilgi, sabır, titizlik ve anlayışa sahip olmanız gerekir.
Evcil dostunuz için mağazamızda boyungöğüs ve gezdirme tasmalarımızı inceleyiniz. Profesyonel eğitim için K9 eğitim malzemelerimiz dünyaca ünlü eğitmenler tarafından onaylanmıştır ve takdirini kazanmıştır.
Bizi takip edinhttps://www.instagram.com/fordogtrainers_turkiye/ https://www.facebook.com/groups/shoptasmalari/