Ağızlık seçimi ve kullanımı

Çoğu ülkelerin yasalarına göre, köpekleri kalabalık ortamlarda gezdirmenin kuralları var. Bu kurallara göre, köpek her zaman ağızlık ile dolaşması gerekiyor. Bu nedenle, ağızlık seçimi tüm köpek sahipleri için çok önemli.
Çoğu köpek sahipleri, veteriner kliniklerinde kullanılan, bez ağızlıklardan yana seçimini yapıyor. Ancak onların haricinde, ağızlıkların farklı malzeme ve kullanım çeşitleri de var. Bu makalede, mağazamızda sunulan ağızlık türlerini ve onların kullanım şekillerini size tanıtmak ve köpeğinize en uygun ağızlığı seçebilmeniz için tavsiyelerde bulunmak istiyorum.
Modifikasyona göre ağızlıklar komple kapalı veya delikli olabilir. Komple kapalı ağızlıklar ısırmaya karşı tamamen güvenilir. Onlar deri veya sentetik malzemeden olabilir. Fakat, sıcak havalarda kapalı ağızlık köpeklerde sıcak çarpmasına neden olabilir, çünkü, köpekler nefes sayesinde vücudunu soğutur, ama kapalı bir ağızlık köpeğin ağzını açmasını ve tam nefes alışını engelliyor. Bu tür ağızlıkları, genellikle, agresif köpeklere veya, köpeğin birini ısırma ihtimalinin arttığı, kalabalık ortamlar ve veteriner hastaneler için takılır.
Isı transferi köpeklerde dil ve ağız boşluğundan geçer, bu nedenle, köpeğin burnuna ve ağzına havanın serbest girişi - hayati önem taşıyor. Sıcaklarda, dilini çıkarıp burnunu yalayamayan köpek, aşırı ısınmadan ölebilir. Bu sebepten dolayı, köpek rahatça ağzını açabilmesi ve hava alabilmesi için, ağızlığın buna göre şekli ve yeterli açıklıkları olmalı. Klasik koni şekil ağızlıklar bunun için çok uygun değildir, en uygun - silindir veya paralelyüz şekli.
Ağızlığı, köpeğin kulak arkasına ve gözler arasında sabitlemek için, 2 kayışı olmalıdır. Alın kısmından geçen kayışı olmayan ağızlıkları köpekler çok kolay çıkarır. Bu tür ağızlıklar sadece bir formalitedir, çünkü onlar, özellikle antrenman sırasında, yeterli güvenlik sağlayamaz.

Ağızlık türleri:

 • Polis eğitim ağızlıklar
 • Deri ağızlıklar
 • Metal kafes ağızlıklar
 • Plastik kafes ağızlıklar
 • Kumaş ağızlıklar
 • Yular ağızlıklar

Polis eğitim ağızlıklar

Bu ağızlıklar, köpeklerin eğitim ve hazırlık sırasında, güvenlik kurumları kullanır. Bütün ağızlıklar arasında bunların en pahalı olma sebebi - insanlara ve köpeklere maksimum güvenlik sağlaması gerektiğinden ötürüdür. Çünkü yakalama antrenmanı sırasında, köpek ağızlıkla eğitmenine (üstünde koruyucu güysi hiç yokken veya bunların sadece birkaçı  varken) koşuyor.
Genellikle bu ağızlıklar – içi çelik iskeletten ve deriden yapılır. Bu tasarım, çarpma sırasında yaralanmalardan köpeğin yüzünü korumak için gerekli. Ağızlığın içinde burun için özel, travmalardan koruyacak, bir yastık olmalıdır. Ağızlığın yanlarında, iyi havalandırmayı sağlamak için, yeterli açıklıklar olmalıdır. Ancak, onlar eğitmeni ısırabilecek kadar büyük olmamalı.

Deri ağızlıklar

Tıpkı insanlarda olduğu gibi, köpekler için de deri en güzel malzemelerden biri. Alerjiye neden olmayan, sıcaklarda ısınmayan, soğuk havada, metal gibi, donmayan bu ağızlık metal ağızlıklardan oldukça daha hafif ve deforme olmuyor.
Bu tip ağızlıklar, oldukça sıkı, ama çok kalın olmayan, deriden yapılır. Aynı zamanda, iyi havalandırma sağlamak için - yeterince büyüklükte delikleri, ve, köpek ağzını açıp özgürce nefes alması için - gerekli şekli olmalı.
Deri ağızlıkların belli bakım gerektirdiğini unutmayın. Bakımsız deri, hızlı çatlar, perçinleri paslanır ve ağızlık, perçinlenen yerlerinden, yırtılabilir. Bu sebeple, deri kafes ağızlığı alırken, ürünün deri kalitesine (sıkı ve düz olmalı) ve perçinlerine (paslı veya ters taraftan yongalı olmamalı) dikkat edin.

Alev desenli deri köpek ağızlığı Hakiki deri eğitim ağızlığıHakiki deri köpek eğitim ağızlığıSüslü köpek yular ağızlığı  Köpek saldırı eğitim ağızlığı

Metal kafes ağızlıklar

Klasik bir ağızlık tipi. Bütün ağızlıkların içinden – bu ağızlık, koruma derecesini kaybetmeden, havalandırmayı en iyi şekilde sağlar. Ancak, çok soğuk veya sıcak havalarda, metal ağızlık hayvana rahatsızlık verebilir. Metal, köpeğin ağzı ile temas etmemesi için, ağızlığın astarlı olması tavsiye edilir. Bu, aynı zamanda, aşınmalardan ve yaralanmalardan köpeği koruyacaktır.
Metal ağızlık ile köpek rahatça su bile içebilir. Bu nedenle, bu tip ağızlıklar, köpek çok yoğun antrenman yaptığı ve nefes alma ihtiyacı arttığında veya uzun zaman ağızlık ile takılı kalmak zorunda olduğu zamanlar için idealdir.
Fakat, dikkatli olun, çünkü köpek, bu ağızlıkla, istemeden sizin canınızı yakabilir. Bu ağızlığı koruma antrenmanı sırasında kullanmanızı tavsiye etmiyoruz, zira, ağızlığın kafes duvarlarına çarpıp, hayvanın yüzü yaralanabilir. Eğer, metal ağızlığı almaya karar verdiyseniz, kafesin tüm tellerinin bir birine kaliteli şekilde kaynak ile sabitli olmasına dikkat edin, çünkü metal bağlantı yerlerinden koparsa, köpek yaralanabilir. Tercihen metali kaplamalı ağızlık seçmeniz, çünkü kaplamasız ağızlık çok çabuk paslanıp, görünümünü kaybedebilir.

Kaliteli metal ağızlıKafes şeklinde metal ağızlıkDemir köpek ağızlığı

Plastik kafes ağızlıklar

Bu ağızlıklar ucuz, hafif ve köpeğin kolayca nefes almasını sağlıyor. Onları veterinere gittiğinizde ya da hijyen işlemleri sırasında (pençelerini kesme veya tarama sırasında), kısa süreli prosedürler için kullanmanızı tavsiye ediyoruz.
Ağızlığın, plastik ve köpeğin burnu arasındaki yerde, deri ya da herhangi bir yumuşak bez şeridi olmasına dikkat ediniz. Bu köpeğinizi aşınmalardan veya travmalardan korumaya yardımcı olacaktır.
Plastik ağızlık çok kolay yıkanır, kurulanır ve uzun zaman görümünü korur. O oldukça sağlam, ve aynı zamanda, metal azlığa göre, kış zamanında bile kullanıma uygun.

Kumaş ağızlıklar

Bu ağızlıklar, veterinere veya toplu taşıma araçlarında gitme sırasında kullanılır. Onları yabancı hayvanlara ilk yardım sırasında da kullanmak gayet uygun olur. Bu ağızlıkları eğitim sırasında kullanmayınız.
Kumaş ağızlıklar köpeğin ağzını açmasına ve rahatça nefes almasına engel oluyor, bu sebeple, uzun süre köpeğinizi tek başına onula takılı bırakmayın. Özellikle, sıcak havalarda, bu ölüme yol açabilir.
Bu ağızlıklar ucuz, fakat, köpeğin onunla ısıramayacağını düşünmeyin - hafif ısırıklar bile acı verebilir.

Yular ağızlıklar

Genellikle yeni başlayan eğitimcilerin kullanması tavsiye edilir. Bu ağızlıklar, kopeğin ağızlıkla ve ağızlıksız olmasının ortası. Bu yüzden, köpeğin ağızlığı takılı olması gerektiğinde – başka tip, ağızlığın tam işlevini görecek, bir ağızlık takılması gerekiyor.
Yular ağızlık köpeğin hareket yönünü daha iyi kontrol etmek için kullanılır: ağızlığa bağlanmış kayışı çekerek, siz köpeğin başını çevirirsiniz ve hayvan baktığı yere doğru gitmeye yönelir.

Kullanmanızı tavsiye etmediğimiz ağızlıklar

İki tip deri ağızlık vardır: her ikisi de köpeğin burun çevresine gelen kısmı delikli olarak imal edilmiştir. Biri çok ince deriden yapılmıştır ve esnektir. Diğeri ise – çok sıkı deriden ve çok serttir.
İnce deriden olan ağızlık çok iyi hava dolaşımını sağlar, ama köpek, yine de, bu ağızlıkla ısırabilir. Belki de çok ciddi yaralamaz, fakat, çok acı verebilir.
Çok sıkı deriden yapılmış ağızlıklar, köpekler için ağır ve nefes almasına engel olabilir.

Köpeği ağızlığa alıştırma

Köpekleri ağızlığa alıştırmak gerekir. İlk zamanlar, köpek olumsuz tepki veriyor: ağızlık onu engelliyor ve dikkatini dağıtıyor. Fakat eğitim sırasında, onlar ağızlığı kabullenmeyi öğreniyorlar ve, hatta bazen, onların takılmasını seviyorlar bile.
Alıştırma sırasında, ağızlığın içine leziz ödül koyun ve köpeğin onu almasını bekleyin, fakat kayışları bağlamayın. Köpek yiyecek parçasını aldıktan sonra, onu okşayın. Bunu 4-5 kez günde bir hafta boyunca tekrarlayın. Bunun temel amacı – ağızlık takılıyken, köpeğin rahatsızlığını gidermek. Büyük tepki vermemeye başladığı zaman, ağızlığın kayışlarını bağlayabilirsiniz. Köpeği sevmek ve, ilk zamanlarda, ağızlığı kısa süreye takmak çok önemli.
Köpek ağızlığını çıkarmaya çalıştığında, yasak komutunu vermek ve gezdirmeyi çekmek gerekir. Unutmayın, gezdirmeyi çekme gücü köpeğin dikkatini ağızlıktan eğitmenine çevirecek kadar güçlü olmalı. Köpek sakinleşip, durumu kabul edene kadar ağızlık çıkarılmaz. Ağızlığı çıkardıktan sonra, mutlaka köpeğinizi sevin. Dikkatini dağıtmak için leziz ödül de verebilirsiniz.
Ağızlığı eğitim sırasında takmaya başlamadan önce, köpek önce onu günlük yaşamında her zaman takmalı.

Ağızlığın uyumu nasıl kontrol edilir

Ağızlık, köpeğin ısırmasından korumak için tasarlanmıştır. Bu sebeple, köpeğinize her ağızlığı taktınızda, mutlaka onun iyi oturmasını kontrol edin ve kendi başına çıkarma olasılığını ortadan kaldırın. Bunu ağızlığın ön (köpeğin burun çevresini saran), kısmından çekip yapabilirsiniz. Eğer çok gevşek ise - hayvanın kafasından kayabilir.

Ağızlıkların kullanım amaçları

 1. Eğitim kontrolü
 2. Bodyguard veya koruyucu köpeklerin eğitim sırasında, eğitmenin güvenliği
 3. İnsanları veya başka köpekleri daha agresif köpeklerden koruma
 4. Sahibinin saldırıya uğrama riski olduğunda - köpeğin davranışlarını düzeltme eğitimleri sırasında
 5. Sahibinin yokluğunda, eşyaları kemirmesini engellemek için
 6. Köpeğin, başka hayvanların olduğu, yeni eve geldiği sırasında da etkilidir
 7. Veterinere gittiğinde veya hijyen prosedürleri sırasında
 8. Misafirlere veya çocuklara karşı agresif olduğu durumunda
 9. Köpeğin eşyalara zarar vermesini engellemek
Ağızlığın temel kullanım amacı – güvenlik ve eğitim kontrolü. Yani, köpeklerin davranış kontrolü eğitiminden sonra, becerileri ağızlık bağlıyken test edilir. Yanı sıra, agresif köpeklerin eğitim sırasında da kullanılır.

Ağızlığın sonuç vermeyeceği durumlar

Genelde, hangi ağızlık, birlikte yaşayan ve sürekli kavga eden köpeklere, daha faydalı olacağını çok sık sorulur. Bu durumlarda, köpek kafesi veya ciddi ve kaliteli eğitim daha uygun olur.
Ağızlıklar olan problemleri sadece gizliyorlar, ama çözmüyorlar. Örn., ağızlık bir köpeğin ötekini ısırmasını engellemek için kullanılıyorsa, eğitim olmadan bu saldırganlık problemi çözülmüyor.
Köpeklerin çocuklarla iletişim sorunları ile ilgili ise – ağızlık çözümün sadece bir parçası. Hiçbir durumda, ağızlıkla olsa bile, agresif bir köpeği çocukla yalnız başına bırakmayınız. Polis eğitmenler, köpeğin ağızlıkla bile, ne kadar tehlikeli olduğunu doğrulayabilir. O, olgun bir insanın dişlerini fırlatabilir, gözlerine zarar verebilir, kaburgalarını kırabilir ve daha kötüsünü de yapabilir. Bu yüzden gözetleme, eğitim, kontrol ve, bazen, bağlama bile – köpeğin saldırganlığını kontrol altında tutmanın en iyi yönetim teknikleri.
Bizi takip edin https://www.instagram.com/fordogtrainers_turkiye/ https://www.facebook.com/groups/shoptasmalari/