Agility

Agility (İngilizce agility - çeviklik, kıvraklık, beceriklilik) yeni, ama giderek popülerleşen bir disiplindir ve köpekler bir sürü farklı engeli, gezdirme ve boyun tasması olmadan, geçmekte rekabet ederler.
Bu köpek sporu 1978'de İngiltere'de "icat edildi". Binicilik sporu yarışmalarından esinlenen bu fikir, John Varley'e aittir, hangisi yarışmaların biri sırasında köpeklerle benzer bir yarışma düzenledi. Bu yeni eğlence hızla popülerlik kazandı ve çok yakında diğer Avrupa ülkelerinde ortaya çıktı. 1987'de,Köpek yarışmaları Köpek Yetiştiricileri Merkez Derneği, Agility’yi tam teşekküllü bir spor disiplini olarak kabul etti ve kurallar koydu: yarışmalar, tüm köpek ırklarına açıktır, "belgeleri" olan veya olmayan, spor, eğlendirici ve eğitici niteliktedir. 1988 yılında, aralarında yıllık Avrupa şampiyonaları ile birlikte, Fransa'da resmi uluslararası Agility şampiyonluğu düzenlenmeye başladı. 1989 yılından itibaren bu disiplin dünya çapında kabul olmuştur. 14 Avrupa ülkesine Japonya, Güney Amerika, Kuzey Afrika ve birçok Doğu Avrupa ülkesi katılıyor.
Yarışmanın kendisine gelince, Uluslararası Kinoloji Federasyonu 15 aylık ve daha büyük köpeklerin katılmasına izin vermektedir. Omuz yüksekliği 40 cm'den daha az olan köpekler için, katılım sadece "mini agility" kategorisindeki yarışmalarda kabul edilir.
Agility yarışmasının özü nedir? Binicilik sporunda olduğu gibi, köpek pistteki tüm engellerden hatasız bir şekilde geçilmeli. Temel olarak çeşitli türlerdeki engellerden atlamaktan bahsediyoruz, ancak daha zor egzersizler de var.
Tüm bu egzersizlerde başarılı olmak için, sadece oyuna ve güvene dayanan özenli bir köpek eğitimi gereklidir. Bu agility’yi çok etkileyici bir disiplin haline getirir, çünkü sadece köpekten değil, aynı zamanda sahibinden de beceri gerektirir. Bazı sahipler eğitimde mükemmelliğe ulaşırlar, öyle ki, köpeğin kendisi tamamen yalnız başına engellerden ilerlerken, sahibi, pistin merkezinde durmakta ve sadece engellerin sırasına işaret etmektedir. Bu spor herkese açık olduğundan, yeni başlayanlar ve deneyimli sporcular için agility sınıfları sunan çok sayıda kulüp var. Bir köpeğe sahip olmasan bile, çevikliğin en iyi ustalarının performanslarını izlemek her zaman çok ilginç ve keyiflidir.
ForDogTrainers farklı yapışmalar ve köpek eğitimi için çeşitli eğitim ekipmanları tavsiye ediyor:
Hafif köpek jump (atlama) bariyeri Tutma yeri sargılı dumbbell aport oyuncağı 1 kg Dörtlü set french linen eğitim ısırma çubuğu Bambu eğitim sopası Köpek maması için naylon bel çantası
Sorularınız varsa lütfen bize yazın info@fordogtrainers-turkey.com
Bizi takip edin https://www.instagram.com/fordogtrainers_turkiye/ https://www.facebook.com/groups/shoptasmalari/