Alman Çoban Köpeği

Irk standardı FCI № 166


Irk tarihi: en iyi nitelikleri belirlemek ve geliştirmek için bu cins köpeklerin planlı üretimi, 1899'da Almanya'da başladı. İşte o zaman Max von Stephanitz, Horand von Grafrath isimli erkek köpeği buldu ve yeni bir cinsin atası olmasına layık gördü. Köpeğin orantılı bir vücut yapısı, beyefendi karakteri, asil duruşu ve tükenmez enerjisi vardı. Von Stephanitz ve onun takipçileri ırk üzerinde uzun yıllar çalıştı ve bu çalışmalarının sonucunda Alman Çoban Köpeği bu asil görünümü ve, farklı eğitim programı öğrenmesini sağlayan, çok yönlü yetenekleri elde etmiş oldu.

Kariyerine başladığı ülke: Almanya

Genel görünüm: orta boy Alman Çoban Köpeği biraz uzun, güçlü ve kaslı, çok kaba iskeleti olmayan sağlam bir yapısı vardır.

Kilo ve boy: erkek – omuz yüksekliği 60 – 65 cm, kilo 30 – 40 kg. Dişi – omuz yüksekliği 55-60 cm, kilo 22 – 32 kg. Vücut uzunluğu yaklaşık 10-17% omuz yüksekliğinden daha fazladır.

Kürk: İdeal bir Alman Çoban Köpeği orta uzunlukta duble kürke sahiptir. Dışkürk olabildiğince sık ve kalın olmalı, tüyler düz, sert ve bütün vücudu yatık olarak kaplamalıdır. Baş, kulakların arkası, yüzünün önü, bacakların altı ve ayaklar kısa tüyle kaplıdır. Boyun kısmında tüyler biraz daha uzun ve sık. Bacaklarının arka tarafında kürk daha uzundur.

Renk: Alman Çoban Köpeğinin kürk renginde ise, siyaha ya da siyaha yakın sırt ve ten rengi, altın rengi veya açık gri lekeler tercih edilir. Göğsün üstünde ve bacakların iç yüzünde daha açık renklere izin verilir. Ancak hoş karşılanmaz. Tırnaklarda veya kuyrukta gizli kırmızılık, vücutla cansız, soluk açık renkler ve pigmentasyon noksanlığı istenmez. Mavi, bordo, beyazımsı renkler ise son derece istenmeyen renklerdir. Beyaz bir kurt köpeği kulüplerce henüz kabul görmemiştir.

Baş yapısı: üçgen biçiminde ve vücudu ile orantılı, yani uzunluğu omuz yüksekliğinin yaklaşık %40 tekamül eder, çok biçimsizlikten ve kabalıktan uzak. Genel olarak, deri sarkık ve gevşek değil, kulakları arasında orta derecede geniş. Alnına yandan veya önden bakıldığında hafifçe yuvarlak, kırışıklık yok veya çok hafifçe işaretlenmiş. Kafatası yüz arasında oran -% 50 ila% 50.  Kafatası genişliği uzunluğu ile yaklaşık olarak eşittir. Yukarıdan bakıldığında, alından surata düzgün bir hat oluşturarak ve görünüşü kabalaştırmadan, kafatası kulaklardan burna düzgün bir şekilde daralır. Alt ve üst çene gelişmiştir. Burun kemiği düz, herhangi bir çukur ya da çıkıntı istenmeyen bir özelliktir. Dudaklar sıkı, gergin sarkıklıktan uzak ve koyu siyah olmalıdır. Burun siyah olmalıdır.

Kulaklar: Alman Çoban köpeği paralel yönlendirilmiş orta büyüklükte dik kulaklara sahiptir. Kulaklar başlangıç yerinden bitime doğru incelmektedir. Kulak içi öne bakar. Asla içe kıvrılmazlar, yana yatık kulaklar istenmez, sarkık kulaklar son derece hatalı sayılır. Köpeklerin çoğu hareket halindeyken veya dinlenirken kulaklarını geri çekerler. Bu bir kusur değildir.

Gözler: Gözler orta boy, badem şeklindedir, biraz çarpık olabilir ama çıkıntılı olmamalıdır. Mümkün olduğunca koyu renkli olmalıdır. Canlı, zeki ve özgüvenli bir ifadeye sahip olmalıdır. Açık renk gözler istenmez, çünkü bu köpek ifadesini bozar.

Dişler: güçlü ve sağlıklı; tam diş formülü (diş formülüne göre 42 diş). Alman Çoban Köpeğinin makas ısırışı vardır. Yani, kesici dişler birbirini makas gibi karşılamalıdır, alt kesici dişlerin dış yüzü, üst kesici dişlerin iç yüzüne karşılık gelecek şekilde kapanmalıdır. Alttan veya üstten ısırışlar kusurluysa veya dişler arasında büyük açıklıklar var ise – bu kusur demektir. Aynı şekilde, kesici dişlerinin düz bir çizgide olmaması - kusurdur. Diş köklerinin derin olması için çenelerin güçlü bir şekilde gelişmiş olması gerekir.

Boyun: Boyun, güçlü, gelişmiş kaslara sahip olmalıdır. Boyun, yataya yaklaşık 45 derece açıyla taşınmalıdır. Ayrıca, Alman Çoban köpeğin boyun uzunluğu baş uzunluğu ile eşit olmalıdır. Bu, saldırı ve savunma sırasında başın hareket kabiliyetini, kavrama kuvvetini sağlayan bir özelliktir ve hareket sırasında vücut dengesinin aktif bir dağıtıcısı olarak hizmet eder. Alman Çoban Köpeği, soğuktan ve savaş sırasında onu koruyan,  kalın ve yoğun kürke sahiptir. Boynda nem belirtileri - boğaz derisinde sarkma varlığı demektir - son derece bir kusur sayılır, çünkü güçlü yapısında istenmeyen özellikleri gösterir ve köpeğin boynunda kas hareketliliğini ve gücünü azaltır.

Vücut: Omuzun üst noktası yüksek olmalı önden arkaya doğru hafifçe eğimli olmalıdır, üst hat çizgisini bozmadan arkaya doğru hafifçe kaybolurken belirgin olmalıdır. Sırtı güçlü ve kaslı olmalıdır. Bel kısa, iyi gelişmiş ve kaslı. Krup (sağrı) uzun ve hafif açılı olmalıdır (yaklaşık 23 derece). İleum ve sakrum (kuyruk sokumu) sağrının ana kemikleridir. Kısa, sığ veya düz sağrılar istenilen özellikler değildir.

Göğüs: orta derecede geniş, göğüs kemiği mümkün olduğu kadar uzun, göğsün alt kısmı iyi gelişmiştir. Göğüs derinliği omuz yüksekliğinin yaklaşık %45 – 48’i. Yuvarlak veya çok yassı kaburga kusur sayılır.

Kuyruk: en azından topuk eklemine kadar uzanmalıdır. İdeal bulunan uzunluk, topuk kemiğinin ortasıdır. Onun alt tarafında tüyleri daha uzun.  Hafifçe aşağı doğru kıvrılır. Alman Çoban köpeği hareket halindeyken kuyruğunu yukarı kaldırabilir, fakat   sırtın yatay çizgisi üzerine çıkmamalıdır. Medikal düzeltmeler kabul edilemez.

Bacaklar (ön ve arka): önkollar düz ve önden bakıldığında tamamen paralel. Omuz ve kürek kemiği eşit uzunlukta, sıkı bir şekilde 90' açıyla bağlanır. Bu açı 110' de olabilir. Dirsekler, ne istirahat, ne de hareket halinde içe veya dışa dönük olmamalıdır. Ayak bacak uzunluğunun 1/3'ü kadardır ve 20-22 derece ile bacaklarla birleşir. Güçsüz ayaklar (22 dereceden daha fazla veya 20 dereceden daha az bir açıda) köpeğin hareket ve dayanıklılığını etkilemektedir. Ayaklar nispeten yuvarlak, kısa, sıkı biçimlenmiş ve kemerlidir. Taban yastıkları çok serttir ama çatlaklı veya pürüzlü değildir. Tırnaklar kısa, güçlü ve koyu renklidir. Arka ayaklar biraz geridedir, arkadan bakıldığında birbirlerine paraleldir. Kalça kemilkleri aynı uzunlukta olamalıdır, güçlü, kaslı ve 120' lik açı oluşturular. Güçlü ve dayanıklı kemik yapısına sahiptir. Arka bacaklar kompakt, hafifçe kemerli, taban yastıkları sert, koyu renk, pençeleri güçlü ve aynı şekilde koyu renkte.

Çekici özellikleri: Alman Çoban Köpeği çok yönde kullanılabilir. Arkadaş olarak, güvenlik, koruma, dedektif, hizmet ve bekçi köpeği olarak eşit derecede iyi hizmet edebilir. Hayvancılıkta çoban köpeği olarak başarıyla kullanılır. Alman Çoban köpeği diğer ırklardan daha sık devlet sınırlarının korunması için Polis ve Asker birimlerinde kullanılır. İyi eğitilmiş bir Alman Çoban köpeği, bir suçluyu gözaltına alırken vazgeçilmezdir. Görme engellilere eşlik etmek için kullanılır. Çocuklarla arası çok iyidir.

Alman Çoban köpeği için ForDogTrainers uzmanlarının önerdiği ürünler:

Alman Çoban köpeği için göğüs tasması Alman Çoban Köpeği için deri ağızlık Alman Çoban köpeği için süslü boyun tasmasıAlman Çoban köpeği için ısırma çubuğu Alman Çoban köpeği için eğitim oyuncağı

Köpekler için profesyonel ekipman üreticisi ForDogTrainers Alman Çoban Köpeği için özel malzemeler sunar. Resmi sitemizde Alman Çoban Köpeği için deri ve naylon göğüs tasmaları, deri ve naylon boyun tasmaları, Alman Çoban köpeğinin motivasyonunu artıracak ve becerilerini geliştirecek eğitim kollukları ve bite tug'lar, deri ve naylon gezdirme tasmaları, Alman Çoban ırkı için eğitim oyuncakları ve bakım aksesuarları bulabilirsiniz.