Amstaff

Irk standardı FCI №286
Irk tarihi: Amerikan Staffordshire Terrier (Amstaff) cinsinin tarihi 300 yıldan fazladır. Ataları уeski İngiliz Bulldoglar ve Terrierlerdir. Eski Ingiliz Bulldog güçlü ve kompakt bir vücuda sahip cesur, gelişmiş kaslara ve büyük çeneye sahip, korkusuz bir köpek. Çiviye bağlı boğaya saldırmak ve burnuna sarılmak - saldırı için yetiştirildi. Antik gravürlerde, amstaffların yapısına çok benzer dövüş bulldoglarının görüntüleri sıklıkla görülür. Terrier ile Bulldog karışımı bu ırk, kendinde Bulldog’un gücünü, cesaretini ve saldırganlığı, Terrier’in ise hızını ve inatçılığını birleştirdi. Aynı zamanda bulldog'un gücünü ve masifliğini aldı, ancak daha çevik ve hareketli hale geldi. Bu köpek «Bull-and-Terrier» olarak adlandırıldı.
Ülke: ABD.
Genel görünüm: Amerikan Staffordshire Terrier köpeği güçlü, kaslı, ama aynı zamanda zarif, çevik ve çevreye çok hızlı tepki veren izlenimi vermelidir. Hatlarında Amerikan Staffordshire Terrier (amstaff) tıknaz olmalı, uzun bacaklı veya tazı tipinde olmamalı. Onun cesareti efsanevi.
Boy ve kilo:orantılı olmalı: Omuz yüksekliği 46 - 48 cm erkek, 44 – 46 dişi.
Kürk: kısa, sıkı, sert ve parlak.
Renk: herhangi renkte olabilir-tek renk, particolor, benekli.
Baş: orta uzunlukta, derin, geniş, kaslı, alnından surata belirgin geçiş. Burun - orta uzunlukta, kafatasına keskin geçiş ile. Burun ucu siyah olmalı.
Kulaklar: Kulakları dik, isteğe bağlı kesik olabilir. Tercih edilen kesik olmaması. Kesik olmayan kulakları kısa ve dik olmalıdır. Tamamen sarkık kulaklar kabul edilmez.
Gözler: siyah, yuvarlak, derin, geniş aralıklı. Göz çevresi pembe olmamalıdır.
Boyun: masif, hafif kavisli, orta uzunlukta, omuzlardan enseye doğru daralır, gerdansız ve boğazsızdır.
Dişler: çene – net belirli. Güçlü alt çene kavrama gücü sağlar. Dudaklar - sıkı, sarkık değil. Üst ön dişler alt ön dişlerin üzerine sıkıca gelirler.
Göğüs: geniş ve derin, yeterince belirgin ve sıkı kaburgalar ile.
Karın: hafif sıkı.
Kuyruk: köpek boyutları ile karşılaştırıldığında kısa. Aşağıda, ucuna doğru daralır. Sırt üstünde kıvrılmaz. Kesik değil.
Bacaklar (ön ve arka): ön ayaklar düz, güçlü yuvarlak kemikli. Arka bacaklar çok kaslı. Pençeleri orta büyüklükte. Hareketler çok esnek.
Çekici özellikleri: Amerikan Staffordshire Terrier neşeli ama telaşlı değil. Her zaman ve her yerde oynamayı sever. Ciddi durumları hissediyor – bu yeteneği doğuştan vardır. En iyi savunuculardan biri. Sahibinin yakınında olmayı seviyor ve sahibi odada ise, onu asla terk etmez. Kaybolmasından veya kaçmasından korkmadan güvenli bir şekilde sokakta tasmadan serbest bırakılabilir.
Amstaff için ForDogTrainers uzmanlarının önerdiği ürünler:
Profesyonel K9 ekipman üreticisi ForDogTrainers Amstaff için özel malzemeler sunar. Resmi sitemizde Amstaff için deri ve naylon göğüs tasmalarıderi ve naylon boyun tasmaları, köpeğin motivasyonunu artıracak ve becerilerini geliştirecek eğitim kollukları ve bite tug'lar, deri ve naylon gezdirme tasmaları, Amstaff için eğitim oyuncakları ve bakım aksesuarları bulabilirsiniz.