Arama kurtarma köpekleri

Bu meslek 19 yüzyılda, Saint Bernard adını taşıyan Alpine Manastırı'nda ortaya çıktı. Kar fırtınası başladığında, rahipler köpeklerin boynuna içinde rom ile küçük fıçı bağlıyorlardı ve kar fırtınasında kayıp insanları aramaya gönderiyorlardı. Güçlü, kalın kürklü hayvanlar ayazdan korkmuyorlardı, ve, zor durumda olan bir insanın kalın kar altında olduğunun kokusunu algıladığında, onu çıkarıp, ısıtıyorlardı ve yardım ediyorlardı. Bu cins köpeklere, manastırın koruyucusunun onuruna St Bernard adı verildi.

Ancak, bunlardan ziyade, günümüzde Belçikalı Çoban köpekleri, dağda arama operasyonları için daha sık kullanılmaktadır. Newfoundland ırkı da doğuştan kurtarıcılar arasındadır – onlar boğulanlara yardım ediyor. Bu köpekler genellikle profesyonel ekip ile plajlarda görev yapıyor ve sudaki çeşitli felaketlerin sonucu olarak hayatta kalanlara paha biçilmez yardımlar sağlıyor. Kurtarıcılık bu köpeklerin içgüdüsü olduğu gerçeğine rağmen, koku duyuları dünyanın en iyi insanı bulma "cihazı" olarak kabul edilmesine rağmen, onu bir profesyonel haline dönüştürmek için sürekli olarak eğitmeniz gerekir.

Eğitim, deneyimli bir eğitmen rehberliğinde haftada en az 3 kez 2-3 saat yapılmalıdır. Bugün, sertifikalı arama kurtarma köpek sayısının lideri İsviçre'dir. Dört ayaklı yardımcılar yılda onlarca kar altında kalan kişilere yardım ediyorlar, çünkü bir insanın kokusunu birkaç metre derinlikte alabiliyorlar.

Özellikle arama kurtarma köpekleri için ForDogTrainers tarafından tavsiye edilen ürünler:

Asker ve Polis işi için ayarlanabilir naylon köpek göğüs tasması Kurtarma köpekleri için naylon göğüs tasması Rehber köpekler için beyaz naylon göğüs tasması Polis ve Asker K9 köpekler için reflektörlü naylon göğüs tasması K9 eğitim ve çalışma için tutamaklı naylon çekiş tasması

Ancak köpekler kurbanları yalnızca dağlarda kurtarmıyorlar. Depremler, patlamalar, heyelanlar ve diğer felaketlerden sonra molozların altında bulunanların araştırılmasında çok değerli yardımlar sağlıyorlar. Yanık, benzin ve diğer dikkat dağıtıcı kokulara rağmen, arama kurtarma köpekleri felaketlerden sonra hayatta kalanları başarılı bir şekilde buluyor ve kurtarıcıların onları enkazlardan çıkarmalarına yardımcı oluyor. Köpeklere, cam ve beton parçaları patilerine zarar vermesini önlemek, için kevlar'dan yapılmış özel koruyucu çoraplar giydirilir.

Ancak, sadece doğal bir felaketin veya bir tür kazanın sonucu olarak trajedi yaşamak mümkün değildir. Örneğin, metal kiremitlerden yapılmış bir çatı kurulumu yanlışsa trajedi ortaya çıkabilir. Bunu önlemek için, teknolojik süreci kesinlikle takip etmeniz gerekir.

Ne yazık ki, ülkemizde düzenli kurtarma köpek servisi yoktur. Arama kurtarma köpeklerin eğitimi bireysel merkezler tarafından gerçekleştirilir. Yine de, dört ayaklı kurtarıcılar ülkemizde aktif olarak çalışıyor ve umut ediyoruz ki daha gelişmiş ve yaygın olacaktır…

Online mağazamızda köpekler için profesyonel ekipmanlar mevcuttur: göğüs tasmaları, boyun tasmaları, ağızlıklar, köpek oyuncakları.