Büyüme döneminde büyük köpek ırkının beslenmesi

Büyük cins bir köpek (yetişkin halde yaklaşık 25 kilo) 1 yaşına kadar kilosunu 80 kata kadar artırır ve 2 yaşına kadar büyüyebilir.

Küçük cins bir köpek (yetişkin halde 10 kilodan az) 1 yaşına kadar kilosunu sadece 20 kata kadar artırır ve 10 aydan sonra büyümez. Bu fark, kas-iskelet sisteminin bozulmuş gelişimiyle ilişkili problemleri, büyük cins köpeklerde hemen hemen her zaman bulunur, ve büyümeleri sırasında düzgün beslenmenin önemini belirtir. Genetik, büyük köpeklerinin kas-eklem patolojisi hastalıklarının temel faktörüdür, örn., kalça displazisi veya osteokondroz. Ancak, bilinçli yetiştiriciler, olumsuz genleri taşıyan tüm bireyleri üremeden çıkarmaktadır. Bu tür üreme zorluklara neden olur, çünkü bu patoloji doğasında poligeniktir, ve bu, displazi gelişiminden sorumlu belirli bir sayıda genin (ve onların sürekliliğinin) olmadığı anlamına gelir (bunlar 3-36 arasındadır).

Yani, kalça displazisine neden olan genleri taşıyan köpek, bu hastalığa yakalanmayabilir ve soyuna aktarmayabilir.

Beslenme ve eğitimleri de, olumsuz genlerin ifadesini değiştirebilir. Genellikle büyük ırk köpek sahipleri ve bazı yetiştiriciler, hayvanları aşırı besleyerek, daha büyük boyutta yetişkin elde edebileceklerine inanıyor. Ancak, öyle bir şey kesinlikle yok! Köpek yetişkin boyutlarına sadece daha hızlı ulaşacaktır. İskeletin böyle hızlı bir şekilde büyümesi olumsuz olur, çünkü henüz oluşmamış ve aşırı yüklere maruz kalırsa, kemik dokusu veya eklemler deforme olabilir. Bu nedenle, veteriner hekimler, büyük köpek sahiplerinin mama tüketimini sınırlamalarını ve az yağ içeren mamaları tercih etmelerini önerirler. Bu uygulama, hayvan iskeletinin büyümesini ve uyumlu gelişmesini daha iyi kontrol etmeyi mümkün kılar. Büyük köpek sahipleri, yavruların beslenmesini kalsiyum ile zenginleştirilmiş takviye gıda ile tamamladığı çok sık görünüyor. Bu, ancak köpek, et, sebze ve diğer nişasta içerikli malzemelerle yapılmış bir ev yapımı mama aldığında iyidir.

Eğer, yavru büyümek için dengeli hazır gıda zaten alıyorsa, beslenmeye yönelik bu yaklaşım sadece zararlı değil, aynı zamanda, sağlığı için de tehlikelidir. Büyük köpeklerde büyüme döneminde kalsiyuma ihtiyaç duyulan araştırmalar, fazla kalsiyumun büyümeyi engelleyeceğini ve kemik dokusu ve eklemlerin oluşumunu bozabileceğini göstermiştir. Dolayısıyla, satın alma mamanın içerisine kalsiyum kesinlikle ilave edilmemelidir. Yavrular için proteinlerle zenginleştirilmiş mama, kas dokusunun ve tüm vücudun uyumlu bir şekilde gelişmesini sağlamak ve kaliteli kürk oluşumu için uygundur. Bazı iyi tanımlanmış kavramların aksine, bazı mamalarda aşırı protein büyümeyi ve böbrekleri olumsuz yönde etkilemez.

Aksine, yüksek protein seviyeleri sadece mamanın çekiciliğini arttırır ve içindeki, yavrular tarafından her zaman iyi tolere edilmeyen, nişasta içeriğini azaltır (tahıllarda ve patateslerde bulunan polimerik hidrokarbonlar). Beslenmeye C vitamininin ilave edilmesi sadece istenmeyen bir şey değil, bazen iskelet gelişimini de olumsuz yönde etkiliyor.

Dengeli bir eğitim programı büyük ırk yavrularının uyumlu gelişimi için büyük önem taşır. Onların eksikliği (örneğin,yavru küçük bir kafes içinde kilitli) ve fazlalığı (örneğin, oldukça genç köpek ile yoğun eğitim veya yavru ile çok aktif oyunlar) iskeletin gelişimini olumsuz etkiler ve ciddi yaralanmaya neden olabilir.

ForDoğTrainers kaliteli köpek eğitim ekipmanlari sunmaktadır:

Naylon köpek göğüs tasması Kafes şeklinde metal köpek ağızlığı Köpek gezdirme tasması Çift kat deri köpek boyun tasması Profesyonel köpek eğitim kolluğu

Sonuç olarak, genetik, büyük cins köpeklerinin büyümesinde önemli bir faktör olduğu için, bilinen bir yetiştiriciden köpek yavrusu seçilmesi gerektiği söylenmelidir. Büyük ırk yavrular için dengeli ve özel olarak seçilmiş mama kullanın ve aşırı miktarda vermeyin. Beslenmesine ekstra kalsiyum eklemeyin ve ölçülü bir eğitim programı hazırlayın. Bilgi almak için veterinerle irtibata geçmekten çekinmeyin.

Resmi sitemizden köpek boyun tasmalarıgöğüs tasmaları ve gezdirme tasmaları, eğitim kollukları, oyuncaklar ve mamalar seçebilirsiniz.