Boğmalı boyun tasması nasıl seçilir

Boğmalı boyun tasması - köpek sahipleri arasında en çok kullanılan tasma türlerinden biridir. Onun temel özelliği, çeşitli şekillerde kullanılabilir olmasıdır:
  • normal boğma tasması, çekiştirme sırasında boğma etkisi yaratır. Birçok profesyonel eğitmen bu etkinin hayvanların doğal davranışlarına en yakın olduğuna inanıyor.
  • normal yürüyüş boyun tasması – bunun için gezdirme tasmasını sabit olan halkaya bağlamak yeterlidir.
  •  şov boyun tasması – geniş olmadığından dolayı görsel olarak köpeğin boynunu bölmüyor, bu yüzden hayvan ringde harika görünüyor.
 Boğma boyun tasmaları farklı malzemelerden üretilmektedir:
  • deri;
  • sentetik fitil ip (halat);
  • metal zincir;
  • kombinli (deri kaplamalı sentetik fitil ipi).
Deri – sadece köpekler için değil, aynı zamanda, sahipleri için de en iyi malzeme. Bu tasmalar kısa kürklü köpeklerde iyi görünür ve onların herhangi bir rahatsızlığına neden olmazlar. Köpek özgür durumdayken, boğma tasmasından tutmak kolaydır, sahibinin ellerine zarar vermez. Ancak, deri çok iyi işçiliği olsa dahi, dikkatli bakım gerektirir.

Dayanıklı hakiki deri boğma tasması 25 mm El yapımı 2 katlı deri örgülü nikel halkalı boğma tasması Örgülü deri köpek eğitim tasması Hakiki deri klasik köpek boğma tasması 13 mm Etkili köpek eğitimi için deri boğma tasması 16 mm

Sentetik fitil ip (halat) en sağlam ve güvenilir malzeme. Her türlü hava koşullarına dayanıklıdır, bu tür boyun tasmalarını tuzlu suda yüzerken bile kullanabilirsiniz. Ancak, çok sert çekişte köpeğin boynuna ve sahibinin ellerine zarar verebilir.
Metal boyun tasmaları farklı metallerden üretilebilir: çelik (paslanmaz, krom, nikel kaplama, ‘’Antik’’ kaplama), pirinç, özel hipoalerjenik kurogan alaşımı. Bu boyun tasmaları parlaktır ve gerçek bir kolye gibi görünebilir. Bu nedenle, onlar genellikle şov için kullanılır. Zincirlerin farklı renk, şekil ve bakla boyutları vardır. Uzun kürklü köpekler için en uygun uzun baklalı zincirlerdir. Ancak, bazı düşük kaliteli kaplamalar açık renkli köpeklerin kürkünü boyayabilir, bu sebeple zinciri gösteride kullanmadan önce, onu test etmeniz tavsiye edilir. Zincir tasmayı seçerken, tüm bağlantılarının kaliteli lehim ya da kaynak olmasına, kaplamanın eşit olmasına ve metal kenarların keskin olmamasına dikkat etmelisiniz.
Kombinli boyun tasmaları sentetik fitil halatının dayanıklılığını ve kaliteli derinin yumuşaklığını ve güzelliğini birleştirmektedir.

HS ince köpek gösteri boğma zinciri 1 mm Zarif yuvarlak deri boğma tasması 6 mm HS pirinç gösteri tasması 3 mm HS kombinli köpek eğitim boğma tasması 3.99 mm Sprenger siyah paslanmaz çelik eğitim boğma zinciri 3 mm

Boğmalı boyun tasmasının malzemesi köpek sahibinin tercihine, köpeğin cinsine ve amaçlanan kullanıma bağlıdır. Ancak, boyut seçimi her durumda aynıdır.
Unutmayın, boğma tasmaları köpeğin kafasından giyilir, bu nedenle tasma köpeğin kafa çapının en geniş yerinden daha küçük olmamalıdır. Ancak, çok büyük boğma tasması da sahibini çok daha uzun çekişler yapmasını gerektirecektir – bu da tasmanın bir boğma olarak verimliliğini azaltacaktır. Ayrıca, çok büyük bir boyun tasması köpeğin kafasından çıkabilir, onu kaybedebilir veya uygunsuz anda kendi çıkarabilir.
Bu nedenle, boğma tasması için en uygun boyut – kafa çevresi artı 5 cm.
SPRENGER markası özel Farklı köpek ırkları için önerilen metal boğma tasmaları tablosu geliştirmiştir. Bu tabloya göre köpeğinizin boyutlarına ve tasmanın malzemesine göre, en uygun köpek boğma tasmasını seçebilirsiniz.
Başka sorularınız varsa lütfen bize yazın info@fordogtrainers-turkey.com
Bizi takip edin https://www.instagram.com/fordogtrainers_turkiye/ https://www.facebook.com/groups/shoptasmalari/