Cane Corso ile eğitim ve spor

Modern kinolojide hemen hemen her tür eğitimin spor yönelimi vardır. Köpek sporları tüm dünyada çok popüler. Farklı sporlar için toplu yarışmalarve ulusal şampiyonluklar düzenleniyor. Köpeklerle spor yapmak iyidir, çünkü her yaş ve sosyal seviyeden insanlar için uygundur, sadece sahibi için değil aynı zamanda köpeği için de faydalıdır. Köpekle spor yapmak, evcil hayvanınızla günlük iletişimde büyük memnuniyet getirebilecek bir yaşam tarzıdır. 
Dahası, köpek eğitim disiplinleri üzerinde yapılan testler, köpeklerin değerli çalışma niteliklerini korumak ve sabitlemek için önemli bir zooteknik önlemdir.
Cane Corso, amatör sporcular arasında henüz popüler olmamış evrensel çalışma ırklarından biridir. Genel olarak, bu cinsteki köpeği, doğasında olan imkanlarını ve becerilerini bilmeden, “kanepe” için alırlar. Diğer bir problem de, çok az sayıda yetiştiricinin bu cinsin çalışma özelliklerine odaklanmasıdır. Bu göz ardı edilirse - diğer birçok ırklarda olduğu gibi, Cane Corso ırkını da “çıkmaz” haline getirmek mümkündür. Ne de olsa, Cane Corso, bir cins olarak, sadece çalışma potansiyeli nedeniyle bu güne kadar korunmuştur. Cinsin fenotipi, oluşumu sırasında belirlenen fonksiyonel görevler tarafından belirlendi, bu nedenle, üretim sürecinde ırkın şov ve çalışma nitelikleri arasında bir denge elde etmek için çaba göstermek gerekli. Üreticiler bu köpeğin çalışabilme yeteneğini dikkate alırsa, o zaman, yavruların çalışma potansiyelinin daha belirgin bir biçimde ortaya konacağını garanti edebiliriz. Buna bağlı olarak, sporda yüksek sonuçlar elde etmek için, aşağıdaki amaçlara göre canlı hayvan seçimi yapmak gereklidir:
  1. yüklere dayanmasını sağlayan köpeğin fiziksel sağlığını, durumunu ve dış sağlığını sağlamak; 
  2. çalışan köpeklerin üstün özelliklerinden biri olarak güçlü, istikrarlı ruh.
Üreticinin gelişimi ve imajı, cins hakkında olumlu bir görüş oluşturulması için köpek disiplinlerine katılım zorunludur, çünkü sadece yarışma veya rekabet sırasında üreme sonuçları karşılaştırmalı olarak gösterilebilir.
Sporda ne tür bir Cane Corso olmalı? Orta büyüklükte, sağlam bir yapıya, sağlam kaslı boyun ve sırta sahip olmalı, fiziksel efor sırasında rahatça nefes alabilmesini sağlayan ağzı olmalı, mükemmel sağlık, iyi beslenme motivasyonu, yüksek duyarlılık (bilgi alma yeteneği), yüksek av ve mücadele isteği, sağlam bir karaktere vb. Bir kez daha, tüm bu niteliklerin doğal olarak genetik olarak aktarıldığını not etmek isterim.
Birçok köpek sporu disiplini arasında, Cane Corso için “Büyük Ring” ve “Rus Ring” en uygun olanıdır. Bunlar, köpeğin doğuştan gelen özelliklerini (atışa karşı tutum, sert baskıya dayanma ve korkusuz olma gibi) ortaya çıkaran çok muhteşem ve dinamik spor türleridir ve köpek idare edilebilir ve yeterli olmalıdır. Can Corso, yüksek sonuçlara ulaşmanın temeli olan sahibine itaat etme kabiliyeti ile savaşma eğilimi ve yüksek bir hıza sahiptir. Bu cinsin sporda bir geleceği var. Yetiştiricilerin ve sporcuların bu cinsin yüksek potansiyelini takdir edeceğini ve mümkün olduğunca sık güzel işler göreceğimizi umuyoruz.
Köpek eğitimi ve spor için uygun malzemeler:
Kürk Koruyucu Pirinç Köpek Eğitim Boğma Zinciri 4 mm  Deri Tutamaklı Atın Görünümlü Zincir Tasması  Top-Matic Set: İpli Turuncu Köpek Topu ve Multi Power Clip  French linen kılıflı köpek eğitim ısırma kolluğu Bestseller! Siyah Kauçuk Kaplamalı Kış için Uygun Ağızlık