Doberman

Irk tarihi: Doberman (daha önce Doberman Pincher olarak bilinen), 19 yüzyılın ortalarında oluşmaya başlayan oldukça genç bir köpek ırkı. Onun gelişini Almanya’nın Thüringen şehrine bağlı Apolda kasabasından, ırk üzerinde yaklaşık 25 yıl çalışan, Friedrich Louis Dobermann’a borçluyuz. Doberman, ırk kurucusunun adını taşıyan tek köpek türü olduğunu da söylemek gerekir.
Kariyerine başladığı ülke: Almanya
Genel görünüm: Doberman, canlı bir mizaç ve güçlü bir savunma tepkisi olan kararlı, cesur bir köpektir. Kaslı, ama kabalıktan uzak. Vücudu zarif ve mükemmel anatomik oranlara sahiptir.
Kilo ve boy: omuz yüksekliği: erkek – 68 – 72 cm, dişi – 63 – 68 cm. Kilo: erkek – 40 – 45 kg, dişi – 32 – 35 kg.
Vücut orantıları: Doberman'ların vücudu, özellikle erkeklerde, kare gibi gözükür. 
Kürk: Doberman köpek ırkının kürkü sert, kısa ve kalın olmalıdır. Alt kürk tabakası kabul edilmez.
Renk: Renk siyah veya kahverengi (kızıl) olabilir. Burun, yanaklar, göz çerçevesinin üst tarafında, boğazda, alt bacakların iç bölümlerinde, kalçanın iç taraflarında, ayaklarda ve kuyruğun alt bölümünde pas rengi belirgin işaretler olur.
Kafa: Çok uzun değil.  Güçlü ve vücudu ile orantılı. Tepeden bakıldığında, kaba bir takoz gibidir. 
Kulaklar:  Kulaklar dik durmalı, dik olarak taşınmalı ve kafası ile orantılı olarak kesilmelidir. Kulak kesiminin yasak olduğu ülkelerde kesilmemiş kulaklarda aynı derecede kabul görmektedirler. (Orta boy tercih edilir ve ön ucun yanaklara yakın olması istenir).
Dişler: iyi gelişmiş ve sıkı. Çene uzun, ama sivri değil.
Boyun: Boyun kuru ve kaslı olmalıdır. Boyun yumuşak hatlara sahip olmalıdır. Duruşu dik ve asil görünmelidir. Uzunluğu vücut ve kafayla orantılı olmalıdır.
Gövde: Doberman'ın sırtı hafifçe eğimli, kısa, güçlü ve geniş olmalıdır. Sırt ve bel omurları geniş ve kaslıdır. Karın biraz çekik.
Göğüs: oval, uzun ve orta genişlikte. Göğüs uzunluğu ve genişliği gövde uzunluğu ile doğru oranda olması gerekir, derinliği biraz dışa çıkıntılı kaburgalar ile olmalıdır, omuz yüksekliğinin yaklaşık yarısı olmalıdır.
Kuyruk: Dik duruşlu ve yaklaşık 2-3 boğumdan kesimi yapılmış olmalıdır. Kuyruk kesiminin kanunen yasak olduğu ülkelerde kuyruk doğal haliyle bırakılmalıdır. Kuyruk kesik değilse, orta uzunluktadır, dinlenme durumunda sarkık ve heyecanlandığında sırt çizgisine kadar yükselir.
Bacaklar (ön ve arka): Ön bacaklar yere tamamen dik ve kuvvetli bir şekilde durmalıdır. Arkadan bakınca, belirgin pelvis kasları sayesinde, Doberman geniş yuvarlak kalçaya sahiptir. Pelvis, kalça ve bacak boyunca uzanan kaslar, kalça, diz ve alt bacak bölgesinde yeterli genişliğe neden olurlar. Güçlü arka ayakları düz ve paralel.
Çekici özellikleri: Eğer, köpeklere zeka ve fiziksel güçlerini geliştirecek, yeterli miktarda yük sağlanırsa, Doberman ırkı şehir yaşam koşullarına uyum sağlayabilir. Doberman'lar minimal bakım gerektirir. Kısa ve düz kürkü sayesinde haftalık tarama yeterli olacaktır. Doberman yavruluktan insanlarla iletişim kurmaya alışırsa, gelecekte güzel bir evcil köpeği olur. Bununla birlikte, Dobermanların çoğu sadece sahibini tanıyor. Çocuklarla birlikte büyürlerse, onlarla iyi oyun oynarlar. Buna ek olarak, Doberman son derece enerjik bir huyla ayrılmıştır. Doberman köpeği, deneyimli, fiziksel olarak aktif bir sahibi için ideal bir arkadaştır.
Doberman için ForDogTrainers uzmanlarının önerdiği ürünler:

Tutamaklı köpek boyun tasması Doberman için naylon göğüs tasması Hakiki deri köpek ağızlığı Çivili köpek boyun tasması Alev desenli köpek göğüs tasması

Köpekler için profesyonel ekipman üreticisi ForDogTrainers Doberman için özel malzemeler sunar. Resmi sitemizde Doberman ırkı için deri ve naylon göğüs tasmaları, metal ağızlıklar, Doberman ırkı için deri, naylon ve metal boyun tasmaları, Dobermanın motivasyonunu artıracak ve becerilerini geliştirecek eğitim kollukları ve bite tug'larderi ve naylon gezdirme tasmaları, Doberman için eğitim oyuncakları ve diş ve tırnak bakım aksesuarları bulabilirsiniz.
Sorularınız varsa lütfen bize yazın info@fordogtrainers-turkey.com
Bizi takip edin https://www.instagram.com/fordogtrainers_turkiye/ https://www.facebook.com/groups/shoptasmalari/