Flyball

Flyball en eğlenceli bir köpek sporu türüdür. Bu, köpek bir flyball kutusuna (tenis topları fırlatan özel makine) karşı engellerin üstesinden gelmesi, pedala basması, topu yakalamak ve başlangıç ​​çizgisine geri dönmesi için, aynı engelleri mümkün olan en kısa sürede aşarak, yapılan bireysel veya takım oyunudur.
Flyball Tarihi
Flyball 1970'lerin başında Güney Kaliforniya'da ortaya çıktı. İlk köpek flyball kutusunu yaratan Herbert Wagner'ti. Bu bir çeşit tenis topu fırlatma makinesiydi. Topun çıkması için, köpek özel bir pedala basmalı. Bir gün Collie'yi "Lassie" için eğiten ünlü köpek eğitmeni Rudd Weatherwax'ın kızı Barbara Weatherwax, Herbert Wagner'in icatını gördü. Böylece yeni köpek sporu fikri ortaya çıktı. Daha sonra oyunu daha ilginç ve eğlenceli hale getirmek için engeller eklendi.
Piramit detaylı hakiki deri köpek boyun tasması 40 mm
Collie Flyball'da En Popüler Irklardan Biridir
İlk resmi köpek flyball denemeleri 1983 yılında ABD'de gerçekleştirildi. Şimdi flyball birçok ülkede çok popüler. Avrupa ve Dünya Flyball Şampiyonası düzenlenmektedir.
Köpek Flyball Yarışmaları
Herhangi bir cins, yaş ve büyüklükteki köpekler flyball'a katılabilir. Bariyeri atlayabilen bütün köpekler eğitilebilir. Köpeğin ağırlığı ve kuvveti, flyball kutusunun pedalına basmak için yeterli olmalıdır.
Flyball, çalışma arzusu yeterli olan, artık üst düzey bariyerlerin üstesinden gelinmesi zor olan çeviklik emeklileri için iyi bir alternatiftir.
Flyball takımları her zamanki gibi 4-6 köpek ve antrenörlerinden oluşur. Sahada birkaç parkur var ve takımlar ayni anda başlıyor. Her takımın kendine ait pisti, engeli, flyball kutusu ve tenis topları vardır. Parkurlar paralel olarak yerleştirilmiş, boyutları eşit.
İpli sert kauçuk top köpek oyuncağı 5 cm
Eğitim ve Oyun İçin Kauçuk Top
Klasik flyball, 4 engelli ve topları eğimli şekilde fırlatan flyball kutusuyla bir pisttir. Katılımcı komutla hareket etmeye başlar, engellerin üstesinden gelir, flyball kutusunun pedalına basar, topu yakalar ve aynı şekilde geri döner. Köpeğin parkuru başarısız olursa (top düşmüş, köpek engelin üzerinden atlamamış), dönüşün arkasında durup pisti tekrar geçmesi için en başa dönmesi gerekir.
Bazen ikinci parkur olmaz ve parkurda başarısız olan köpeğin takımı kaybetmiş olur.
Bazen bireysel denemeler de yapılmaktadır. Köpekler çiftler halinde rekabet eder. Denemeleri kaybeden köpekler oyunu terk eder. Kazanan, bir sonraki yarışmada diğer kazananla yarışır.
2 çeşit flyball vardır. Birinde top kutudan uçar ve köpek onu yakalamalıdır. Diğerinde, pedal köpeğe çarpıldığında, top kutudan yuvarlanır. İkinci çeşit daha basittir - köpeğin zıplamadan ve yakalamadan topu alması gerekir. Ancak flyball o kadar muhteşem hale gelmez ve burada hız - kazanmanın esas ve tek koşulu olur. Bu o kadar iyi değil, çünkü daha az hızlı olan ancak topları yakalamada çok başarılı olan birçok köpek, kazanma şanslarını kaybeder.
Küçük ırk köpekler için keçe astarlı yumuşak deri gögüs tasması
Cocker Spaniel Flyball Yarışmaları İçin Kolayca Eğitilebilir
Flyball kutusu tamamen başka bir şey! Her biri topu biraz daha farklı bir şekilde atar. Ayrıca çeşitli kurulumlar yapılabilir. Görev, köpek ve izleyiciler için daha zor ve daha ilginç hale geliyor.
Flyball köpek yarışmalarında ceza puanları aşağıdaki durumlada verilir:
  • Düşmüş bariyer
  • Bariyerin yok sayılması (yani atlamadan geçmek)
  • Köpeğin pedala vurmaması, ancak tahtadan topu alması
  • Topun yere düşmesi
  • Köpeğin pistte durması durumlarda.
Köpek Flyball Eğitimi
Eğer parkurlara katılmayacaksanız, mesafenin uzunluğu ve engellerin yüksekliği size bağlıdır.
Uluslararası flyball standartlarının kuralları vardır:
  • Pistin minimum ebadı 10 x 30 m'dir.
  • Flyball engellerin arasındaki mesafe bireysel, 3.05 m standart.
  • Baştan birinci engele kadar serbest bölge 10 m'dir.
  • Flyball kutusundan sonraki mesafe en az 1,5 m'dir.
Çekme, iz takip ve eğitim için ayarlanabilir naylon köpek gögüs tasması
Golden Retriever'lar Flyball'da Çok Yetenekli
Flyball kutusu, tenis topları ve engeller gibi ekipmanlara ve düz bir yüzeye ihtiyacınız olacak. Kutu ve engelleri satın alabilir veya kendiniz yapabilirsiniz.
Flyball'da en zor olanı, flyball kutusundan dönüş yapmak için köpeği eğitmektir. Bariyerlerin üstesinden gelmek köpekler için kolaydır.
Başlangıç ​​için köpekle paralel olarak koşun. Evcil dostunuzu övmeyi ve ödüllendirmeyi unutmayın.
Bir tekniği uygulamak ve erken aşamalardaki olası hataları gidermek için her seti yavaşça yapın.
Köpek flyball eğitimi sadece bir spor değildir. Köpek, çevikliğini ve takım çalışması becerilerini, hızını ve koordinasyonunu göstermelidir. Potansiyel kazananlar çok hızlı koşmayan, ancak topu havada tutacak yetenekli köpeklerdir. Bu kalite bireyseldir ve herhangi bir cinsin köpekleri buna sahip olabilir. Flyball herhangi bir köpeğin cinsine, yaşına ve büyüklüğüne rağmen kazanan olmasını sağlar.
Köpek flyball eğitimi için faydalı malzemeler, resimlere tıklayın!
İpli sarı köpek eğitim topu 7.5 cm İpli sert kauçuk top köpek oyuncağı 5 cm İpli yeşil top köpek oyuncağı 9 cm