Gezdirme tasması nasıl seçilir

Gezdirme tasması köpek sahiplerinin en ihtiyaç duyduğu aksesuardır. Köpeğin ırkına ve kullanım amacına göre gezdirme tasmaları aşağıdaki çeşitlendirmelere göre bölünür:
Uzunluğuna göre:
 • Tutamaklı ve yakın kontrol tasması
 • Kısa gezdirme tasması
 • Uzun gezdirme tasması
Tutamaklı gezdirme tasması - sentetik malzemeden veya yumuşak deriden büyük köpeklere göre bir tasma. Bu tür tasmalar, terbiyeye alışmış köpeklerin, meskun alanlarda yakın kontrolünü sağlamak için kullanılır. Hafif ve kullanışlı bu tasmayı belinize takabilir veya cebinize koyabilirsiniz.
Bazı eğitmenler bu tasmaları büyük köpek ırkları (örn., Siyah Rus Terrieri) gösterilerinde kullanır. Bu tasma köpeğin eğitmeninin yakınında gayet rahat durmasını ve, aynı zamanda, hareketlerine engel olmamasını sağlar.
Aynı zamanda mağazamız, tutamaklı gezdirme tasmasından basit manipülasyonlar üzerinden kısa gezdirme tasmasına dönüşen bir tasma çeşidini de sunuyor.
Yakın kontrol tasması (genellikle şok eğitim tasması ile birlikte) köpeğin eğitimi sırasında kullanılır. Tasma eğitmen için çok rahat kullanışlı olmalı ve köpeğin hareketlerini engellememeli.

Örgülü köpek gezdirme tasması Şık gezdirme tasması Hakiki deri köpek gezdirme tasması Kısa gezdirme tasması Kaliteli hakiki deri köpek gezdirme tasması

Kısa gezdirme tasması - uzunluğu 1-3 metre. Bu tasmalar deriden, metal zincirden veya sentetik kumaştan yapılır. Onlar köpeğin yürüyüş, gösteri, eğitim veya çalışma (av, koruma) sırasında kullanılır.
Uzun gezdirme tasması - uzunluğu 3-10 metre (bazen daha uzun) – deri veya sentetik olabilir. Bu tasma, köpeğe maksimum özgürlük verip, aynı zamanda, davranışlarını kontrol altında tutmak için eğitim veya iz çalışması sırasında kullanılır.
Malzemeye göre:
 • Deri
 • Sentetik
 • Metal
 • Kombinli
Deri tasmalar – bir veya birden fazla deri kattan yapılır. Deri eğitmenin ellerine zarar vermeyecek kadar kalın, ama yumuşak olmalı. Tek katlı deri tasmaların genişliği köpeğin ırkına veya tasmanın amacına göre değişir. Örn., eğitim ve antrenman için 1.2 – 1.5 metre uzunluğu ve 2 cm genişliği olan tasmayı kullanmak daha uygun olur. Ama, Doberman ve Alman Çoban Köpeği gösterisine, daha uzun (2 metreden fazla) ve daha dar (1 – 1.5 cm) gerekiyor. Bu tasma, köpeğin dikkatini dağıtmadan, rahat hareket etmesini ve sahibinin rahat tutmasını sağlıyor.
Örgülü deri tasmalar genellikle dekoratif gezme aksesuarı olarak kullanılır. Bu tür tasmalar daha az esnek olduğu için, eğitmenin ellerini yaralayalabilir. Bu nedenle, eğitim sırasında kullanılmasını tavsiye etmiyoruz.
Deri esnemeye eğilimi olduğu için, birkaç kat deriden oluşan tasmalar dayanıklı ve güzel, ama kısa ömürlü.
Yani, derinin esneme ve köpeğin çekme gücünü yumuşatma özelliğinden dolayı bu tür tasmanın eğitim sırasında kullanmasını tavsiye etmiyoruz. Ancak, işçiliği yeterince güvenilirlik sağlayabiliyorsa, koruyucu nitelikleri gelişimi sırasında köpeğe böyle özellik taşıyan tasmalar yararlı olabilir.
Modern üretim teknolojisi müşterilerimize dikişsiz (tek parçadan yapılmış) farklı genişlikte ve 10 metre uzunluğunda deri tasmalarını sunmamızı sağlıyor.
Köpeğinize deri tasması seçimini yaparken, sadece deri kalitesine önem vermeyiniz, aynı zamanda, dikişlerin sağlam olmasına dikkat ediniz. Ancak, örgülü tasma deri tasmaların en dayanıklısı, çünkü deri parçalarını örerek sadece şık görünüm değil, aynı zamanda, sağlam ve dayanıklı bir ürün ortaya çıkıyor. Bunun için derinin sağlam, esnek ve işçiliği iyi olması gerekir.

Şık deri köpek gezdirme tasması Hakiki deri köpek halatı Dar köpek kayışı Kaliteli deri köpek gezdirme tasması Örgülü ve süsülü köpek kayışı

Deri tasmalar, tüm deri ürünler olduğu gibi, bakımı ve özenle kullanmayı gerektirir.
Özel emprenye işlemli tasmalarımız neme karşı çok dayanıklı, ama yine de, neme maruz kalırsa, onu sıcak yüzeylerden uzak tutunuz çünkü deri sertleşir ve görünümünü kaybeder.
Sentetik tasmalar – naylon kayıştan veya fitilden yapılır. Bunlar en sağlam, pratik ve güvenilir tasmalardır. Malzeme yüksek çekme gücüne ve herhangi bir hava koşullarına karşı gayet dayanıklı. Kaliteli dikişleri ve metal donanımı sayesinde bu ürünü neredeyse sonsuz kullanabileceksiniz. Sentetik tasmaların avantajından biri ise, sahibinin zevkine göre rengini veya desenini seçebilmesi.
Ancak, bu tasmaların ana eksikliklerinden biri, köpeğin güçlü çekmesinde sahibinin ellerini yaralayabilmesi. Bu nedenle, eğitmenler eldiven kullanmak zorunda kalıyor. Bu sorunu çözmeniz için kauçuk kayış tasmasını tercih edebilirsiniz. Naylon malzemenin aralarına lateks ipi katarak, size daha esnek, yumuşak ve ellerinizi yaralamayacak bir tasma sunuyoruz.

Naylon dokuma köpek gezdirme tasması Fitil şeklinde köpek gezdirme tasması Köpek gezdirme halatı Köpek gezdirme kayışı Köpekler için araba emniye kemeri

Metal gezdirmeler - farklı metal ve kaplamalı zincirlerden, genellikle ucu deri tutamaklı olur. Bu tasmalar güzel ve yeterince güvenilir. Bu tür tasmaların en büyük dezavantajı – sahibinin köpeği iyi kontrol edememesi. Aynı zamanda, köpeğinizi yanınızda tutmak istediğinizde, özellikle o tasmayı çok çekiyorsa, ellerinizi yaralayabilirsiniz. Metal tasmayı koruma eğitimi sırasında kullanılmasını tavsiye etmiyoruz, çünkü, zincir dolaşabilir ve hayvanı veya sahibini yaralayabilir. Dezavantajların içinden biri ise - sıfırın altındaki sıcaklıklarda böyle bir tasma sahibinin çıplak ellerine veya kısa tüylü hayvanlara rahatsızlık verebilmesi.
Hayvanı geçici olarak bağlı bırakmak istediğinizde, iki ucu tutturma çengelli olan metal tasmayı kullanabilirsiniz.
Tasma seçerken, halkaların kalitesine dikkat ediniz - kaynak veya lehimli olmalı, kaplama ve parlatma eşit olmalıdır, metalde keskin kenarlar ve çıkıntılar olmamalı.
Kombinli kayışlar - birkaç farklı malzemeyi bir arada kullanarak yapılır. Bu şekilde oluşan kombin tasmanın avantajlarını en üst düzeye çıkarır. Örneğin, deri tutamaklı metal zincir veya sentetik kayış, köpeğinize rahatlık sağlayarak gezme tasması olarak kullanılabilir.

Metal köpek gezdirme tasması Köpek gezdirme zinciri İkili köpek gezdirme zinciriAltın zincirli gezdirmeKaliteli gezdirme tasması

Aynı zamanda, deri kaplamalı sentetik fitil, sentetiğin güvenilirliğini ve dayanıklılığını, derinin ise güzelliğini ve konforunu birleştirerek, orijinal ve kaliteli bir tasma kullanmanızı sağlar.
Ancak, fitil şeklinde deri tasma seçimini yaparken, kancanın kalitesine dikkat etmeniz gerekir.
Kullanım amacına göre:
 • Gezdirme tasması
 • Eğitim tasması
 • Gösteri tasması
 • İz takip tasması
 • Uzatma tasması
 • Çoğaltıcı tasma
 • Özel tasma (bel veya bisiklete sabitlenen)
Gezdirme tasması günlük gezmelerde hem köpek, hem sahibi için rahat olmalı. Tasmanın malzemesi ve uzunluğu tamamen sizin tercihlerinize bağlıdır. Ancak, unutmayınız ki, tasma ne kadar uzunsa, o kadar onu yönetmek zor olur. Örn., yakınınızdan araba geçtiğinde 10 metrelik tasmayı toplamak çok zor olur. Çok kısa tasma ise, hayvana yeteri kadar özgürlük vermez ve, muhtemelen, evdeki davranışlarına yansıyabilir: köpek harcayamadığı enerjisi için bir çıkış yolu arayarak, eşyalarınıza zarar verebilir.
Eğitim tasması köpeğin itaat ve koruma eğitimi için kullanılır. Bu tasma seçimine çok dikkat ve özen göstermeniz gerekir. Genelde, onların uzunluğu 1.2 ve 2 metre arasıdır. Uzunluğunun böyle olması nedeni - başlangıçta çalışmalar eğitmene yakın ve tasma ile gerçekleşir, güven sağlandıktan sonra ise - tasmasız. Özellikle kancanın dayanıklılığına ve güvenilirliğine dikkat edin, çünkü eğitmeninin güvenliği tamamen buna bağlıdır. Genellikle, bu amaç için köpek sahipleri sentetik tasma tercih ediyor.
Gösteri tasması – genellikle, yüksek kaliteli yumuşak deriden, uzunluğu 2 – 3 metre arası ince fitilden oluşur. Tasmanın uzunluğu, köpek hareket ederken, maksimum rahatlık ve yeterince özgürlük sağlaması gerekiyor. Tasmanın kalınlığı, uzunluğu ve tarzı tamamen köpeğin ırkına ve eğitmenin zevkine bağlı. Bu sebeple, gösteri tasmasını almadan önce, köpeğinizin ırkında deneyimli eğitmenlere veya köpeğinizi gösteriye çıkaracak uzmana danışmanızda fayda var.

Fitil gezdirme tasması

İz takip tasması – çalışma sırasında köpeğin dikkatini dağıtmamalı ve hafif, pratik, uzun, dolaşmayan ve takılmayan olmalı. Genellikle, bu tasmalar deriden yapılır ve uzunluğu 10 metre olur.

İş köpekler için gezdirme kayışı Büyük köpekler için kayış İz çalışma halatı Polis köpekler için gezdirme tasması

Uzatma tasması – tasmanın uzunluğunu değiştirebilen, çok kullanışlı ve pratik bir tasma çeşidi. Onun 2 kancası vardır: temel (boyun tasmasına tutturulan) ve yardımcı (biraz daha küçük olan). Tasmanın yüzerinde birkaç halka vardır. Yardımcı çengeli onlara tutturarak, tasmayı iki kat kısaltabilir veya köpeğinizi bir yere bağlayabilirsiniz. Bu tür tasmalar hem deriden, hem de sentetikten yapılabilir.

Deri köpek gezdirme kayışı Çok fonksiyonlu köpek kayışı Köpek gezdirme sevk kayışı Gerçek deri köpek gezdirme halatı Gezdirme tasması

Çoğaltıcı tasmasına gezdirmeye birkaç köpek aynı anda çıkarmanız gerektiğinde ihtiyaç duyulur. Sadece iki tasmayı bile, bir insanın yönetmesi çok zor olabilir, bu sebeple, çoğaltıcı tasmasını köpeklerin boyun tasmasına sonra da gezdirme tasmasına bağladığınızda, dört ayaklı dostlarınızı daha iyi kontrol edebilirsiniz. Ayrıca, çoğaltıcı tasmasını eğitim sırasında da kullanabilirsiniz. Örn., engel aşma sırasında, eğitilmiş ve acemi köpekleri bu tasmaya bağlarsanız, iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.

İkili köpek gezdirme tasması Naylon dokumalı üçlü gezdirme halatı Örgülü gerçek deri ikili kayış Hakiki deri ikili köpek gezdirme tasması Üçlü püsküllü köpek gezdirme tasması

Özel tasma çeşitlerinden biri – kauçuktan yapılmış olanı. Çoğu zamanlarda, köpek bağlıyken, koruyucu içgüdüleri geliştirici ve teşvik edici çalışmalar sırasında kullanılır. Bu çeşide bisikletçi, kayakçı ve koşucu tasmalarını da ekleyebiliriz. Bütün bu tasmalarda, insanın beline takılabilmesi için, kendini ayırt edici özelliklere sahip, tutturma klipsleri var. Bu klipsler tasmanın maksimum vericiliğini ortaya çıkmasını sağlıyor. Aynı şekilde, bu çeşide gezdirme ve boyun tasmasının birleşik versiyonunu da ekleyebiliriz. Bu zarif tasmayı, örn., gösteride kullanabilirsiniz.
Mağazamızın çeşitleri arasında gezdirme ve boyun tasmaların kombinli versiyonunu da bulabilirsiniz. Gezdirme tasmasını çıkarıp, köpeğinize ormanda veya avda, çalılıklarda dolanmasını engelleyerek, özgürlük sağlayabilirsiniz. Bu tasarımda olan tasmalar polis veya asker köpeklerine, hızlı ve sessizce serbest bırakmak gerektiğinde, de yararlı olabilir.
Şu anda otomatik tasmalar çok yaygındır. Uzunluğunu otomatik ayarlama imkanı - tasmanın şüphesiz avantajı, ancak, hayvanı kontrol altında tutabilme imkanı çok düşüktür. Tehlike durumunda tasma otomatik toplanmayabilir. İnce tasmayı el ile toplamak ise, hiç güvenilir değil. Bunun haricinde, güçlü köpekler bu tasma içinde dolaşabilir, kendine ve çevredekilere zarar verebilirler. Bu nedenle, otomatik tasma kullananlar, köpeklerine çok dikkat etmeli ve aşırı uzun tasmayı hemen toplamalılar.
Tasma seçimini yaparken, hangi amaçla kullanacağınıza ve hangi özellikler daha baskın olacağına karar veriniz. Örneğin, gezdirme tasması güvenilir ve pratik olmalı, gösteri tasması ise – köpeğinizin değerlini ortaya çıkarmalı. Tasmanın dikişleri sağlam, metal aksesuarların döküm olmasına dikkat ediniz.
Bizi takip edin https://www.instagram.com/fordogtrainers_turkiye/ https://www.facebook.com/groups/shoptasmalari/