İz takip köpeği için "İz"

İnsan vücudu her dakika küçük koku molekülleri yayıyor. Köpeğin öznel olarak dünya görüşü bir bütün unsur kompleksi tarafından belirlenir: belirli kokular (bireysel, grup, tür), kimyasal kokular (deri, giysi), toprak kokuları, çevre kokuları (orman, çayır, yonca, ve diğer bitkiler), atmosferik koşullar.
Köpeğin koku algısını farklı faktörler etkileyebilir. Onların eşzamanlı ve aynı zamanda etkisi, iz üzerindeki çalışmayı önemli ölçüde zorlaştırıyor.
Dış etkenler
Sıcaklık. Etkisi hem olumlu olabilir - soğuk hava, koku moleküllerinin saçılmasını önler, hem de olumsuz - yüksek sıcaklık, koku giderme hızında artışa, burun kurumasına ve yorgunluğu arttırmaya neden olur.
Rüzgar. İz kokusunu değiştirir, mukozayı kurutur ve koku moleküllerinin önemli bir ölçüde dağılımını sağlar.
Yağış. İz üzerindeki yağış etkisinin doğası yoğunluğuna bağlıdır. Az miktarda nem, kırağı ya da az bir kar yağışı izi korur. Yoğun yağış izi yıkar ve koku duyusunu olumsuz yönde etkiler, çünkü burun yoluyla solunan küçük damlacıklar veya kar taneleri mukozada birikir ve bu da iz üzerindeki çalışmaları imkansız kılar.
Zemin. Toprağın doğası, iz kalitesini büyük ölçüde etkiler.
Toprak türleri:
  • katı ve kuru (kum, çakıl, taş, yol, vb.), bunlarda koku kalmaz;
  • yumuşak veya nemli (çayır vb.), bu zeminler üzerinde izler çok uzun kalabiliyor, bazen bir günden fazla bile;
  • ekilebilir arazide, böyle bir toprak nemli havalarda çalışmak için uygundur, ancak kuru ve sıcak havalarda uygun değildir.
Elektromanyetik alan. Genel gözlemlere göre, fırtına veya yakınlarında yuksek voltajlı hatlarda iz çalışmaları zordur.
ForDogTrainers markasından K9 köpek eğitim ekipmanları:

K9 köpek eğitim tasması Köpek metal kafes ağızlığı Naylon köpek göğüs tasması İz takip köpek gezdirme tasması Köpek eğitim kolluğı

Hayvanın iç faktörleri
Irk faktörleri: Çoğunlukla Alman Çoban köpeği kullanılır. Onların harika koklama yetenekleri var.
Cinsiyet: özellikle de boş bir dişi ise, başka bir köpeğin varlığı çalışan köpeği çok engelliyor.
Fizyolojik durum: sadece sağlıklı bir köpek iz üzerinde iyi çalışır. İz üzerinde çalışmak köpeğin fiziksel ve psikolojik enerjisinin önemli miktarda harcamasını gerektirir. Aşırı yoğun olmadan düzenli eğitim, yorulmayı azaltmaya ve iş kalitesini arttırmaya katkıda bulunur.
Beslenme: beslenmede herhangi bir kalite veya miktar eksikliği köpeğin genel durumunu olumsuz yönde etkiler ve duyu zayıflamasına neden olabilir.
İz faktörleri
Uzunluk: Yeterince iyi ve taze örnek (nesne, giyim) olmadan ve iz çalışma için gerekli olan minimum uzunluğa sahip değilse, köpek başarılı bir koku sentezi gerçekleştiremez. İzi takip ederek ve yeni vücut kokularını keşfederek, köpek iz bırakan kişinin kokusunu tamamen tanımlayabilir. 
Zamanaşımı: Koku molekülleri dağılır ve çevre bölgeye uçuşur. Kokuların yoğunluğu, tamamen yok olana dek yavaş yavaş azalır.
Yol: İz şekli de köpek için önemlidir. Yani, basit ve düz bir iz, tekrarlanan yön değişiklikleriyle bir izden daha kolay takip edilebilmektedir.
Rehberin etkisi: Rehberin oranı nötr olmalıdır, aksi takdirde köpek hızlı bir aldatmacaya dönüşebilir veya nihayet "yıkılır".
ForDogTrainers iz takip ve diğer köpek etkinlileri için özel malzemeler sunar. Resmi sitemizde deri ve naylon göğüs tasmalarımetal ağızlıklarderi, naylon ve metal boyun tasmaları, köpeğin motivasyonunu artıracak ve becerilerini geliştirecek eğitim kollukları ve bite tug'lar, deri ve naylon gezdirme tasmalarıeğitim oyuncakları ve diş ve tırnak bakım aksesuarları bulabilirsiniz.
Bizi takip edin https://www.instagram.com/fordogtrainers_turkiye/ https://www.facebook.com/groups/shoptasmalari/
Sorularınız varsa lütfen bize yazın info@fordogtrainers-turkey.com