Köpek çalışmak istemiyor mu?

Köpek eğitimi kolay bir şey değil, çok fazla bilgi ve sabır gerektirir. Ve daha birçok nitelik. Ve eğitim, spor, başarı ya da başarısızlık söz konusu olduğunda, nedense her zaman sadece köpek hakkında konuşulur. Ne kadar akıllı köpek! Ne kadar zeki! Şanslısınız, köpeğiniz çok itaatkar! Veya tam tersi. Benim köpeğim tembel, beceriksiz, aptal. Çalışmak istemiyor.
Aslında köpek her zaman çalışmak istiyor. Sadece her zaman tasmanın diğer tarafında bir insan olduğunu unuturlar. Köpekler çoğunlukla sahibine çok küçükken gelir ve onlardan herhangi bir şey çıkarılabilir.
Andres Hallgren “Drive and Motivation” adlı kitabında yazıyor: “Köpek rehberi ile takım olarak çalışıyor. Bu bir bütün. Bu nedenle, sadece köpeğin değil, her zaman ekibin çalışmalarını bir bütün olarak değerlendirmeliyiz”.
Ve dahası: “Köpeğin ve kişinin ortak çalışmasının başarısı büyük ölçüde, kişinin köpeği ne kadar iyi bakabileceği, eğiteceği ve motive edebileceğine bağlıdır”.
Çoğu zaman sahiplerinden (özellikle de köpeğe çok fazla itaat veya spor yaptıran gençler) gelen, pozitif takviye kullanmalarına rağmen, köpeklerinin çalışmak istemediği şikayetleri duyabilirsiniz. “Ödülü umursamıyor, oyuncakları umursamıyor.” Aynı zamanda, bence, tutarsız bir şekilde köpeklerden çok fazla şey talep ediyorlar.
Hallgren yazıyor: “Bütün köpeklerde çalışma kapasitesi zaman zaman değişiyor. Bu tamamen normal. Bir gün köpek çok iyi çalışıyor, ikinci gün arama yeteneği azalıyor ya da istendiği kadar itaatkar değil. Bu değişiklikler özellikle eğitim sırasında gözlenir. Performansı sabit bir seviyede tutmak ve değişiklikleri en aza indirmek için sebeplerini ortadan kaldırmak gerekir. Bu nedenler, belirli günlerde köpeğin enerjisindeki değişiklikler, rehberin çok yüksek talepleri, diğer köpeklerden ve insanlardan gelen etkiler (oyun arkadaşlarının varlığı gibi) vs. Bununla birlikte, nedenler çok daha ciddi olabilir, örneğin hastalık, köpeği uyuşuk kılan bir enfeksiyon, iş sırasında ağrıya neden olan kas yaralanmaları ve burkulmalar’’.
Ve dahası: "eğer beynin bir kısmı belirli bir görev üzerinde, örneğin, arama çalışması sırasında, uzun süre çalışıyorsa, sinir sistemi hızla tükenir. (...) Kısa süreli yoğun bir konsantrasyon süresinden sonra, beyin, sürüş ve öğrenme kabiliyetinin neredeyse sıfıra düşeceği ölçüde yorulur. Bu noktadan sonra bile, rehber köpekten iş yapmasını talep etmeye devam ederse, sonuç tam tersi olabilir. Köpek sürücü ve motivasyonu kaybedebilir ve yetersiz tepki verebilir. Bu tür bir eğitimin olumsuz sonuçları, köpeğin gelecekteki çalışmalarının sonuçlarını etkileyebilir; örneğin, köpek arama işine katılma arzusunu sonsuza dek kaybedecektir.
Köpeğin yorgun olduğunu ve mola vermek istediğini görürseniz, asla rahatlamasını engellemeyin. Köpeğin dinlenmesi için birkaç saniye bekleyin ve tekrar çalışmaya devam edin. Sinir sisteminin sadece bir molaya ihtiyacı var. (...) Köpek kendisi ne zaman durması gerektiğini bilir.” 
Sorularınız varsa lütfen bize yazın info@fordogtrainers-turkey.com
Bizi takip edin https://www.instagram.com/fordogtrainers_turkiye/ https://www.facebook.com/groups/shoptasmalari/