Köpek ağızlığa nasıl alıştırılır

Köpek sahipleri sık sık ağızlık problemi ile karşılaşır: köpek hiç bir şekilde onunla takılı kalmaya istemez. Bizim amacımız - dört ayaklı dostumuzu bu aksesuara sakince tepki vermesini öğretmek.
Köpeği ağızlığa alıştırmanın birçok farklı yolu vardır. Uzman Daria Vyshenskaya en basit ve yaygın birini sunuyor.
Öncelikle, köpeğe ağızlığı sadece olumlu şeylerle ilişkilendirilmesini sağlamak gerekir. Cezalandırmak istediğinizde ve onun hoşuna gitmeyen prosedürler sırasında alıştırılmamış köpeğe takmayın onu.
Köpeğin rahat edeceği bir ağızlık seçmek çok önemlidir. Köpeği sıkmamalı. Bunun haricinde, farklı durumlar için ağızlıkların çeşitli türleri vardır. Her birinin kendine has özellikleri var:
  • plastik ağızlıklar – hafif, eğitim için uygun, ama günlük kullanım için dayanaklı değil;
  • metal ağızlıklar – dayanıklı, fakat çok soğuk hava için uygun değil ve sahiplerinde travmaya sebep olabilir;
  • naylon ağızlıklar – genellikle tahrişe neden oluyor;
  • kapalı deri ağızlıklar – hayvanın normal serinlemesine engel oluyor, ayrıca sıcak hava için ve eğitim için uygun değildir, çünkü agresif köpek onu kolayca ısırır ve ağızlığın işlevi sona ermiş olur.
Zaten, eğer köpek herhangi bir tür ağızlığa alıştırılırsa, başka tür bir ağızlık kullandığında problem yaşamaz. Hayvanı ağızlığa yavaş yavaş alıştırmak gerekiyor.

Hakiki deri köpek ağızlığı Deri köpek ağızlığı Metal kafes ağızlığı Çok amaçlı deri köpek ağızlığı Süslü köpek ağızlıği

1 Aşama
Herhangi bir tehdit olmadığından emin olması için, köpeğin ağızlığı koklamasına izin verin. Onu pençelemesine, kemirmesine ve onunla oynamasına izin vermeyin. Köpeğin ağızlıktan uzaklaşmasını bekleyin ve ona ödül mamasını verin. Sonraki aşamaya geçin.
2 Aşama
Ödül mamasını ağızlığın içine o şekilde yerleştirin ki, köpek onu almak istediğinde, burnunu tamamen ağızlığın içine soksun. Ağızlığı hemen bağlamayın, hayvanın ondan özgürce kurtulmasına izin verin! Köpek ağızlıkta tehdit görmemeli ve «Eğer, burnumu onun içine sokarsam, bana takılır ve ondan kurtulamam» düşünmemeli.
Bu aşamada hayvan burnunu ağızlığa rahatça sokup çıkarır. Karşılığında ağızlık aralıklarından ve burnu tam olarak onun içindeyken ödül mamasını alır. Bir noktada, köpek başka şekilde ödül mamasını elde etmeye çalışacaktır: ağızlığı atlayarak ve burnunu sokmadan yiyeceği almaya isteyecektir. Böylece, ne tür hareketlerde ödülü alabilir ve hangisinde alamaz diye test eder. Şu kurala bağlı kalın: kimin burnu ağızlığın içinde ise, o da ödülü alır. Bir sonraki ödülü almak için, burnunu ağızlıkta bir- iki saniye bırakıncaya dek bu hareketleri tekrarlayın.
3 Aşama
Burnunu ağızlık içnde daha fazla tutmaya başladığında, köpeği övmek ve ödül ile teşvik etmek çok önemlidir. Ağızlığı hemen bağlamayın, izin verin o burnunu kendi oraya soksun ve bir saniyeden uzun kalırsa, farklı zaman aralıklarında sonraki ödül yiyeceğini verin. Eğer, dört ayaklının ağızlıkla 5-7 saniye sakince kalmaya devam ettiğini görürseniz, ağızlığı kapatıp hızlı bir şekilde ödülü verin ve sonra tekrar geri açın. Köpek kapanma sesini görmezden gelmeye alışana kadar bunu birkaç kez tekrarlamanız gerek. Sonra hayvanın ağızlık ile kalma süresini artırarak, sakince durduğu için, düzenli aralıklarla ödül yiyeceğini verin.
4 Aşama
Son aşamada hayvana ağızlığı takın. Düzgün oturmasını, sıkmamasını ve köpeğin onu kolayca çıkaramayacağını bir kez daha kontrol edin. Artık gezmeye çıkabilirsiniz. Köpeklerin çoğunluğu bu aşamada ağızlığı çıkarmaya çalışıyor. Hayvanın bunu yapmasına izin vermemek çok önemli! Köpeğin bundan dikkatini dağıtmaya çalışın ve ileri gitmesi için çağırın. Yabancı yerleri veya birçok farklı dikkat dağıtıcı faktör olduğu alanları ziyaret edin. Köpek sakince yürüyorsa ve ağızlığı çıkarmaya çalışmıyorsa, muhakkak onu övün! Ayrıca, bazen doğru davranışları için ödül yiyecek verebilirsiniz. Ağızlığı çıkarmak için köpeğin, ona göre önemli olan bir şey ile dikkatini dağıtmasını bekleyin (bu koku, oyuncak veya başka köpek olabilir). Anca böyle bir durumda ağızlığı çıkarabilirsiniz!
Her seferinde ağızlığın içinde kalma süresini uzatarak, birkaç yürüyüşü köpeğin ağızlığa alışmasına adayın.
Unutmayın: eğer, ağızlığı köpeğinizin hoşuna gütmeyen prosedürler öncesinde takmanız gerekiyorsa, bunu daha önceden yapmanız daha iyi. Sonraki prosedürlerde, her ağızlığı takıldığında, köpeğin aklına kötü şeyler gelmemesi çok önemli. Prosedür sonrasında ona birkaç basit komut verin ve doğru yaptığı için, ağızlığı çıkarmadan, ödüllendirin. Aynı gün içinde, ağızlığı birkaç kez daha takabilirsiniz ve, her şey iyi devam ediyorsa, hayvanı yine ödüllendirebilirsiniz. Bu şekilde, köpeği sadece kötü şeyler öncesinde değil, aynı zamanda iyi bir şey için de onun takıldığı fikrine alıştırın.
Köpek tek başına ağızlığı çıkarmaya çalıştığında, onu asla çıkarmayın!
Ağızlık sadece önemsenmediği zamanda çıkarılacağı fikrine köpeğinizi alıştırın.
Sorularınız varsa lütfen bize yazın info@fordogtrainers-turkey.com
Bizi takip edin https://www.instagram.com/fordogtrainers_turkiye/ https://www.facebook.com/groups/shoptasmalari/