Köpek boyun ve gezdirme tasmasına nasıl alıştırılır

Çoğu zaman, bir veya iki aylık yavruyu boyun veya gezdirme tasmasına alıştırmak oldukça basit ve herhangi bir soruna neden olmaz. Ama yavru büyüdükçe, onun direnci ile karşılaşma olasılığı artmaktadır.
En kolay yolu – oyun sırasında alıştırmaktır. Yavru ile uğraşırken, hızlı bir şekilde kafasından boyun tasmasını geçirip, oyuna devam edebilirsiniz. Yavru hep boynunda olan tasmaya dikkatini veriyorsa, oyuncak veya başka oyun ile onun dikkatini dağıtmaya çalışın. Farklı yol da deneyebilirsiniz. Tasmayı köpeğin boynuna geçirin ve hemen ödül verin, sonra hiçbir şey vermeden tasmayı çıkarın. Birkaç saniye sonra yine tasmayı yavrunun boynuna takın ve ödül verin. Yavru çok inatçıysa ve boyun tasması onu çok endişe ettiriyorsa, onu her zaman yemeden önce yavrunun boynuna takın. Yavruyu yalnızca tasma takılı iken besleyin. Sonunda, eğer yavruyu sürekli boyun ve gezdirme tasması ile yürüyüşe çıkarıyorsanız, onların giyilmesi onun için yürüyüş işareti olacaktır ve sevgi ile onları kullanmaya başlayacaktır, hatta kendi Size getirecektir.

Hakiki deri köpek boyun tasması Naylon dokuma köpek boyun tasması Dar deri köpek boyun tasması Pembe deri köpek kayışı Köpek adresliği

Boyun ve gezdirme tasmasına sadece ev içinde alışık olan yavru sokakta farklı davranabilir: korkabilir, yere uzanıp, kımıldamadan yatabilir, hatta sinir krizi geçirebilir. Her durumda, onu sevin, sakinleştirin, lezzetli ödül verin ve bir kez daha tasmayı çekerek, itaat ettirmeye deneyin. Normal olarak, sahibi kaba değilse, yavru hızlı bir şekilde sakinleşiyor. Ancak unutmayın: sokakta köpek sizi değil, siz köpeği kontrol ediyorsunuz.
Yavru daha küçükken, gezdirme tasmasını çekiştirerek hareket etme arzusuna karşı koymak kolaydır. Bunu göz ardı etmek – köpeği hep bu şekilde yürümesini öğretmek için emin bir yoldur. Ve sonra yetişkin bir köpekle daha zor mücadele ile karşılaşacaksınız. Köpeği düzgün davranmaya öğretmek için, zaman ve hastaya bir doktorun davrandığı gibi tavır gerekecektir. Sizinle yavrunun gelecekteki hayatı uğruna, ona soğuk bir şeki̇lde veya biraz acı verici davranmaya hazır olmalısınız.
Yavru gezdirmeyi çekiştiriyorsa, sizi gerekmez yönde çekmeye çalışıyorsa veya yasak olan yere burnunu gömüyörsa – gezdirme tasmasını ani bir hareketle çekmeniz gerekir. Çekme, en fazla, köpeğin itaat etmesine neden olacak kadar güçte olmalı. Göreviniz yavruyu ‘’cezalandırmak’’ değildir - onun davranışını değiştirmektir. Ama yavru çekmeyi dikkate almıyorsa, eğitim işe yaramıyor demektir. Eğer, çekme köpeğin panik korkusuna neden olacak kadar güçlü ise, yakında yavrunun gezdirme tasmasından ve onunla ilgili tüm durumlardan korkusuna neden olacaktır.
Gezdirme tasmasını her çekiştirdiğinde yavruyu uyarırsanız, şu olacaktır: tasmayı her çekiştirdiğinde tatsız olayların bir öncüsü olarak onun tarafından algılanacaktır. Onları kaçınarak, köpek sizin ve kendinin hızını ve yönünü takip edip, dikkat edecektir.

Zincir gezdirme tasması Hakiki deri gezdirme tasmasıPüsküllü deri köpek gezdirme tasması Süslü kısa gezdirme tasması Örgülü ikili gezdirme

Köpeğiniz olgunsa, fiziksel olarak sizden daha güçlü ise ve sizin tasmayı çekme uyarılarınızı dikkate almıyorsa, bir değil, üç-dört kez çekebilirsiniz veya boğma tasması kullanabilirsiniz. Boğma tasması tarafından gelen nefes darlığı böyle bir durumda etkili olabilir.
Köpeğe "İleri!" komutunu vererek, sizi çekerek yürümesini öğretmek çok zor değil. Bazen bu dış eksikliklerinin bazılarını düzeltmek için gerekli ve gelecekte kayakçı çekmek veya yük taşımacılığı yapmak için köpeğe çok yararlı olabilir. Bunu yapmak için, köpeği gerekli hız alması ve ileri koşması için zorlamalısınız - ilk önce komut vermeniz, sonra da koşmaya başlamanız gerekiyor.
Başta çok fazla olmama şartı ile, köpeğe çekiştirme izni vererek ve komutu tekrarlayarak, hızı yavaşlatmak gerekir. Bu şekilde devam edip, 10 – 15 metre sonra (başlangıç ​​için yeterlidir) "Yavaş!" komutu verilir ve köpek, tanıdığı gezdirmeyi çekme uyarısı ile yavaşlatılır. 10 – 15 metre daha, şimdi çekmenin gerekli olmadığını anlatarak, köpek sahibi bu şekilde devam etmeli ve sonra yine dersi tekrar etmeli. Yavaş yavaş çalışma mesafesini artırarak, kayak, kızak, veya gerekirse, arabaya geçiş yapılır. Gezdirme tasmasında bağlıyken, ''Dolaş!'' ve ''Bacağını!'' komutu aracılığıyla köpeğin kendisi ile ilişkili sorunları çözmeye öğretmek çok yararlıdır. İlk komut, köpek gezdirme tasmasında bağlı iken bir ağaç, çalı veya büyük bir taş arkasına gittiğinde ve böylece bir engel hareketi yarattığında yararlıdır. Bu durumda, köpeği geri gelmesine zorlamak için, komut verilir ve gezdirme tasması çekilir. "Bacağını!" komutu, gezdirme tasması köpeğin karnı altına kaldığında ve o gezdirmeyi çıkarmak için bacağını kaldırması anlamına gelir. Bu durumda, sahibi komutu verir ve ilk başta kendi köpeğin bacağını kaldırır. Zamanla, köpek deneyim kazandıkça, komutu kendi yerine getirecektir.
Bizi takip edin https://www.instagram.com/fordogtrainers_turkiye/ https://www.facebook.com/groups/shoptasmalari/