Köpek ekipmanları: tasmalar ve ağızlıklar

Eğer köpek sahibi olmak istiyorsanız, ya da zaten köpeğiniz varsa, onun için gerekli malzemeleri satın almanız gerekir.
Gerekli aksesuarlar, tabii ki, boyun tasmaları, gezdirme tasmaları (veya küçük ırklar için göğüs tasmaları) ve ağızlıklar.

Köpek boyun tasmaları

Köpek boyun tasmaları hakiki veya suni deriden, dokuma ve metalden yapılabilir. Genellikle boyun tasmalarının tüm modelleri yumuşak polar veya keçe astar ile donatılmaktadır. Bunun haricinde, astar yumuşak deriden de olabilir.
Köpek boyun tasmasına çok küçük yaşlardan itibaren alıştırılmalı. Ancak, köpek büyüdükçe tasma boyutunun değiştiğini de dikkate almak gerekir. Bu nedenle, dört ayaklı dostunuz büyüdükçe birkaç köpek eğitim tasması satın alıp değiştirmeniz gerekeceğine hazırlıklı olun.
Tabii ki, ayarlanabilen boyun tasması da satın alabilirsiniz. Ancak, bu durumda, oldukça büyük bir boyun tasması satın almak hiç tavsiye edilmez, çünkü, kayışın fazla kısmı yavruya sürekli rahatsızlık verecektir.
Boyun tasması bedeni köpeğin boyun çevresine göre belirlenir. Tasma, köpeğin boynunu sıkmayacak ve özgürce nefes almasına engel olmayacak, aynı zamanda, çok bol olmayacak – yürüyüş sırasında hayvan onu kaybedebilir, şekilde seçilir.
Boyun çevresi haricinde boyun tasması seçiminde, uzmanlar köpeğin yaş, kürk uzunluğunu ve mizacını dikkate alınmasını tavsiye ediyor.

Yavru köpekler için hakiki deri boyun tasması Zarif deri köpek kayışı Örgülü deri köpek boyun tasması Çivili köpek boyun tasması Beyaz köpek boyun tasması

Boyun tasmalarının özel kullanım amaçları olabilir: günlük yürüyüşler, eğitim veya gösteriler için. Orta ve büyük köpeklere göre, küçük cins köpekler için boyun tasması daha dar tercih edilir. Bazı ırklar için özel boyun tasmaları vardır. Örneğin, hassas boynu olan tazı cinsleri için, köpeğin boyuna baskıyı azaltmak için, boğazı ile temas ettiği yer çok daha geniş olan tasma modelleri vardır.  
Uzun kürklü köpek cinsleri için halat şeklinde olan boyun tasmaları tavsiye edilir. Köpeğin boynuna rahatsızlık vermemesi için bağlantı dikişinin yan veya dış tarafında olmasına dikkat ediniz. Sürekli dışarıda bağlı tutulan köpekler için dayanıklı ve güçlü sentetik boyun tasmaları kullanılmalı. Bu tür tasmalar, deri boyun tasmalarının aksine hava değişikliklerinin etkisi altında çatlamaz, soğuk ve neme karşı dayanıklıdır.

Deri köpek boğma tasmasıFitil köpek boyun tasması Şık fitil şeklinde köpek boyun tasması Malinois için şık boyun tasması

Yine de, tokanın ve, gezdirme tasması için halkanın sağlam ve dayanıklı olması çok önemlidir. Boyun tasmasını satın alırken, halkanın güvenli bir şekilde tasmaya sabit olup olmadığına dikkat edin.
Bazı köpek sahipleri, özel künyeye adres bilgilerini yazıp, boyun tasmasına sabitliyor. Son zamanlarda köpekler için GPS boyun tasmaları satışa sunuldu. Bu tasmalar köpeğin aniden kayıp olunca daha kolay bulunmasını sağlamak için tasarlanmıştır.
Ayrıca, pire ve kenelere karşı boyun tasmaları vardır -  ilkbahardan sonbahar dönemine kadar köpeğe takılır ve parazitlere karşı korur. Bu tür tasmalar normal boyun tasması ile birlikte köpeğin boynuna sabitlenir.

Köpek ağızlıkları

Köpek ağızlığa daha yavruyken alıştırılmaya başlar.
Ağızlık, insanları ve diğer hayvanları olası ısırıklara karşı korumak için tasarlanmıştır. Bunun haricinde, ağızlığı takılı olan köpek istenmeyen çöpleri ve artıkları yerden alamayacaktır.
Köpek ağızlıkları kapalı, kafes veya yular şeklinde olabilir. Genellikle, hakiki veya suni deriden, metal kafesten veya naylon dokumadan üretilmektedir.
Ağızlık köpeğe rahatsızlık vermeyecek ve, aynı zamanda, onu kendi başına çıkaramayacak şekilde seçilmeli.
Bazı uzmanlar kapalı ağızlıkların en kullanışlı olduğuna inanıyor. Bu tür ağızlık modellerin ön kısmı komple gerçek (veya suni) deridir ve hava için özel delikleri vardır. Ağızlık içinde köpek ağzını açabilir ve rahatça nefes alabilir.
Sıcak mevsimde metal kafes ağızlıklar çok uygundur. Yaz günlerinde kalabalık ortamlarda, toplu taşıma araçlarında seyahat ederken metal kafes ağızlığı kullanabilirsiniz.

Yular şeklinde köpek ağızlığı İtalya bayragı desenli köpek ağızlığı Hakiki deri köpek ağızlığı Çok amaçlı hakiki deri köpek ağızlığı Kaliteli metal köpek ağızlığı

Köpek gezdirme tasmaları

Gezdirme tasmaları köpeği yürüyüş, eğitim veya gösteri sırasında sahibinin istediği mesafede tutmak için gereklidir.
Gezdirmeler farklı uzunluklarda üretilmektedir. Son zamanlarda köpek sahipleri arasında otomatik gezdirmeler (uzunluğu otomatik olarak ayarlanabilir) daha popüler oldu.
Ayrıca, hayvanın kilosuna göre de gezdirme seçilebilir. Evcil dostunuz çok hareketli ise, otomatik gezdirme tasmasını seçerken, köpeğin gerçek kilosundan daha ağır köpeğe göre olan tasma tercih edilmeli. Bu, köpek tüm gücü ile gezdirmeyi çektiği zaman, tasma veya rulet mekanizmasının kopmaması için gereklidir.
Köpek gezdirme tasmaları farklı malzemelerden üretilmektedir (hakiki veya suni deri, naylon veya metal). Büyük cins köpekleri dışarıda bağlı tutmak için genellikle metal zincirler tercih edilmektedir.

Hakiki deri gezdirme tasması Çalışan köpekler için gezdirme tasması Örgülü köpek gezdirme tasması Kullanışlı gezdirme kayışıHakiki deri örgülü gezdirme halatı

Köpekler için diğer aksesuarlar

Gezdirme ve ağızlık haricinde köpek için farklı istirahat yerleri satın alabilir veya kendiniz yapabilirsiniz (yatak, minder, sepet v.b.)
Ayrıca, yemek ve su kaplarına da her zaman ihtiyaç vardır. Onlar da farklı çeşitlere göre ayrılır: büyük ya da küçük, tek ve çift, yüksekliği ayarlanabilen veya sabit olan. Paslanmaz çelik, plastik veya seramikten üretilir.
Köpeğin pençelerinin bakımı için özel makas gerekir. Onlar, pençeleri kesme sırasında elin kaymasını önlemek için tutma yerleri kauçuk kaplama, paslanmaz çelikten imal edilmektedir.
Köpeğin tüylerinin bakımı için farklı taraklar, fırçalar ve masaj eldivenleri vardır.

Köpek tırnak makası Köpek bakım fırçası Plastik yemek kabı Kısa tüylü köpekler için bakım fırçası Köpekler için seyahat suluğu

Son olarak, köpeklerin, özellikle yavrularının, oyuncaklara ihtiyacı vardır. Onlar farklı malzemelerden üretilmektedir - kauçuk, vinil, lateks veya pamuktan. Ancak, köpeğin sağlığı için en güvenli lateks oyuncakları. Eğer, köpek yanlışlıkla oyuncağın bir parçasını ısırıp yutarsa, o midesinde sindirilir. Ancak, vinil veya kauçuk, uzun ömürlü olmasına rağmen, köpeğin vücudu tarafından sindirilemeyecektir ve sindirim sistemi sorunlarına yol açabilir.

İpli köpek oyuncağıSarı köpek oyuncağı topu İnteraktif köpek oyuncağı Kauçuk top köpek oyuncağı Köpek oyuncağı

Sorularınız varsa lütfen bize yazın info@fordogtrainers-turkey.com
Bizi takip edin https://www.instagram.com/fordogtrainers_turkiye/ https://www.facebook.com/groups/shoptasmalari/