Köpek ile yaşamınızı kolaylaştırmak için, onu nasıl anlayacağını

Eğitim söz konusu olduğunda sıklıkla şöyle söylüyorlar: «İlk önce sahibini, sonra köpeği eğitmek gerekiyor». Benim fikrime göre, öncelikle sahibini bilgilendirmek gerekiyor, köpeğin nasıl çalıştığını ve farklı durumda hangi tür tepkinin bekleneceği söylenmeli, böylece onu öngörebilir ve olumsuz sonuçları önleyebilir. Sahibi köpekle iletişim kurmayı, anlamayı ve onu anlamasını sağlayabilmeyi öğrenmelidir. Çoğu sorun ve hatta çatışma, başka bir türünün kurallarını ve toplumsal davranışlarını bilinmemesininden kaynaklanmaktadır. Sahipleri ve köpekler birlikte yaşamayı öğrenmelidirler.

Bu nedenle, sahibinin köpek için anlaşılır sinyallerden oluşan kendi dilini icat etmesi gerekir. Evde köpek eğitimi ancak bu iletişim kodu geliştirildikten sonra başlatılabilir. Bu durumda eğitimin amacı, hiyerarşik yapıda ve sıkı bir şekilde uyulması gereken ev kurallarında, köpeğin yerini belirlemektir. Erken yaşlardan itibaren, köpek için nesneye (top veya sopa olabilir) ilişkin bir motivasyon geliştirilmesi gerekir. Bu nesne daha sonra eğitimin farklı aşamalarında yararlı olacaktır.

Başlangıçta, eğitim itaati değil, disiplinin yerine getirilmemesinden gelir. Belirli kurallar belirlenir: masadan ve çeşitli yiyeceklerin yasaklanması, tuvalet yapmasına izin verilen bölgelerin belirlenmesi. Nesnel motivasyonu kullanarak oyun yolu ile hızlı bir şekilde bazı disiplinleri elde edebilir ve «Yanımda!», «Otur!», «Yat!», «Gel!» vb. komutlarıyla bu disiplini sabitleyebilrsiniz. Köpek temel becerilere hakim olduktan sonra (yaklaşık 8 aylık olur), itaati geliştirmek için eğitime başlayabilirsiniz: sahibini, gezdirme tasmasındayken veya tasma olmadan, takip etme, yön değiştirme, adımları hızlandırma ve yavaşlama, pozisyon değiştirme eğitimi («Dur!», «Yat!», «Otur!»), yerinde kal, sahibine dön (çok önemli), eğer büyük bir köpekse (gerekirse) ağızlık kullanması, insanlara ve diğer köpeklere karşı samimi bir tutum geliştirmek için grup çalışması yapmak.

Dengeyi tutmak için, köpeklere otoriterlik gerekir. Bununla birlikte, köpek korku yaşamadan itaat etmelidir. İtaat ve inat etmeden (cezalandırılmalıdır), ancak gönüllü olarak itaat etmelidir! İnsan ve köpek arasındaki ilişkinin uyumlu gelişmesini destekleyen bir güven ortamı yaratmak gereklidir. Bu, herhangi bir durumda doğal kararsızlığın üstesinden gelmesine köpeğe yardımcı olacaktır. Aynı zamanda, bazı kurallara da uyulması gerekir.

  • Tutarlı davranın. Aynı durumlarda, eşit tepki göstermeye devam edin. Bu, köpeğe izin verilen ve yasaklanan şeyleri hızlı bir şekilde öğrenmesine yardımcı olur. Tutarsız davranışın sonucu - anlayış eksikliği ve itaatsizliktir.
  • Köpeklerin gelişmiş sosyal içgüdüsü olduğundan, güvenini adil tavırla kazanmalısınız.
  • Duygularınızı nasıl göstereceğinizi bilmelisiniz. Köpek doğru şeyi yaptığında «İyi» onaylamaya vurgu yapın ve aksi halde güçlü bir «Hayır!» kullanın. Köpek, sahibinin hoşuna gideceğinin veya hoşnutsuzluğunun neyin belirlediğini çabucak anlayacaktır.
  • Sabırlı olun ve her şeyden önce, dikkatli olun, yorulmayı, heyecanı ve korkuyu nasıl tanımlayacağınızı bilin. Bu bazı olayları önlemenize veya onlardan kaçınmanıza yardımcı olur.
  • Ve son olarak, bu duruma eşlik eden güç ve sorumluluk ile iyi bir "Sürü lideri" gibi davranın.

Bunlar köpek sahipleri için tavsiyeler. Aynı zamanda, hatırlatılmalıdır ki, ilk önce sahibinin hayatında köpek sevinç kaynağı olmalıdır. Sahibi, dört ayaklı dostuna, ne yazık ki, çoğu zaman göründüğü gibi, tahammül etmemeli, hayatında olduğu için ona değer vermelidir!

Resmi sitemizde çeşitli profesyonel köpek eğitim malzemeleri bulabilirsiniz: köpek boyun tasmaları, gezdirme tasmaları, göğüs tasmları, ağızlıklar, oyuncaklar, eğitim kolluklarıbite tug vb.

Hakiki deri köpek boyun tasması İşçi köpekler için deri göğüs tasması K9 gezdirme tasması Profesyonel k9 eğitim kolluğu Köpek eğitim saldırı ağızlığı