Köpek insanların üstüne atlıyor

İyi yetiştirilmiş sosyalleştirilmiş bir köpek, ırkı ne olursa olsun, insanlara dost olmalı. Davranışında ne korku, ne de saldırganlık olmamalı. Ancak, köpek insanları çok sevdiği, çok meraklı ve müdahaleci olması durumunda ne yapmalıyız?
Evinize gelen misafirleri her zaman ilk karşılıyor, mümkün olduğunca yüksek atlamaya ve yüzünü yalamaya çalışıyor. Yoldan geçen ve köpeğin ilgisini çeken her insanın çantasını kontrol ediyor, kirli pençeleri ile mutlaka sarılmaya çalışıyor. Ve köpek ne kadar büyükse, sarsıntı o kadar güçlü. Sonunda, girişken bir köpek birilerini düşürecek, kıyafetleri kirletecek ya da çok korkutacaktır.
Bu davranışlara izin verilmemelidir, bunlar kötü tavırlarıdır. Kürklü dostunuz insanların üstüne atlama alışkanlığından nasıl vazgeçirilecek? Bir yandan, çok basittir - "Hayır" komutu ve itaatkar köpek istenmeyen davranışları durdurur. Fakat bu tür itaat için, zaman ve emek harcamak zorundasınız.
İnsanların üstüne atlamaktan vazgeçmesi için köpek şunu anlamalı, her atlamadan sonra hoş olmayan hislerle karşılaşacak. Ve tam aksine, doğru davranırsa, sahibinden kolayca ödül veya övgü kazanabilir.
 Eğitim yöntemi:
1. Yürüyüşe çıktığınızda cebinizde her zaman ödül maması veya oyuncak taşıyın (eğer köpek oynamayı seviyorsa). Hayvana tuvalet için 10 dakika verdikten sonra, eğitim sürecine başlayınız. Boyun tasmasını doğru şekilde sabitlemek önemlidir, aksi halde köpek çekiştirmelerinizi fark etmez bile. Boyun tasması birkaç delik ile küçültülmeli ve köpeğin kulakları arkasına sabitlenmelidir. Fotoğrafta doğru pozisyon.

Köpek eğitim tasması

İlk birkaç günü köpekle aranızda irtibat kurmaya ayırmalısınız. Evcil dostunuzla birlikte, yürüyüş sırasında her 2-3 dakikada bir sadece ödül maması veriniz. Çok yakında köpek sizi sürekli takip etmeye başlayacak ve bir sonraki ödülü vermeye karar vermenizi bekleyecektir. Eğitimden önce, köpek biraz açlık hissi yaşayacak şekilde bir öğünü atlamayı unutmayın. Köpeğinizi her zaman övün ve sevin, yürüyüşten zevk alsın.
2. Sonraki adım - yardımcı kullanmaktır. Bir arkadaşınızdan yardım isteyin, tercihen, köpek bu kişiyi tanımalı ve önceki buluşmalarda daima onun üzerine atlamış olmalı. Yürüyorsunuz, köpek gezdirme tasmasında bağlı, boyun tasması doğru şekilde takılmış. Yardımcı köşeden çıkıyor ve size doğru yürüyor. Doğal davranın, uzaktan merhaba deyin, el sallayın ve birbirinize yaklaşın.
Garanti - köpek tanıdığına koşmak için, gezdirmeyi gerginlerştirmiş halde ve atlamaya hazır. Bu noktada keskin ve ciddiyetle "Hayır" deyin, bir kez ve yeterince kuvvetli tasmayı çekin. Boyun tasması doğru şekilde takılı olduğu için, köpek daha önce hissetmediği bu çekmeyi hissedecek ve en azından size dikkat edecektir. Düzeltmeden hemen sonra, evcil dostunuzu kesinlikle övmeli ve ödüllendirmelisiniz.
Sonra tekrar hareket etmeye başlıyorsunuz (yardımcı bu sefer gezdirme tasması mesafesine yaklaşmalı) ve köpek arkadaşınıza doğru koşar, üstüne atlamak ister. Köpeği komutla uyarmalı ve geri çekmelisiniz. Sonra övgü ve ödül. Arkadaşınız size yaklaşır, köpeği (komut veya ellerinizle) oturtur birlikte selamlıyor ve seviyorsunuz.
Köpek sadece başkalarına değil, aynı zamanda size de atlıyorsa, paralel olarak bu sorunu da düzeltiyorsunuz.
Bu eğitim birkaç gün boyunca yapılmalıdır. Köpek yabancılara atlamaya çalışırken aynı şekilde davranıyorsunuz. Belki de eğitim tamamlama süresi boyunca, köpekle sadece gezdirme tasmasıyla yürümek zorunda kalacaksınız.
3. Aktif yardımcı. Köpeğe şu anlatılmalıdır: atlama durumunda, düzeltme hareketi ve komut, sadece sizden değil, aynı zamanda, atladığı kişiden de olacaktır. Önce asistana köpeği düzgün şekilde üstünden çekmesini öğretin (örn., yumuşak oyuncakla), daha sonra da canlı üzerinde deneyin. Bu eğitim şu şekilde görünüyor:  asistan sizi ziyarete geliyor, köpek onu sevinçle karşılıyor ve üstüne atlıyor ve aynı saniye içinde kişi onu elleriyle "Hayır" komutuyla birlikte sertçe fırlatıyor. Sonra övgü ve ödül. Farklı insanlarla birkaç kez çalıştıktan sonra köpek, ödül maması kazanmak isterse, aşağıda kalmak zorunda olduğunu anlayacaktır. Bu durumda, ödüllendirmek için, önce cezalandırılacak yanlış davranışın olmasını beklemenize gerek yok. Doğru davrandığı her durumda övün ve ödüllendirin. Örneğin, gezdirme tasması ile insanların yanından geçtiniz ve onları görmezden geldi – övüyoruz ve ödül veriyoruz. Tanıdık arkadaşınızı gördü, koştu, ayaklarına yaslandı ve atlamadı - övüyoruz, besliyoruz. Köpek davranış kurallarını hızla anlayacaktır ve ödül kazanmanın ne kadar kolay olduğunu sevecektir.
Köpek gezdirme tasması olmadan itaat etmesi, kontrol edilebilir olması ve komutları yerine getirmesi için - zaman, güç ve bilgi daha fazla gerekecektir. İtaat -  köpeğin sahip olması gereken temel, bu temel üzerinde istediğiniz her şeyi inşa edebilirsiniz.
ForDogTrainers kürklü dostunuzun eğitimi için kaliteli köpek eğitim ekipmanları tavsiye ediyor:

Köpek boğma tasması Kafes şeklinde köpek ağızlığı Hakiki deri köpek gezdirme tasması Ödül mamalı köpek oyuncağı Şık köpek boyun tasması

Sorularınız varsa lütfen bize yazın info@fordogtrainers-turkey.com
Bizi takip edin https://www.instagram.com/fordogtrainers_turkiye/ https://www.facebook.com/groups/shoptasmalari/