Köpek kötü kokuyorsa ne yapılmalı?

Oldukça sık, insanlar köpeklerin kendine has bir kokusu olduğu gerçeğine hazır değil, ki bu kokudan kurtulmak o kadar kolay değil, ayrıca bazen imkansız. Gerçek şu ki, dışarıdan köpeklerle iletişim kurarken, onlardan gelen rahatsız edici kokuları fark etmek her zaman mümkün değildir, ancak köpek evinizde yaşıyorsa, o zaman köpeğin kokusunu hissedersiniz.Gerçi, birçok şey köpeğin cinsine ve kişinin koku algısına bağlıdır.
İnsanlar her zaman kötü köpek kokusunu fark eder, ancak köpeklerin kendileri bu kokudan zevk alır, çünkü doğal kokular her köpeğin hayatında büyük bir rol oynar. Erkeklerin daha fazla hoş olmayan kokuları var.  Çünkü onlar tuvalet sırasında bölgeyi işaretliyorlar, ayrıca anüsün yakınındaki bezlerden özel bir koku yayıyorlar ve bu da rakiplerine bölgenin asıl sahibinin kim olduğunu söylemelerini sağlıyor. Tehlike, korku ve diğer stresli durumlar sırasında, erkekler yine bu bezlerden koku yayıyor. Dişilerin kokusu genelde çok daha hafif olur, ama kural olarak, en tatsız kokuları östrus sırasında meydana gelir.
Köpeklerin insanlar gibi terlememesine rağmen, burunlarında, kulaklarında ve pençelerinde ter bezleri var. Bu bezler ter yaratabilecek kadar rahatsız edici kokular yayar ve köpeklerin birbirleriyle etkileşime girmesini sağlar. Ancak, insanlar bu kokuları sadece köpek bir çeşit bulaşıcı veya mantar hastalığına yakalandığında almaya başlar. Bu nedenle, köpeğin kulaklarının, burnunun ve pençelerinin temizliğine dikkat etmek çok önemlidir.
Köpeğin hoş olmayan kokusunu önlemek için, düzenli olarak banyo yapmalı, tüylerini dikkatlice taramalı ve özel yumuşak koku giderici şampuan kullanmalısınız. Elbette, parfüm kokuyu gidermek için kabul edilebilir bir seçenek değildir, ancak hafif kokulu bir sprey kullanılması ve uzun tüylü köpekler için kürkün taranmasını kolaylaştıran ve parlaklık veren hafif parfümlü bir saç kremi kullanılması kabul edilebilir. Tüm bu ürünler özel veteriner mağazalarında satın alınmalıdır.
Kokusu çok keskin olan köpek ırkları da vardır. Bu köpekler genellikle tazı ve bulldoglar’dır. Neredeyse hiç kokusu olmayan köpekler, Basenji, Çince Tepeli, Maltese ve bazı dekoratif ırkların yanı sıra, Husky'dir. Bununla birlikte, bazı insanlar için bu ırktaki köpekler de kötü kokuyor görünebilir, çünkü koku algısı tüm insanlar için tamamen farklıdır.
Online mağazamızda boyun tasmalarımızıgezdirme tasmalarımızı ve göğüs tasmalarımızı inceleyin.
Bizi takip edin https://www.instagram.com/fordogtrainers_turkiye/ https://www.facebook.com/groups/shoptasmalari/
Sorularınız varsa lütfen bize yazın info@fordogtrainers-turkey.com