Köpeklerle çalışmak

Çok fazla bilim adamı, köpeğin insana bağlanması, gen seviyesinde belirlendiğinden emindir.
Ne garip, ama insan için en sadık arkadaş, akıl seviyesi bir adım daha aşağıda olanlar arasından, Köpek eğitimci giysilerikurt soyundan gelenler çıktı. Ve hiç kimseye olmadığı kadar, insan köpeğe çok veya daha az sorumluk taşıyan görevleri ve işlevleri güveniyor.
Meslekler arasında öylesi vardır ki, belirli bir karakter, özellikler veya ruh olmadan, sonca güvenemezsiniz. Köpeklerle çalışmak bunların arasında. Köpekler sevilebilir veya sevilmeyebilir. Onları kandırmak mümkün, ama sadece bir kez, çünkü bu hayvanlar ihaneti affetmez. Zorlu yaşam koşullarına tahammül edebilirler, sahipleriyle katı ilişkileri normal olarak kabul edebilirler, fakat bağlılık yemini verdikleri kişinin karşılıklılığına her zaman inanırlar.
Bugün, köpek gibi çok fazla cins ve çeşitle, yeryüzünde hiçbir memeli övünemez. Üreme sayesinde insan, benzersiz yetenekleri olan bireyleri ortaya çıkarmayı başardı ve köpeklerin uygulama alanları onlara bağlıdır. Yani, bazı köpek ırkları vardır ki, onlarsız çobanlar yapamaz. İkinci ve belki de köpeğin insana en doğal yardımı - avcılıktır. Günümüzde köpeklerle en yakın şekilde çalışmak, ormancıların mesleğini de ilgilendirir.
İnsan yaşamında daima tehlike gibi bir fenomen vardır. İnsan kendini ya da mülkünü korumaya ihtiyaç duyduğunda - her şeyden önce, dört ayaklı dostu kurtarmaya gelir. En yüksek nitelikteki koruyucular, köpeklerle profesyonel çalışma özel K9 eğitmenlerinin payına düştüğü, özel okul mezunlarıdır. Köpek kaslarının gücü, dişlerin reaksiyonu ve keskinliği cezaevlerinde yaygın olarak kullanılır. Türkiye’de askeri birimlerde bugün, on binlerce özel eğitimli Doğu Avrupa ve Alman Çoban köpekleri güvenlik görevlileri olarak hizmet ediyor.
Polis birimlerinde görev yapan köpeklere de özel eğitim verilir. Hehangi bir cihazdan daha doğru, kalabalığın içinde bile, sadece koklama ile köpek patlayıcı veya silah taşıyıcıyı tespit edebilir. Özel eğitimli köpekler, patlayıcıları tespit etmek için patlayıcı teknisyenlerin ekibinin bir parçası olarak görev alırlar. Bazen, bir nöbette onlarca ve yüzlerce devlet kurumunu, bankaları ve ticari binaları kontrol etmekle görevlidirler. Kapsamlı titizlikle, servis ve teknik odalar, ofisKöpeklerle çalışmak mobilyaları ve hatta ofis ekipmanları adım adım kontrol ediliyor. Belli sebeplerden dolayı, bugün her toplu olay başlamadan önce, mekanın köpek yetiştiricileri ve köpekleri tarafından eksiksiz kontrol edilir: tribün ve salonlardan, sergi merkezlerinden sıradan ofislere kadar. Böylece, İçişleri Bakanlığı'nda köpeklerle çalışma ve hizmet çok yakından bağlantılıdır.
Köpekler vatandaşların güvenliğini sadece ülke içinde korumuyor. Hiçbir sınır muhafızı bugün köpeklerin yardımı olmadan yapamaz. Ülkenin devlet sınırındaki ihlalcileri tespit etme ve yakalama görevi onlarındır. Uyuşturucu kaçakçılığının kontrolünde yer alan birimlerdeki köpeklere büyük bir rol verilmiştir.
Köpeklerle çalışmak bugün Acil Durumlar Bakanlığı birimlerinde hizmet verenlere de yakındır. Zorlu durumlarda yardımcı olma, yardım gelmeden bina yıkıntıların arasında kalan insanları tespit etme - bütün bunlar bugün köpeklerin liyakatidir. Köpeklerin en insancıl mesleklerinden biri, görme engelli insanlar için rehber olarak çalışmalarıdır.
Yukarıdakilerden uzaklaşıp barışçıl mesleklere dönersek, köpeklerle çalışmak sporda da önemlidir. Bir profesyonelin rehberliği altında eğitim almadan yarışta hiçbir köpek kazanamaz. Aynı şekilde, ırk gösterisinde, bir köpek yetiştiricisinin yardımı olmadan birinci olması imkansızdır. Çoğu zaman, köpek gösterisinde, pratik becerilerin gösterilmesi dışında, katılımcıların kendilerini jüriye ve seyircilere sunmaları gerekmektedir. Ve burada stilist, köpek kuaförü, yetiştirici ve bazen moda tasarımcısının ortak yaratıcılıkları gerekli.
Günümüzde bir köpeğin insan hayatındaki önemi, tahmin edilemez. O hem koruma, hem de silah, kurtarıcı, yardımcı ve eğitimci ve bazen sadece bir oyuncak. Ve her zaman, rollerinin herhangi birinde - köpekler, insana hizmet eder, ona güvenir, onu sever ve karşılıklılık için umut eder.
ForDogTrainers özellikle çalışan köpekler için çok kaliteli K9 ekipmanları üretmektedir:
Malinois için çift katlı deri tutamaklı boyun tasması 45 mm Kurtarma köpekleri için naylon göğüs tasması Asker ve Polis işi için ayarlanabilir naylon köpek göğüs tasması Malinois için çok amaçlı çelik zımbalı deri ağızlık Malinois için ekstra dayanıklı Y-şekli deri göğüs tasması