K9

Polis köpekleri (police dog) özel eğitim görürler ve polis ve diğer emniyet güçlerinde çalışmalarında yardımcı olmak için kullanılırlar. Çoğu zaman "K9" terimi ile adlandırılırlar.

K9 köpek kullanmanın ana amaçları:

  • kamu düzenin gözetilmesi

Bu bir polis köpeğinin geleneksel kullanımı. Köpek kamu düzenini sağlamak, suç işlemesinde şüphelilerin takibi ya da eskortluğunu sağlamak için, polis memurunun hizmeti icrasında korunmasından sorumludur.

Çoğunlukla bu işlevleri gerçekleştirmek için Alman Çoban, Belçikalı Malinois gibi ırklar kullanılır... çünkü onların kendi doğal çalışma nitelikleri uygun eğitimi kolayca geçmelerine izin verir. Buna ek olarak, Rottweiler, Boxer, Doberman Pinscher, Riesenschnauzer ve bazı diğer ırklar kullanılır.

ForDogTrainers K9 köpeklerin profesyonel eğitimi için özel ürünler üretmektedir:

Naylon dokuma göğüs tasması K9 göğüs kayışı Naylon köpek gezdirme halatı Hakiki deri köpek gezdirme tasması Naylon dokuma köpek gezdirme tasması

  • takip köpeği (tracking dog)

Bu köpek grubu yasadışı eylemlerde şüphelileri veya kayıp kişileri aramak için kullanılır. Batıda takip köpeği rolü için Bloodhound ırkı çok popülerdir ve geleneksel olarak bu amaçlar için kullanılır (kaçak zencileri aramak için eğitilmiş köpekleri hatırlayın :)).

  • yasaklanmış maddeler aramak (örneğin, uyuşturucu veya patlayıcılar)

Bu amaçlar için, Beagle, Spaniel gibi ırklar kullanılır... Bu arada, bu ırklar havalimanlarında başarılı bir şekilde kullanılıyor, çünkü bagaj aramalarında iyi sonuçlar gösteriyorlar ve yolcuların dostu "görünüşü" ile "sinirini" bozmuyorlar (bizim açımızdan garip olabilir, ancak avrupalılara göre – önemli ve oldukça doğru :)).

  • ceset tespiti

Köpekler çürüyen cesetlerin kokusunu bulmak için eğitilirler, ve hatta akan suyun altında bile(!).

  • canlı insanların tespiti (örneğin, enkaz altında v.b.)...

ForDogTrainers K9 boyun tasmaları:

Tutamaklı boyun tasması K9 naylon dokuma köpek boyun tasması Zarif köpek boyun tasması Kullanışlı deri köpek boyun tasması Çivili köpek boyun tasması

Çeşitli ülkelerde, elbette, köpek kullanımının özel bir belirliliği var, ancak onlar için ortak şey - şüphe yok ki polisin ona gösterdiği TALEP.

İngiltere'de, günlük 2.500'den fazla polis köpeği, operasyonel işlerde çalışıyorlar. Yönetim birimleri yetiştirme, eğitim için yeni okulların açılması ve var olanların gelişimi için büyük önem vermektedir. Bu arada, orada tüm polis köpekleri, doğrudan polis biriminde çalışmaya başlamadan önce, eğitim nederede almış olursa olusunlar bile - lisans almaları gerekir.

Lisans, Association of Chief Police Officers - ACPO tarafından belirlenen standartlara uygun olarak testleri başarıyla geçtikten sonra verilir, ve tüm çalışma süresi boyunca (genellikle 7-8 yıl) köpek her yıl onu "onaylamak" zorundadır.

Resmi sitemizden profesyonel k9 eğitimi için ısırma çubukları ve eğitim oyuncakları uygun fiyata satın alabilirsiniz:

Tek tutamaklı bite tug Küçük yavrular için ısırma yastığı Yumuşak köpek oyuncağı Köpek oyuncak topu Sert k9 oyuncağı

Hollanda'da, polis köpeklerinin eğitimi öncelikle farklı uygulama üzerine odaklanmıştır: köpek belirli bir profile göre hazırlanır. Ayrı köpekler - uyuşturucu aramak için, diğerleri - sadece patlayıcı madde ve ateşli silahları aramak için, diğerleri – cesetleri tespit etme vb. Ülkenin herhangi bir bölgesindeki her polis birimi kendi K9-bölümüne sahiptir. Örneğin, Amsterdam-Amstelveland'daki K9 polis departmanında 24 adet devriye köpeği handleri var, koku üzerine çalışan 6 köpek handleri ve 4 eğitmen. "Devriye" köpekleri haftada 7 gün 24 saat boyunca çalışıyor, 8 saatte bir değişiyor. Koku üzerine çalışan köpekler ise - sadece gündüz veya çağrı geldiğinde çalışırlar.