Kafkas Çoban Köpeği

Irk standardı FCI №328
Irk tarihi: Kafkasya'nın çobanları tarafından yetiştirilen, eski çoban köpeği ırkı. Bir versiyona göre, ataları, Kafkasya'da iki bin yıl önce bulunan ve sürüleri korumak için dağlık arazilerde kullanılan, Tibet Çoban köpekleri. Dağlarda büyük ve uzun geçişler, hava ve iklim şartlarının ani değişimi, sürüleri kurtlardan korumak ve onlarla mücadele etmek, Kafkas Çoban köpeklerinde olağanüstü güç, çeviklik, cesaret ve dayanıklılık geliştirmiştir. Bu nitelikler bu köpeklerin ülkemizin neredeyse tüm bölgelerinde kullanılmasına izin verir. Doğal duyarlılık ve yabancı insanlara karşı güvensizlik, Kafkas Çoban köpeğini en iyi koruyuculardan biri yapar. Kafkas Çoban ırkının ana bölgeleri Gürcistan, Ermenistan, Azerbaycan, Kuzey Kafkasya ve Astrakhan Bölgesi (Rusya). Transkafkasya'nın dağlık bölgelerinde kaba ve uzun kürklü, daha büyük ve güçlü yapıdaki köpekler vardır. Bozkır bölgelerinde ise, kısa tüylü ve daha hafif yapıda vardır.
Genel görünüm: Kafkas Çoban köpeği - büyük iskeleti ve iyi gelişmiş kas yapısı olan güçlü ve büyük bir köpek. Biçimsizlikten ve aşırı kiloluktan uzak, cesur, güçlü ve dayanıklı görünmelidir. İdeal olarak, vücudun yapısı uyumlu ve orantılı olmalıdır. Kafkas Çoban köpeği kolay ve özgür hareket etmeli.
Kilo ve boy: Irk standardına göre, Kafkas Çoban köpeğinin gövde uzunluğu (göğüs kafesinden kalça tepesine kadar mesafe) omuz yüksekliğini % 15'den fazla aşmaz. Erkek Kafkas Çoban köpeğinin omuz yüksekliği en az 68 cm, dişilerinin ise – en az 64 cm. Erkeklerde istenilen boy – 72-74 cm, dişilerde – 66-69 cm. Yetişkin bir Kafkas Çoban köpeğinin ideal vücut ağırlığı 46-65 kg.
Vücüt orantıları: uzun gövde.
Kürk: düz, sert, sağlam astar, üst kattan biraz daha açık renkte. Baş ve ayaklarının ön kısmında kıllar biraz daha kısa ve sıkıdır. Kürk uzunluğu üç gruba ayrılmıştır: uzun tüylü – uzun üst ve alt kürk tabakası; yele, "pantolon", kuyrukta eşit uzunlukta tüyler onu kabarık yapar; kısa tüylü - kıllar yoğun, nispeten kısa, yelesiz, "pantolonsuz", astarın ve dış tüylerin uzunluğu eşittir.
Renk: çeşitli, gri - koyu gri, neredeyse siyah, açık griye, açık yeşil-griye, alacalı griye kadar; kızıl - koyu kırmızımsı-kahverengiden, açık sarıya kadar, alacalı kızıl ve beyaz dahil; brindle - koyu kahverengi brindle neredeyse siyahtan, açık-soluk brindle kadar. Düz renkli köpeklerde siyah bir maske, göğüste, karında, pençe ve kuyruk ucuda beyaz işaretler var. Bu tonlarında beyaz ve benekli renkleri vardır, ancak tercih edilen düz renktir. Tüm renklerde dudak ve göz kapaklarında koyu konturlar gereklidir. Yaygın kapsamlı beyazlıklar, ağız ve bacaklarda lekeler kabul edilemez.
Kafa: büyük, geniş bir kafatası ve çok iyi gelişmiş elmacık kemikleri. Yan taraftan bakıldığında, kafa takoz şekline sahiptir. Alın geniş, düz, küçük bir çukur ile ayrılmış, hafifçe çıkıntılı ve yüksek. Kafatasının genişliği, uzunluğuna eşittir. Alnından surata geçiş keskin bir şekilde belirgin değildir. Ağzı kafa uzunluğundan 2-3 cm daha kısa, geniş ve derin, hafifçe sivri, kalın ve kuru dudaklarla sahip. Ön ve üstten bakınca künt bir kamaya benzer. Burun ucu büyük, geniş, siyah. Beyaz ve açık renkli Kafkas Çoban köpeklerde kahverengi burun ucu olabilir.
Kulaklar: yüksek ve geniş aralıklı, sarkık, kısa kesilmiş.
Gözler: küçük, oval şeklinde, derin, koyu. Bakışı düz, öfkeli, ama açık. Göz kapakları kuru.
Dişler: alt çenenin beyaz, büyük, dişleri aynı çizgide bulunur. Makas ısırığı. Alt çenede çok büyük ve uzun köpek dişleri.
Boyun: güçlü ve kısa.
Gövde: çok iyi gelişmiş; geniş, kaslı ve dengeli. Ense belirğin ve orta uzunlukta. Ense yüksekliği sakrum yüksekliğinden biraz daha fazla. Sırt düz, geniş, güçlü. Bel kısa, geniş, biraz çıkıntılı. Kalça orta derecede uzun, geniş, yuvarlak, kuyruk sokumunda hafif eğimli. Karın orta derecede çekik.
Göğüs: göğüs kafesi yeterince geniş, derin, kaburga yuvarlak şekilde.
Kuyruk: yukarıda, orta uzunlukta ve kıvrıktır. Kuyruğunun kesilmesine izin verilir. Heyecanlıyken sırtın üstünde yükselir.
Bacaklar (ön ve arka): önkollar düz ve önden bakıldığında düz ve tamamen paralel. Omuz ve kürek kemiği 100' açıyla bağlanır. Önkollar düz, bilekler kısa, devasa, dik veya hafif eğimlidir. Ön bacakların dirseklere olan uzunluğu, omuz yüksekliğinin yarısından biraz fazla. Kafkas Çoban Köpeğinin pençeleri büyük, oval biçimli, yumruk halinde. Arka bacaklar: arkadan bakılınca - düz ve paralel, yandan ise - diz eklemlerinde düzleştirilmiş şekilde. Kalça kaslı ve geniş. Baldırlar kısa; eklemler güçlü, geniş, biraz düzleştirilmiş.
Çekici özellikler: Kafkas Çoban köpeği zeki, güçlü, son derece dayanıklı bir köpektir. O dürüst ve yabancılara karşı serttir. Ve aynı zamanda, sahibine ve ailesine sınırsız sevgi kabiliyetine sahiptir. Günlük sürü peşinde 50 kilometrelik yola, herhangi iklim koşulunda açık havada ve minimum yemle yaşamaya katlanabilir. Kemirgen veya küçük yabani kuşları avlayarak, Kafkas Çoban köpeği, kendisi için yiyecek temin edebiliyor. Doğadan bir atlettir, kendine güvenen ve çok istikrarlı psikolojiye sahip bir köpektir.
Kafkas Çoban köpeği için özel ForDogTrainers uzmanlarının önerdiği ürünler:

Kafkas Çoban Köpeği için gezdirme tasması Hakiki deri köpek göğüs tasması Kaliteli köpek ağızlığı Kafkas Çoban köpeği için boyun tasması K köpek eğitim dumbbellı

Profesyonel köpek eğitim ekipmanı üreticisi ForDogTrainers Kafkas Çoban köpeği için özel malzemeler sunar. Resmi sitemizde Kafkas Çoban köpeği ırkı için deri ve naylon göğüs tasmalarımetal ağızlıklar, Kafkas Çoban ırkı için deri, naylon ve metal boyun tasmaları, Kafkas Çoban Köpeğinin motivasyonunu artıracak ve becerilerini geliştirecek eğitim kollukları ve bite tug'lar, deri ve naylon gezdirme tasmaları, Kafkas Çoban köpeği için eğitim oyuncakları ve diş ve tırnak bakım aksesuarları bulabilirsiniz.
Sorularınız varsa lütfen bize yazın info@fordogtrainers-turkey.com
Bizi takip edin https://www.instagram.com/fordogtrainers_turkiye/ https://www.facebook.com/groups/shoptasmalari/