KURTARMA KÖPEKLERİ: TARİHÇE

Daha önceki yüzyılda Sent Bernard manastırının rahipleri, kar altında kalan bir adamı bulmak için büyük köpekler kullandı. Bu köpekler daha sonra St. Bernard olarak adlandırıldı.
Sprenger Click Lock Tokalı Curogan Şok Tasması 3.9 mmSt Bernard bir arama kurtarma köpeğidir
Dağ geçidinde kar fırtınası varken, köpeğin boynuna küçük bir fıçı rom bağlayıp kayıp insanları aramasına izin verdiler. Köpekler kar altındaki insanı kokladığında, onları büyük pençeleriyle çıkardılar, onları rom ile canlandırdılar ve yardım çağırmaya gittiler. Köpeğin burnundan daha iyi bir "alet" olmadığı ortaya çıktı. Tüm Alp ülkelerinin kurtarıcı servisinde bir kurtarma köpeği mutlaka vardır. 
St. Bernard'lar artık nadiren kullanılıyor, Belçika Çobanları ile değiştirildiler: dağ servisine son derece uygunlar. Yaklaşık iki yaşında bir genç erkek köpek, iki-üç hafta boyunca özel eğitim alır. Eğitim bir oyuna benziyor. Rehber, köpeği haftada üç-dört kez en az iki saat eğitiyor. Bir süre sonra köpek daha kalın bir kar tabakasının altında bir insanı koklayabilir. Rehberin deneyimi de önemlidir. Arama süresini sınırlandırmak için köpeği tam olarak bir insan olduğunu şüphelendiği yere yönlendirebilir. Hızlı çalışmalısınız, her dakika önemlidir. İyi eğitimli bir köpek iki metrelik kar tabakasının altındaki bir insanı koklayabilir. İnsanları köpeksiz aramayı asla öğrenemezsiniz, çünkü bir köpeğin 100x100 m boyutunda bir alanı araması 12 dakika sürer, ancak kurtarıcıların bu durum için 4 saate ihtiyacı var.
Malinois yürüyüşleri için naylon kışlık yelekBelçikalı Malinois, kolay eğitilebilir bir çalışma köpeğidir
Meksika'daki feci depremlerden sonra, Spitaka ve Neftegorsk köpekleri yalnızca dağlardaki insanları aramaya yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda aşırı durumlardan sonra molozları temizlemek için de kullanılır. Bu amaçla farklı cins köpekler kullanılır. 
Bugün İsviçre, eğitimli ve sertifikalı köpek sayısına göre ilk sırada yer almaktadır. Orada 100'den fazla köpek var. Çoğu Drahthaar. Ancak, Çoban, Spaniel ve Retriever köpekleri de var. Yerel iklim koşullarında kendilerini iyi hisseden köpekleri tercih ederler. Şimdilik, etkilenenlere yardım etme yeteneklerine göre karşılaştırmalı bir köpek ırkı ölçeği bulunmamaktadır. Ancak kurtarma köpeği için en önemli özellikler kontrol edilebilirlik, fiziksel sağlık (engellerin üstesinden gelebilmek), iyi koku alma duyusudur.
El yapını mücevherli deri köpek boyun tasmasıGolden Retriever'lar İnsanların Hayatını Kurtarıyor
Köpek rehbere sadece belli bir nesneyi göstermesi gerektiğini bulmakla kalmaz. Bu amaçla özel eğitim yöntemleri uygularlar: köpek, bu bölge için tipik olmayan bir nesneyi tanımlayabilmeli ve nesnenin sahibini bulabilmelidir. Köpek bir insan bulduğunda, bir noktaya değinmeli ve ses vermelidir. İnsanlar evcil hayvanlarına bakmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Köpekler genellikle pençelere zarar vermemek için koruyucu çorap giyerler. Köpeğin bir insanı nasıl bulduğunu söylemek zor.  Neftegorsk'taki depremden sonra hizmet veren Rus spaniel Lyonnya ve İskoçyalı setter Lessy, 35 canlı insan buldu. Orada ilk ciddi görev vardı. Benzin ve sal-amonyak kokusu onları rahatsız etmedi. 
Kurtarma köpekleri için naylon göğüs tasmasına göz atın!