Malinois

Irk tarihi: 1891 yılında Belçikalı veteriner Prof. Adolph Riyul, ulusal çoban köpeğinin cinsini ortaya çıkarmaya çalıştı. Aynı tip, dik kulaklı, orta boy köpekleri aldı, fakat renk ve kürkleri farklıydı - kısa, orta ve uzun tüylü. Profesör Riyul, kürk türüne göre üretmeyi önerse de, yine de rengin tercih edilmesine devam edildi. Daha sonra, 1907 yılında aşağıdaki standart oluşturuldu: yarı uzun kürklü çoban köpeği siyah olmalıdır (Groenendael), kısa kürklü - sarı-kahverengi veya kömür rengi (Malinois) ve uzun tüylü – küllü-gri (Laekenois). Groenendael, Groenendael şehrinde yaşayan köpek üreticisi Nicholas Rose tarafından yetiştirildi. Malinois, küçük kasaba olan Mechelen veya Fransızcada Malin'in adını almıştır. Laekenois, adını kraliyet kalesi Laeken'den aldı – burada aristokratlar ile birlikte, kaba ve sert tüylü köpekleri yetiştiren çobanlar yaşıyordu. Bu "Belçikalılarının" en az olan çeşididir. Tervuren de ilk yetiştiricisinin yaşadığı şehirden ismini aldı.
Ülke: Belçika
Genel görünüm: Belçikalı Çoban köpeği Malinois ağırlıklı olarak çalışan ve çoban köpeği ırkıdır. Orta hatlı, uyumlu orantılı, akıllı, açık havada bakım için uygundur, mevsimsel hava değişimlerine ve Belçika iklimine özgü çeşitli atmosferik olaylara karşı dayanıklı bir köpektir. Uyumlu biçimiyle ve gururlu duruşu ile olan Belçikalı Malinois, zarif bir kale izlenimini vermelidir, bu çalışma köpeği cinsini üretmek mülk haline geldi. ABD’de Belçika Çoban köpeği adında sadece Groenendael bilinmektedir, Malinois ve Tervuren ayrı ırk olarak kayıtlı – "Belçikalı Malinois" ve "Belçikalı Tervuren", dört çeşidin en nadir olanı ise - Laekenois hiç tanınmıyor.
Davranış ve karakter özellikleri: Malinois uyanık ve canlı bir köpek, enerji dolu ve eylem için her zaman hazır. Sürüyü korumak için doğuştan gelen yeteneği gibi, o en iyi mülk koruma köpeğinin son derece değerli niteliklerine sahiptir. Şüphesiz, o sahibinin acımasız ve gayretli savunucusudur. Belçikalı Malinois, çoban, bekçi ve çalışma köpeği için gerekli olan tüm özellikleri bir arada taşımaktadır.
Boy ve kilo: ideal omuz yüksekliği - 63 cm erkeklerde, 58 cm dişilerde. Kilo - yaklaşık 28 kg.
Oranlar: Belçika Çoban Köpeğinin silueti kare şekline sığabilir. Göğüs yeterince büyük, dirsek hizasındadır. Ağız uzunluğu, baş uzunluğunun yaklaşık yarısına veya yarısından biraz fazlasına eşittir.
Kürk: her türde kürk, kalın, yoğun, iyi yapılandırılmış ve ipeksi bir astar ile olumsuz hava koşullarına karşı mükemmel koruma sağlayan olmalıdır. Kafasında, kulakların dış kısmında ve alt bacaklarında kıllar çok kısa. Vücudun geri kalanında kürk kısa, kuyruk ve boyun çevresinde - daha sık, boyun kısmında, dış kulaktan başlayan ve köpeğin boğazında biten, bir yele oluşur. Kalçanın arka kısmında tüyler daha uzun. Kuyruk şekli mısır koçanını andırıyor, kuyruk ucunuda kabarıklık yok. Irkın kısa tüylü türü Malinois çeşidi ile temsil edilmektedir.
Renk: Malinois, düz kahverengi, kızıl yada koyu sarı renge ve siyah bir maskeye sahiptir.
Kafa: dik, orta uzunlukta, iyi kalıplanmış, kuru. Kafatası ve burun kısmı yaklaşık aynı uzunluktadır, ancak, burnu biraz daha uzundur.
Kafatası: Orta genişlikte, başın uzunluğuyla orantılı, yuvarlak olmayan düz bir alın, ön girinti çok belirgin değil; profilde ağız çizgisini geçen hayali paralel çizgide; ense kökü çıkıntısı az gelişmiş; kaş ve elmacık yaylar belirgin değil.
Alnından ağıza geçiş: orta, yüz bölgesi, siyah burun ucu.
Ağız: Orta uzunlukta, net hatlarla gözlerin altında; buruna doğru gittikçe daralan, uzatılmış bir kamayı andıran; burun kemeri düz, alın tepe çizgisinin uzantısına paralel; ağız geniş açılma açısı ile karakterize edilen, yani, ağız açık olduğunda, dudak köşeleri ve çeneler birbirinden belirgin şekilde ayrılır.
Kulaklar: Nispeten küçük, yüksek duran, üçgen görünüm, yuvarlak dış kulak, sivri uçlar, heyecanlı durumdayken köpek kulaklarını düz ve dik tutuyor.
Gözler: Orta büyüklükte, çıkık ya da batık olmaksızın, hafifçe badem şeklinde, hafif eğik, kahverengimsi renkte, tercihen koyu kahverengi; kenarı siyah gözkapakları. Direkt, canlı, zeki ve meraklı bakışlar.
Dişler: çene güçlü ve beyaz dişler, düzgün yerleştirilmiş, iyi gelişmiş çenelerde sıkıca oturmuş. Makas ısırığı, yani üst çenenin dişleri alt çenenin dişlerini biraz örter, birbirlerine dokunurlar. Düz ısırığa izin verilir. Çobanlar, böyle ısırığa sahip köpekleri tercih ederler.
Boyun: Hafif uzun ve dik, oldukça düz, çok kaslı, kürek kemiklerine doğru genişleyen, gerdansız. Ense hafifçe kemerli.
Gövde: Ağır olmaksızın güçlü; omuz noktasından kalça noktasına uzunluk, yaklaşık omuz başı yüksekliği ile aynı. Arka ve bel çizgisi düz, omuz başı belirgin, arka güçlü, kısa, çok kaslı. Bel güçlü, kısa, çok kaslı. Kalça oldukça kaslı; hafif eğilimli; yeterince geniş ama fazla değil. Göğüs kafesi hafif geniş, yeterince derin ve büyük. Kaburgaların üst kısmı kavisli. Önden bakıldığında, göğüsün önü oldukça geniş. Alt çizgi: göğüs altından başlayıp hafif bir eğri ile karına doğru yükselir. Karın ne sarkan ne de çekik; orta sıkılıkta.
Bacalar: güçlü kemikler, kuru ve güçlü bir kas yapısı olan ön bacaklar. Malinois’inin kürek kemikleri uzun ve eğik olarak, sıkıca oturur, dirseklerin serbest hareket etmesi için omuz kemiği ile yeterli açı oluşturur. Dirsekler gövde uzunlamasına eksenine kesinlikle paralel hareket etmelidir. Ön kollar uzun ve iyi kaslı. Bilekler raşitizm izinden uzak, güçlü, kısa ve temiz. Neredeyse yuvarlak biçimli pençeler; parmaklar kemerli ve kapalı; taban yastıkları kalın ve esnek, tırnakları koyu ve dayanıklı. Arka bacaklar güçlü, ön bacaklar ile aynı düzlemde hareketeder. Zeminde dik olarak durur. Kalça geniş ve kaslı. Baldırlar uzun, geniş, kaslı olup, hafif kavisli. Ayaktarağı güçlü ve kısa. Dewclaw istenmemektedir. Ayaklar neredeyse oval, parmaklar kemerli ve sıkı kapalı, taban yastıkları kalın ve esnek, tırnaklar koyu ve kalın.
Hareketler: hareket halinde köpek aktif, özgür. Malinois iyi bir dörtnalcıdır, ancak onun için en tipik olanı sakin bir tempo ve özellikle de tırıstır. Bacaklar vücudun orta çizgisine paraleldir. Yüksek hızda köpeğin ayakları orta çizgiye daha yakın; tırısta orta seviyeye ulaşır, hareketler hafif. Üst çizgi tüm, kompakt olmaya devam ediyor ve ön bacaklar çok yukarıya kalkmaz. Sürekli hareket halinde olan Malinois, yorulmaz bir izlenim bırakıyor; hareketleri hızlı ve canlıdır. Yüksek hızdayken aniden yön değiştirme kabiliyeti vardır. Mizacına uygun olarak Malinois, direkt yönde kesinlikle uymak yerine daireler halinde hareket etmeye tercih eder.
Çekici özellikleri: Benzersiz bir sinir sistemi sayesinde Belçikalı Malinois köpekleri çeşitli işler yapabilir, hepsi köpek nasıl yetiştirileceğine ve ne öğreteceğine bağlıdır. Muhtemelen dünya’da en iyi atlayan bir ırktır - Malinois, üç metreye kadar çok yüksek engeli aşabilir. Onlar son derece dayanıklı ve çalışırken yorulmazlar. Malinois üretimi, çalışma kalitelerini istisnai hale getiren çalışmada gerekli olan zihinsel ve fiziksel nitelikleri hesaba katarak gerçekleştirilir. Onlar mükemmel şekilde eğitilirler, iletişim kurmak kolaydır, strese dayanıklı ve savaşa hazır. Buna ek olarak, belirli koşullar altında, Malinois – her zaman sahibinin emrini mutlulukla yerine getirmeye hazır olan, aile ve harika bir arkadaş köpeği.
Kusurlar: Malinois iyi çalışma niteliklerine sahip olan, ancak sürekli eğitim geketiren bir köpektir. Ama, bu çalışma köpeğine yeterince ilgi göstermezseniz, köpek sahibine bir sürü rahatsızlık getirecektir. Malinois, sakin ve pasif bir hayat süren insanlara uygun değildir.
Polis, Asker ve çalışan Malinois'ler için önerdiğimiz ürünler:

K9 köpekler için naylon göğüs tasması Hakiki deri saldırı ağızlığı Malinois için köpek gezdirme tasması Örgülü şok boyun tasması Polis k9 köpekler için eğitim kolluğu

Profesyonel köpek eğitim ekipmanı üreticisi ForDogTrainers Malinois için özel malzemeler sunar. Resmi sitemizde Malinois için deri ve naylon göğüs tasmalarıderi ve naylon boyun tasmaları, Malinois’in motivasyonunu artıracak ve becerilerini geliştirecek eğitim kollukları ve bite tug'lar, deri ve naylon gezdirme tasmaları, Belçika Çoban köpeği ırkı için eğitim oyuncakları ve bakım aksesuarları bulabilirsiniz.
Sorularınız varsa lütfen bize yazın info@fordogtrainers-turkey.com
Bizi takip edin https://www.instagram.com/fordogtrainers_turkiye/ https://www.facebook.com/groups/shoptasmalari/