REHBER KÖPEK KİMDİR?

Bir rehber köpeğin görme engelli sahibi için yeri doldurulamaz bir yardımcı olduğu sır değildir. Bu köpekler, bu insanların günlük yaşamlarında yollarını bulmalarına yardımcı olan aracılardır. Daha önce fakirler ve gençler bunu yapardı. Daha sonra köpekleri bu amaçla eğitmeye başladılar. Özel bir rehber cinsi yok. Birçok köpek bu görevi yerine getirebilir: Collie, Labrador, Retriever, Alman Çoban köpekleri. Rehberlik amacıyla genellikle orta büyüklükteki köpekleri seçerler, aynı zamanda mükemmel görme ve işitme duyusuna sahip olmalıdırlar. Rehber köpek, dengeli, sakin ve itaatkar olmalıdır. Rehber köpekler özel kurumlarda eğitilmektedir. Günümüzde rehber köpekler için pek çok okul var, ancak genellikle rehber köpekler eksikliği var. Bu yüzden görme engelli biri “yedek” rehber köpeğin gelmesi için uzun süre beklemek zorundadır.
Kılavuz köpeklerin kökeni
Rehber köpekler aslen 1819'da Viyana'da eğitilmişti. Johann Klein, kılavuz köpeklerinin eğitim enstitüsünün kurucusuydu ve hatta rehber köpeklerin eğitimi ve kullanımı hakkında bir kitap yayınladı.
Almanya'da Birinci Dünya Savaş'ndan sonra, rehber köpek eğitim sistemi geliştirdiler. Alman okulunun haricinde, İngiliz okulu da vardı, kurucularından biri bir Rus göçmeni, hayvan eğitmeni olarak çalışmaya başlayan ve daha sonra okul müdürü atanan Nikolay Lyakhov'du.
ABD'de New Jersey 1929'da bir başka rehber köpek eğitim okulu ortaya çıkmıştır.
SSCB'de, İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra, görme engelli gazilere yardım etmek için rehber köpekleri eğitmeye başladılar. Köpekler, onları yalnızca bilinen yerlere yönlendirmez. Rehber köpekler sayesinde, gaziler serbestçe bir yere gidebilir ve yeni yerler keşfedebilir. Böylece bu insanlar akrabalarının yardımı olmadan her şeyi yapabilirdi.
Rehber Köpeğin Eğitimi
Rehber köpekler iki aylıktan itibaren akranlarından seçiliyor, köpek yetiştiricileri sakin ve itaatkâr yavruları seçiyorlar. Agresif ve çok aktif köpek yavruları, rehber köpekler olamaz. Bazen kör adamın ailesi köpeği büyütür ve daha sonra eğitim okuluna getirir.
Öncelikle gelecekteki rehber köpek genel bir eğitim kursu almak zorundadır. Her durumda sakin olmaları, dikkatini dağıtmamaları ve herhangi bir hareket veya sesten korkmamaları öğretilir. Rehber köpeğin dikkatini başka kişiler veya hayvanlar da rahatsız etmemelidir.
Rehber köpeklere ayrıca insanları merdivenlerden geçirmeleri öğretilir. Köpek, sahibinin normal yolunun farkında olmalı, yolun karşısına geçebilmesine yardım edebilmelidir. Rehber köpeğin sahibi ayrıca köpeği yönetmek ve onu anlamak için eğitilmiştir.
REHBER KÖPEKLER NEDEN BİZİM İÇİN ÖNEMLİ? makalemizi okuyun.
Online mağazamızda rehber köpekler için özel göğüs tasmalarını inceleyiniz! Resimlere tıklayın.
Rehber köpekler için siyah deri göğüs tasması Rehber köpekler için beyaz naylon göğüs tasması Rehber köpekler için siyah naylon göğüs tasması Rehber köpekler için beyaz deri göğüs tasması