Rehber Köpekler Neden Bizim İçin Önemli?

Hiç yalnız başınıza zor bir durumda bulundunuz mu? Eğer öyleyse, üzgünüz, eğer değilse - birilerinin her zaman yanınızda olması daha iyi olduğunu hatırlamak zorundasınız. Bir insan değil, bir köpek.
Dört ayaklı dostumuz, koşullar ne olursa olsun bize yardım edecek. Bizi kızakla taşırlar, bizimle avlanırlar ve aileleri korurlar.
Bir rehber köpek - büyük bir yardımcıdır. Rehber köpek - özel eğitimli bir köpektir, asıl amacı yalnız insanlara yardım etmektir. Rehber köpekler en yararlı desteği verir ve görme engelli insanlara yardım eder.
Rehber köpekler, yeni değil, uzun zaman önce ortaya çıktı. Eski zamanlardan beri görme engelli insanlara yardım ediyorlar. Rehber köpek eğitimi topluluğunu kuran bilge bir adam olan Johan Klein hakkında bir bilgi var. 1819'da, görme engelli insanlara yardım etmek için rehber köpekler nasıl kullanılacağını anlattığı bir kitap yayınladı.
Kılavuz köpekler için göğüs tasması

Görme engelli insanlara yardım için özel göğüslük ile rehber köpeği olarak Labrador

Rehber köpekler için profesyonel eğitim 1915 yılında başladı. İlk olarak Fransız ve Alman eğitim merkezleri vardı. Rehber köpekler, dış yardım olmadan hareket edemedikleri için göz yaralanmaları olan askerler için vazgeçilmez yardımcı oldular. Bu askerler rehber insanlara ihtiyaç duyuyorlardı, ancak köpekler onları değiştirdi. Rehber köpekler diğer birçok ülkede zamanla eğitilmeye başladı. 
SSCB'de köpek eğiticileri İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra rehber köpekler hazırlamaya başladılar. Birçok asker savaşta gözlerini kaybetti ve onlara umut veren ve hayata döndüren rehber köpeklerdi.
Günümüzde rehber köpekler görme engelli insanlar için yardımcıların uzun bir listesinin üst sıralarında yer alıyor. Bunlar, belirli doğruluktaki teknik cihazlarla karşılaştırılır, bu hayvanlar sıcaklık ve basınç ölçerleri ile tanımlanır. Bazı ülkelerde, rehber köpekler için özel ödeneğin ayarlandığını ve ödeneceğini söyleyen bir yasa da vardır. (Rusya'da).
Rehber köpekler 10 ay içinde eğitilmelidir. Her köpek eğitmeni, bu görevle hemen baş edemez.
Kılavuz köpek için göğüs tasması

Rehber köpeği için naylon göğüs tasması

Köpekler sadece pek çok farklı nüansı değil, aynı zamanda antrenman sırasında sinyallere ve komutlara nasıl cevap vereceğini de hatırlamalıdır. Köpek, işleyiciyi yoldaki problemlerden haberdar etmeli, küçük bir havuzdan başlayıp ağaç kesmeye ve derin bir çukura kadar.
Rehber köpekler, sahibini bir dal ya da alçak tavana karşı uyarır. Ek olarak, temel komutlara ("Aşağı", "Gel" vb.) doğru yanıt verirler. Rehber köpekler, uçan kuşlar, kediler, diğer insanlar gibi tüm yabancı cisimlere dikkat etmez. Bu köpekler de dost canlısı, saldırmıyorlar ve ayrıca "Saldır" köpek komutunu bilmiyorlar.
Köpeklere rehberlik etmek için katı kurallar uygulanır. Ahlaki, fiziksel ve zihinsel olarak sağlam olmalılar. Rehber köpekler, hasta olmadan bir yolculuk sırasında kendilerini iyi hissetmek için halktan veya ulaşım araçlarından asla korkmamalıdır.
Alman Çobanlar en becerikli olarak kabul edilir. Onlar akıllı ve sadıktır. Labradorlar ve Belçikalı Çobanlar da iyi rehberlerdir. Yardıma ihtiyaç duyanların tam anlamıyla gözü olacaklar.
Rehber köpeklerin özel komutları sadece özel ekipmanla yerine getirmek için eğitildikleri (kılavuz köpek göğüs tasması) görülmektedir. Özellikle eğitim sırasında ve ayrıca iş sırasında rehber köpekleri beslemek veya okşamak kesinlikle yasaktır. Bu eğitimli köpekler, yüzerinde özel göğüslüğü yokken, aynı zamanda evcil hayvan olarak davranırlar.
Collie en güvenilir rehber köpeklerdir. Bu köpek bir insanın tam destekçisi olur ve bir çocuk için bile gerçek bir sadık dost olabilir.
Dişi köpekler rehber çalışması için daha iyi kalpli, daha huzurlu ve uyumludurlar. 
En iyi rehber köpek göğüslükleri için resimlere tıklayın!
Rehber köpekler için siyah deri göğüs tasması Rehber köpekler için beyaz naylon göğüs tasması Rehber köpekler için siyah naylon göğüs tasması Rehber köpekler için beyaz deri göğüs tasması