Rottweiler

Irk standardı FCI №147
Irk tarihi: Rottweiler en eski köpek ırklarından biridir. Kökeni Roma İmparatorluğu'nun tarihindedir. İtalya'da eski çağlarda Rottweiler'in ataları, uzun mesafelerde sığırları otlatmaya yardımcı oldu. Avrupa'ya, Roma lejyonlarıyla birlikte Alplerin karşısındaki dağ vadilerinden geldiler. Güney Almanya'da, doğal olarak yerel ırklarla karışan bu köpekler, Rottweiler olarak adlandırılan cinsi verdi. Irk ismini, aynı adı taşıyan Alman şehri Rottweil'den almıştır ve uzun zamandır Rottweil Kasap Köpeği olarak bilinmektedir. Kasaplar ve bira üreticileri, bu köpekleri yalnızca ürünlerini taşımak amacıyla değil, aynı zamanda korunmaları için yetiştirdiler. Rottweiler, yüksek uyanıklılık ve sahibine bağlılık ile bilinir. Daha sonra, 20. yüzyılın başlarında, Rottweiler cinsi, resmen 1910 yılında tescil edilmiştir, gerçek bir polis köpeği olarak ün kazandı ve polis birimleri tarafından kullanılmaya başladı. Rottweiler yetiştiricileri köpeğe güç, çeviklik, asalet ve sakinlik gibi özellikler kazandırmaya çalıştılar. Onların görüşüne göre, bu özellikler insanın gerçek dostunu ayırt etmelidir.
Ülke: Almanya.
Genel görünüm: Rottweiler orta ve ortalama boydan daha uzun bir köpektir, ne ağır ne hafif, ne uzun bacaklı ne de çok zaif. Dengeli, kompakt ve güçlü yapısı, büyük güç, çeviklik ve dayanıklılık içerir.
Boy ve kilo: erkek – omuz yüksekliği 61-68 cm, dişi – omuz yüksekliği 56-63 cm. Kilo 42-50 kg.
Kürk: Kürkü üst kürk ve alt kürkten oluşur. Üst kürk orta uzunlukta, kaba, yoğun ve düzdür. Alt kürk üst kürkten gözükmemelidir. Ayakların arkasındaki tüyler bir miktar daha uzundur.
Renk: Yanaklar, ağız, boyun, göğüs ve bacaklar, iki gözün üstünde ve kuyruğun başlangıcının altında belirgin kahverengi lekelere sahiptir.
Baş: Orta uzunlukta, kulaklar arası geniştir. Yandan bakıldığında alın çizgisi hafifçe kavislidir. Art kafa kemiği (oksipital kemik) bariz olmayacak şekilde iyi gelişmiştir.
Kulaklar: Orta büyüklükte, sarkık, üçgen şeklindedir. Kulakların kafanın iki yanında durması, suratını genişlemiş gibi gösterir.
Gözler: Orta büyüklükte, badem şeklinde ve koyu kahve renklidir. Göz kapakları sıkıca kapanabilmelidir.
Dişler: Makas gibi kapanan güçlü 42 dişi vardır. Üst ön dişler alt ön dişlerin üzerine sıkıca gelirler.
Boyun: Güçlü, makul uzunlukta, gelişmiş kaslı, hafif kavisli, gerdansız ve boğazsızdır.
Gövde: Sırt - düz, güçlü, sağlamdır. Bel - kısa, güçlü ve derindir. Croup (Sağrısı-kuyruk sokumu) - geniş, orta uzunlukta, hafif yuvarlaktır. Ne düz ne de çöküktür.
Göğüs: Ferah, geniş ve derindir (omuz yüksekliğinin yaklaşık %50’si kadar), iyi gelişmiş göğüs kafesi ve güçlü kaburgaya sahiptir.
Kuyruk: Doğru şeklinde sırt çizgisinin bir uzantısı gibi görünür, rahat durumdayken sallanabilir.
Bacaklar (ön ve arka): ön ayaklar düz. Omuz kemiğinin eğimi yatay olarak bakıldığında yaklaşık 45 derecelik açı yapar. Omuzlar vücuda yakın, dirsekler iyi ayarlanmış, önkol güçlü ve kaslı, bukağı hafif esnek, güçlü, dik değildir. Ön ayaklar yuvarlak, sıkı ve kavisli, tabanı sert, tırnaklar kısa, siyah ve güçlüdür. Arkadan bakıldığında, bacaklar düz ve birbirine çok yakın değildir. Düz durduğunda, köpeğin kalçası ile üst butu, üst butu ile alt butu ve alt butu ile ayak tarak kemiği arasında geniş açı oluşur.
Üst but nispeten uzun, geniş ve güçlü kaslıdır. Alt but uzun, güçlü ve geniş kaslı, adalelidir. Ayak bileği dayanıklı, düzgün açılı, dik değildir. Arka ayak ön ayaktan hafifçe daha uzundur. Ayak parmakları güçlü, kavisli ve ön ayaktakiler kadar sıkıdır.
Çekici özellikleri: Rottweiler, dostça ve huzurlu bir ruh hali ile karakterize edilir, çocukları sever, çok sevecen, itaatkar ve kolay yönetilebilir. Onun davranışları kendinden emin, güçlü sinirleri var ve korkusuzdur. Rottweiler etrafındaki dünyaya büyük ilgi ile tepki veriyor.
Rottweiler için ForDogTrainers uzmanlarının önerdiği ürünler:
Profesyonel K9 ekipman üreticisi ForDogTrainers Rottweiler için özel malzemeler sunar. Resmi sitemizde Rottweiler için deri ve naylon göğüs tasmalarıderi ve naylon boyun tasmaları, köpeğin motivasyonunu artıracak ve becerilerini geliştirecek eğitim kollukları ve bite tug'lar, deri ve naylon gezdirme tasmaları, Rottweiler için eğitim oyuncakları ve bakım aksesuarları bulabilirsiniz.