Shuzhund ile KNVP köpek eğitimi arasındaki farklar

Her iki standart da 1900'lü yılların başında ortaya çıktı. Schutzhund ve KNPV - köpek ile en büyük Avrupa sporu. Schutzhund Almanya KNPV ise Hollanda'da uygulanmaya başlamıştır.
Schutzhund, Alman Çoban köpek ırkının kurucusu Max von Stefanitz tarafından başlatılmıştır. O Schutzhund’u yetiştiricilerin bir aracı olarak kullanmak için geliştirmiştir. Schutzhund, üreme programında alınan bilgileri dikkate almak için, yetiştiriciye, bir köpeğin çalışma kalitesini ölçmek için, teknik vermeye yöneliktir. Schutzhund, önemini bugüne kadar taşıyan, başlangıçta bir sertifikasyon programı olarak geliştirilmiştir. Ancak yıllar geçtikçe bir spor haline geldi. Bu rekabet hangi handlerin, köpeklerini test edilen becerilere öğretirken, daha iyi bir iş yapabildiğini görmenizi sağlamaktadır.
KNPV, Hollanda Kraliyet Polisinin Köpek Sporu olarak bilinir. Adı, bu sporun polis köpeklerini geliştirdiğini ima ediyor. Ancak, bu doğru değil, çünkü KNPV standartlarına göre özel olarak eğitilmiş köpekler direkt olarak Polis birimlerinde çalışamazlar ve çalışmamalılar. Bu standart, köpekleri eğitmek ve nitelendirmek, ve daha sonra Hollanda polisine gönderilmek amacıyla sivillere yönelik bir Hollanda hükümeti sertifika programı olarak kullanılmak üzere geliştirildi.
Gerçek şu ki, KNPV'de eğitim gören ve antrenman yapan birçok insan, bu spor amacının Polis hizmetleri için köpek yetiştirmek olduğuna hala inanıyor. Egzersizlerin birçoğu iş köpeğinin ihtiyaç duyduğu becerilerle yakından ilişkilidir. Ancak, KNPV sertifikalı köpek, polis devriye köpeği olarak pratik çalışmaya uygun olmak için, 5 veya 6 haftalık ek bir eğitim almalıdır. Uzun yıllar içerisinde KNPV Hollanda sertifikasyon programından çok, köpek sporuna katkıda bulunmuştur.
Bu ülkedeki birçok köpek yetiştiricisi kasten sivilleri ve polis memurlarını yanıltarak köpeğin Schutzhund ve KNPV'deki yeteneklerinin yetkili bir polis köpeği olması için yeterli olduğunu onaylıyor. Ancak bu ifade gerçeklerden çok uzaktır. Her iki spor standardı da köpeği bir insanı ısırmaya öğretir. Ancak, herhangi bir spor standardında, yalnızca av içgüdülerinin kullanımı ile kişiyi ısırmaya yönelik bir köpek yetiştirmek mümkündür. Polisin kullanabilmesi için, köpek «av içgüdüleri ile» olduğu gibi «koruyucu» içgüdüleri ile de çalışabilmelidir.
Schutzhund'da köpekler ayni şekilde iz çalışmalarına eğitilir. İz çalışma tarzına "adım adım koklama becerisi" denir.
Schutzhund’da iz çalışma amacı – köpeği sadece kokuyu takip etmesini öğretmek değil (bu basit bir görevidir). Asıl amacı - eğitmenin köpeği çok doğru ve belli bir hızda kokuyu takip etmeye eğitmek yeteneğini kontrol etmektir. Evet, köpek kokuyu izlemelidir, ancak, bu çalışmanın değerlendirilmesinde belirleyici faktör yolun sonuna gelmek değil, köpeğin çalıştığı stildir (sakin, yöntemli, pistten bir veya iki adımdan fazla kaymadan ve, aynı şekilde, köşeyi geçerken vücudun uzunluğundan daha fazla kaymadan). Köpeği yavaş bir tempoda hareket etmesini sağlamak için gerekli baskıyı uygulayıp, yönetim ve motivasyon kaybına yol açmadan ve, aynı zamanda, kurallara uygun olarak, Schutzhund sisteminde iz çalışmalarına eğitmek gerçekten çok zor bir iştir. Bu baskı yüksekse, köpekte depresyona ve tiksinti yaratmasına neden olacaktır. Schutzhund'da iyi iz çalışmaları - "bir sanat eseridir".
Köpek eğitimi
Schutzhund'daki iz çalışmalarının polisin iz sürmeleriyle alakalı olmadığını anlamak önemlidir. Gerçek şu ki, köpek spor çalışmalarında "güçlü bir koklayıcı" olsa bile, polis çalışmalarında etkili olmayacaktır.
Polis ve spor iz çalışmaları için hazırlık süresinde farklı yaklaşımlar kullanıyor. İş köpeklerin iz sürme eğitimi içgüdüleri üzerinden gerçekleştirilir, ve iz sürme parkurunu hızlı geçmek bu eğitimin önemli bir parçasıdır.
ForDogTrainers'tan tavsiye edilen eğitim malzemeleri:

Tutamaklı köpek boyun tasması Hakiki deri köpek göğüs tasması Büyük köpek cinsleri için göğüs tasması Tutamaklı naylon köpek göğüs tasması Atak ağızlığı

KNPV, genel olarak, kalifikasyon için iz çalışmaları üzerinden testler yapmaz (bu testler ayrı bir iz takibi programı tarafından sağlanır). KNPV'deki egzersizlerden biri - yardımcı bulmak amacıyla ormanlık bir alanın araştırılması. Bu egzersiz için hazırlık, gerçek hizmette kullanılması beklenen bir köpek için istenmeyen bir uygulamadır. Köpek, kokunun kaynağını (insan) bulmaya çalışırken, burnu havada çalıştırılacak şekilde eğitilir, ama iyi bir iz köpeği için gerekli olan, yerden gelen koku üzerinde çalışmayı neredeyse hiç öğretmiyorlar. İzi takip etmeyi öğretmek daima araziyi arama işleminden önce olmalı.
Hollanda'daki polis teşkilatları KNPV sertifikalı köpekler alırken, hayvanın ilk önce tarama testinden geçmesi gerekir; burada içgüdü (davranış) pratik hizmetle uyumluluk açısından kontrol edilir. Seçildikten sonra köpek, sokakta çalışmasına izin verilmeden önce, 6 haftalık bir eğitim kursundan geçer. Buna ek olarak, Hollanda polisi, uzmanlaşmış iz takip köpeklerinin spor çalışmalarına kısıtlamalar getirdi. Nadir istisnalarla, bu iz uzmanları köpekler, KNPV belgesine sahip değildirler.
Schutzhund'daki savunma çalışmalarının polis teşkilatı ile ilgisi pek yoktur. Schutzhund'da koruyucu bölüm çok hassas bir düzen (dizilim) içerir ve köpekler üzerine "programlanabilir". Elbette, standart egzersizleri yapabilmesi için, bu çalışma köpekte belirli bir mizaç ve içgüdü seviyesi gerektirir. Ancak, bu gerekli mizaç ve içgüdü seviyesi o kadar düşüktür ki, benim gibi yetiştiriciler için, Schutzhund sınavını geçmek köpek için özel bir değer vermez. Açık konuşmak gerekirse, doğru eğitilmiş bir köpek Schutzhund kalifikasyonunu kolay kazanabilir, ancak aynı zamanda, çalışma potansiyeli üzerinde, çok daha az tecrübeye sahip olan ve polis servisleri için seçilen köpeklere yakın bile değil.
Bir köpeğe Schutzhund'da kalifikasyon verildiğinde, hakim köpeklerin denemelerde gösterdiği "cesaret" seviyesi hakkında görüşlerini bildirir. "Mükemmel" seviye en yüksek seviyededir. Sorun şu: Schutzhund'daki hakimlerin % 90'ı gerçek bir saldırganlık olduğunu anlamıyor. Onlar mücadele içgüdüsünü anlamıyorlar ve bunu itiraf etmek te istemiyorlar. Ona layık değilken köpeklere sürekli "Mükemmel" derece verilir.
Bu, Schutzhund'da kalifikasyon kazanan, ancak polis teşkilatında çalışmak için cesaret ve sertliğe sahip olmayan köpeklerin sayısıyla açıkça görülmektedir. Problem, hakemlerin savunma çalışmalarındaki "çok aktif av içgüdülerinin" gerçek saldırganlıkla sık sık karıştırmasından kaynaklanmaktadır.
Schutzhund'da itaat de çok ince - bir iş köpeği için gerekli olandan çok daha fazladır. Her ne kadar da köpeğe, mükemmel av içgüdülerini koruyup, itaat seviyesini bu doğruluk düzeyinde öğretmekte yanlış bir şey olmasa da, pratik olarak bunu yapmak çok zordur. Genellikle köpeğin eğitmene gittiği zaman karakterinde küçük sorunlar ortaya çıkıyor, ancak, onlar orantısız baskı nedeniyle ağırlaştırılıyor. En iyi eğitim videolarının ve kitaplarının yaygınlaştırılmasıyla bu sorun azaltıldı ve bugün, 15 yıl öncesinden, çok daha az dile getirilmektedir.
Schutzhund eğitimi için kolluklar:

Profesyonel k9 eğitim kolluğu IPO eğitim kolluğu French linen eğitim kolluğu Köpek eğitim ısırma kolluğu K9 eğitim koruma kolluğu

Aynı zamanda, KNPV sporu Schutzhund ile aynı doğruluk seviyesini gerektirmez ve birçok Hollandalı eğitmen itaatle çok sert çalışıyormuş gibi görünür. Sanırım bunun nedeni, alternatif öğretim yöntemleri geliştirilmesine ihtiyaç duyulmaması, çünkü KNPV'daki köpeklerin çoğu - Malinois (en azından spor dallarında) - güçlü baskıya dayanabildikleri ve "içgüdülü" halini sürdürebilecekleri yüksek bir içgüdü seviyesine sahipler.
KNPV'de (ulusal düzeyde olsa bile), aynı zamanda birçok av köpekleri de gözlemliyoruz. Hollanda'da spor popülerlik kazanıyor, çünkü birçok kişi Schutzhund'un eksikliklerini fark etti ve onları kabul etmeye hazır değiller. Bu insanlar, KNPV'nin çok daha ağır bir spor olduğu için, yalnızca güçlü bir köpeğin "hayatta kalabileceğine" inanıyorlar. Ne yazık ki, yanılıyorlar. KNPV "sadece bir spor" olduğunu aklınızdan çıkarmazsanız, "büyük spor" olarak adlandırılabilir.

Kaliteli ve tam koruma sağlayan FDT koruyucu giysileri:

Kötü adam koruma elbisesi K9 saldırı koruma elbisesi Hafif saldırı elbisesi Profesyonel köpek eğitim elbisesi Tam koruma saldırı elbisesi

Ülkemize (ABD) ithal edilen, timsah gibi ısıran, ancak sinir problemi olan birçok KNPV köpeği gördüm. Sinir sistemindeki eksiklikleri, onları sinirli ve bir derecede tehlikeli kılmaktadır. Bu problem Alman Çoban köpeklerinde olduğu kadar belirgin değildir, ancak bu Malinois için nadir olduğu anlamına gelmez. Hollandalılar bunun için suçlanmamalıdır. Bu tür köpekler neredeyse her zaman düşük bir fiyata satılmaktadır (kural olarak, kaliteli köpeklerin yarı fiyatına). Bunun suçlusu - ekstra birkaç dolar kazanmaya, düşük kaliteli köpek almaya ve ithal etmeye çalışan amerikalı ithalatçılardır.
KNPV'de eğitim sebebi iz takip eğitim bölümünün olmaması ve eğlenceli görevlere eğitim imkanı olmasıdır. Şehirlerde yaşayan bazı insanlar iz takip eğitimi için yerle ilgili sorunu var ve bazıları ise bu eğitimden nefret eder (buna inanmam çok zor, çünkü en sevdiğim eğitim türüdür). Benim kişisel fikrim, zamanında Schutzhund olduğu gibi, KNVP da yakında bugünkü Amerika’nın sportif seçimi haline gelecektir.
İş köpekleri eğitmek isteyen herkese Schutzhund veya KNPV'yi tavsiye ederim. Her iki standartının da ülkedeki iş köpeklerin yetiştirilmesinde olumlu etkisi oldu. Sporun etkisi, Amerika'daki polis köpeklerin kalitesini yükseltti. Tüm Schutzhund ve KNPV köpeklerinin polis köpekleri olabileceğini düşünmek yanlış olduğuna inanıyorum. Çok azının bu iş için içgüdüleri ve mizaçları var.
Ayrıca, devriye köpekleri için en iyi adayların Schutzhund'da veya KNPV'de (koruma bölümünde) eğitime başlamış ancak kalifikasyon kazanmamış genç erkekler olduğu gerçeğine dikkat çekiyorum. Çalışma amaçlarla edinilen yetişkin ve kalifikasyon kazanmış köpekler, pratik eğitimlerin çoğu zamanını, spor görevlisi ile çalışırken alınan sorunları düzeltmekle geçer ve sokakta çalışmak için "yeniden programlanır".
Sorularınız varsa lütfen bize yazın info@fordogtrainers-turkey.com
Bizi takip edin https://www.instagram.com/fordogtrainers_turkiye/ https://www.facebook.com/groups/shoptasmalari/