Sporcu köpek eğitimi: köpekle ne tür sporlar yapabilirsiniz?

Köpekle spor yapmak, evcil hayvanınızı daha iyi tanımak, onunla iletişim kurmak ve onun fiziksel formunu ve kendinizi geliştirmek için harika bir fırsattır. Bu tür faaliyetlerden şüphe duyanlar bile, bir kez antrenman yaptıktan sonra, spora aşık olmuştur ve yıllardır bunu yapıyorlar. Bugün köpekler için birçok spor var ve her yıl gittikçe çeşit daha fazla oluyor. Bu makalede sadece en popüler olanların üzerinde duracağız.
Çeviklik. Çeviklik, bir “insan-köpek” takımında çalışabilme becerisini göstermenin önemli olduğu dinamik bir spordur. Asıl görev, temaslı ve temassız engellerle olan yolun daha hızlı aşılmasıdır (yaklaşık 20 tür: tünel, bariyer, salıncak, slalom, vb.). Tasmasız, ödül yiyecekler olmadan, temas olmadan sadece sesli komutlar ile, köpek, insanı yarım kelimeden mükemmel bir şekilde anladığını gösterir. Melez dahil tüm köpeklerin bu sporu yapmasına izin verilir. Boy, kilo ve yaş sınırlı değildir, ancak en iyi sonuçları çok kilolu olmayan hafif köpekler göstermektedir. Uzun gövdeye sahip köpekler (dachshund, basset) ve yavrular bu tür sporlarda önerilmez, çünkü ani hareketler sinir sıkışmasına neden olabilir.
Köpek eğitimi için jüt kolluk. Yeni tasarım!
Freestyle. En sanatsal köpek bu yarışmaları kazanır. Müziğe göre hareketler, karizma, cesaret - bunlar Freestyle sporunu diğer sporlarla ayıran kriterlerdir. İyi müzik yeteneği ve hızlı tepkiye sahip kanişler, schnauzerler, minyatür schnauzerler, fox terrierler - orta boy, sanatsal ırklar için idealdir. Freestyle bir takım sporudur, bu nedenle düzenli eğitim köpeğinizin sizi yarım kelimeyle anlamaya başlamasına yardımcı olacaktır.
Frizbi. Bu sporda köpek uçan diski tutuyor. Bu aportu seven köpekler için harika, demokratik bir spordur. Eğitim için özel finansal yatırımlar ve şartlar gerektirmez ve hem dört bacaklı sporcuya hem de sahibine büyük zevk verir. Frizbi, köpeğin favori oyununu "diski getir", aynı zamanda mükemmel fiziksel zindeliği koruyarak oynamasına izin veriyor. Frizbi sporu için köpek ırkları aktif, çok kilolu olmayan, atlayan köpeklerdir. Mükemmel sonuçları Border Collie, Avustralya Çoban Köpekleri, Fox Terrierler gösterir. Frizbi kısa çeneli büyük ve kilolu köpekler için zor olacaktır. İlk antrenmana köpeğin kas-iskelet sistemi tam oluştuktan sonra başlamak önerilir.
Malinois için çok fonksiyonlu naylon göğüs tasması
Pitch & Go – köpeğin, sahanın farklı alanlarına atılmış bir nesneyi, alıp getirmesidir. Bireysel yarışmada 90 saniyede, birçok atış ve aport yapmak gerekir. Frizbi'nin aksine, köpek plastik bir disk değil, top veya aport için özel malzeme getirir. Bu spor, yeterli fiziksel güce sahip her cins ve yaştaki köpekler için uygundur. Yarışmalarda başarılı olmak için, köpeğe malzemeyi işleyicinin eline teslim edilmesiyle “Aport” komutunu mükemmel bir şekilde yerine getirmesini öğretmek gerekir. En iyi sonuçlar, mükemmel karşılıklı anlayışın sağlandığı ve köpeğin hızlı ve sorgulamadan komutları yerine getirdiği ekip tarafından elde edilir.
Flyball - 4 katılımcı köpekle birlikte, top ile bir engel parkurunun üstesinden gelmekten oluşan bir takım sporudur. Bu sporun özelliği dört ayaklı sporcuların eylemlerini koordine etme ve performanslarını hatasız ve sorunsuz bir şekilde düzenleme yeteneğidir. Böyle bir spor, aktif, mizaçlı, ama itaatkar ırklar için, büyüklüğüne bakılmaksızın uygundur: terrierler, border collieler, whippetler, kanişler (minyatür olanlar dahil). Melez köpeklerin katılmasına izin verilir.
Tutma yeri sargılı renkli dumbbell aport aracı 2 kg
Weight pulling - yük taşımaktır. Bu sporun kurallarına göre, herhangi bir köpek ırkına izin verilir. Ancak, arabayı hareket ettirmek için, köpeğin büyük, iyi gelişmiş bir iskeleti olmalı, orantılı vücudu, büyük pençeleri, güçlü bir sırt ve göğsü olmalıdır. Ayrıca hayvanın psikolojik özellikleri de önemlidir: strese dirençli ve sahibini iyi anlamalı. Weight pulling sporunda iyi sonuçlar Staffordshire Terrierler, Amerikan Bulldogları, Pitbuller veriyor. Böyle bir spor, güç, beceri ve işleyicinin komutlarına derhal cevap verebilme yeteneğinin gelişmesine katkıda bulunur.
Tek tutamaklı jüt ısırma çubuğu
Canicross - düz veya engebeli arazide grup halinde bir takım koşusudur. Köpeğin arkasından koşan sahibi, köpeği tasmasız kontrol eder - sadece sesli komutlarla. İlk başta, canicross yaz aylarında kızak köpeklerinin sportif formunu korumak için kullanılmaya başardı. Ancak zamanla ayrı bir disiplin oldu. Canicross, önemli mesafeleri aşabilen ve hala temasta ve itaatkâr olabilen dayanıklılığa sahip cinsler için uygundur. Ayrıca, köpek uzun tüylü olmamalıdır - güneşe maruz kalmaya zorlanırlar. Çoğu zaman Canicross yarışmasında, Huskilerle ve Malamutlarla karşılaşabilirsiniz.
Resmi sitemizde köpek eğitimi ve sporları için kaliteli ve konfor sağlayan malzemeler mevcuttur. Sorularınız varsa lütfen bize yazın info@fordogtrainers-turkey.com