Yardım Köpekleri İnsanlara Nasıl Davranır ve Yardım eder?

Canis therapy (canis - köpek + therapy - tedavi) - özel olarak seçilmiş ve eğitimli köpekler kullanarak tedavi ve rehabilitasyon yöntemi.Tıbbi ve sosyal rehabilitasyonda kullanılır. Özel olarak eğitilmiş terapi köpekler, nörolojik veya psikolojik rahatsızlıkları veya bozuklukları olan hastaların durumu rahatlatılır.
Hakiki deri köpek göğüs tasması
Köpek ile terapi Tedavi ve Rehabilitasyonun Etkili Bir Yöntemidir
Köpekler neden canis tedavisinde kullanılır? Köpekler, insanın niteliğine, duyarlılık, hissetme kabiliyeti, eylemler, sesler, taklitler yoluyla ifade etme, kişinin iletişimine cevap verme gibi özelliklere sahiptir. Dahası, köpekler sözel komutları çalıştırmak için kolayca eğitilirler ve isteyerek itaat ederler.
Canis Therapy: bakım ve köpeklerle iyi iletişim
Canis tedavisi alternatif psikoterapi tedavi ve rehabilitasyon yöntemidir. Özel seçilmiş köpekler canis terapisinde yer alır. Terapi köpekleri hakkında doktrin, Hipokrat zamanında ortaya çıktı. Sanat eserleri, arkeolojik kazılar ve bu zamanların diğer belgeleri o zamandan beri köpeklerle tedavi kanıtı veriyor.
Canis terapisi, bir sonraki hedeflere ulaşmak için yönlendirilmiştir: 
 • Olumlu duygular ve zihinsel yetenek gelişimi
 • Fiziksel becerileri ve düzensiz kas-iskelet fonksiyonları iyileştirme 
 • Korkunun, kaygının, saldırganlığın, stresin, güvensizliğin ve yoksunluğun kaldırılması
 • Arkadaşlık ve iletişim gelişimi
 • Hastanın fiziksel sağlığının önemli ölçüde iyileştirilmesi

Servis köpekler için malzemeler

Labrador yaygın rehber ve yardım köpeği olarak kullanılır
Köpek terapisi - hayvanı izlemek, iletişim, beslenme, oyunlar ve bakım ile onunla yakın temas kurmaktır. 
Terapi köpekleri şu niteliklere sahip olmalıdır: 
 • Saldırganlık olmamalı 
 • Gelişmiş sosyallik ve dostluk 
 • Yüksek seslere negatif cevap, ani ve hızlı hareketler olmamalı 
 • İyi dengelenmiş karakter
Köpek terapisi sadece nörolojik, psikolojik ve duygusal rahatsızlıkları olan hastalar için değil, aynı zamanda yaşlı insanlar ve fiziksel engelli insanlar için de (görme engelli, kas-iskelet sistemi hastalıkları) kabul edilebilir. 
Köpekler sadakatleri, dostlukları, hareketleri, dokunuşları, kürk rengi, nefesi nedeniyle insanları iyileştirir. Köpekler, hastaların fiziksel ve duygusal durumunu daha iyi bir hale getirir, onları depresyon ve ilgisizlikten uzaklaştırır, kötü düşüncelerden ve yalnızlıktan uzaklaştırır.
Köpeklerin Tedavi Ettiği Hastalıklar: Canis Terapisine Endikasyonlar ve Kontraendikasyonlar 
Canis tedavisi aşağıdaki gibi durumlarda kullanılır: 
 • Şiddetli duygusal bozukluklar (depresyon, uykusuzluk, apati)
 • Hiperaktivite
 • Otizm, Alzheimer hastalığı 
 • Nevroz
 • Fiziksel ve zihinsel gerileme
 • Hafıza, dikkat, davranış bozuklukları
 • Beyin ve omurilik hastalıkları 
 • Konuşma ve duyma bozuklukları
 • Kas distrofisi
Husky için boyun tasması
Husky ve Benzer Irklar Psikolojik Rahatsızlıkların İyileştirilmesi İçin İyidir
Bununla birlikte, eğer hastanın köpek tüylerine alerjisi, açık yaraları, deri enfeksiyonu veya solunum yolu hastalıkları varsa, köpek terapisi yasaktır. 
Canis tedavisi aşağıdaki tedavi yöntemlerinden oluşur: 
1. Kronik ağrıda terapötik temas (ısınma köpeği) veya canis tedavisi. Bu tedavi şeklinin ana noktası, köpeğin ağrılı bölgeye uzanması ve ısıtmasıdır, bundan sonra ağrı hafifler
2. Tanılayıcı canis tedavisi – köpeğin astımlı atak, epileptik nöbet, kritik hipoglisemi (diyabetik hastalar) ve hastalıkların diğer tehlikeli belirtilerini öngörebilmesi
3. Hizmet canis terapisi - fiziksel engelli insanlara yardım köpekleri ile destek sağlamak (kılavuz köpekler vb.)
4. Rehabilitasyon canis tedavisi - köpeği izleyerek, iletişim, yürüyüş ve oyun yoluyla hastanın iyileşmesine kadar hızlanmak.
GSD için eğitim tasması
Alman Çoban ve benzer ırkların özgeci karakteri var
Terapi köpekleri, nevrozları (depresif sendrom, uykusuzluk, apati, sinir krizi) tedavi etmeye yardımcı olur. 
 • Hastayı sakinleştirir 
 • Sinirlilik ve duygusal stresi rahatlatır 
 • Huzur sağlar
Canis tedavisinin etkinliğini vurgulayan birçok gerçek vardır. Canis terapisi özellikle Otizmli (erken infantil otizm) çocuklar için yaygın bir kullanım alanı kazanmıştır. Yardım köpekleri bu küçük hastaların duygusal durumu üzerinde başarılı bir şekilde etki ederler. Köpekler, içine kapalı çocukların konuşmalarını geliştirirler, daha iletişimsel, duygusal olmalarına ve çevreyi olumlu hissetmelerine yardımcı olurlar.
Serebral palsi hastalığı olan çocuklar için canis terapisi, köpeğin hafızada ana motivasyon, dikkat, hareketlerin gelişimi ve çocuğun kas tonusunun iyileştirilmesi olduğu önerilen yöntemlerden biridir. 
Rehabilitasyon, düzeltme, zihinsel gelişim bozukluğu olan çocukların adaptasyonu için Canis terapisi, kendine aşağılık duygusunu hafifletmeye, duygusal durumu normale döndürmeye, ilgi ve aktivite almayı öğretmeye, dikkat, hafıza ve konuşma geliştirmeye yardımcı olur.
 Köpek için yağmurluk
Shelties - Çocuklar İçin En İyi Terapistlerden Biridir
Canis terapisinin yardımı ile tedavi hakkında sayısız olumlu geri bildirim, köpeklerin hasta durumunu gerçekten daha iyi hale getirebileceğini doğrulamaktadır. Çocuklar çok çabuk köpeklerle ilgilenmeye başlar. Üstelik, birçok uzman, köpeklerin, fiziksel engelli çocukları küçük motor becerilerini geliştirmeye ve kas distrofisini azaltmaya yardımcı olan aktivite ve hareketlere teşvik ettiklerini işaret etmektedir.
Canis Terapisi Köpeği Nasıl Etkiler? 
Köpekler, insanlara bağlılıklarını gösterip desteklemektedir. Ancak, insanlar üzerinde olumlu etki yapan yöntemler köpekleri etkileyebilir mi? Ne yazık ki, köpekler duygularını anlatamazlar, bu yüzden hayvanlar için rahat şartlar altında çalışma konusunda birtakım prensipler vardır. Burada hem hastanın hem de köpeğin rahatlığı gözetilmelidir. Hasta ve köpek birlikte çalışmanın eşit zevkini almalı. Bir kişinin problemlerini çözdüğü, sağlığını düzelttiği ve diğerinin de emirlere uyması ve hatta bazen acı hissetmesi, hiçbir şekilde kabul edilemez. Köpekler çalışmaları sırasında strese maruz kalırlar. Bu yüzden uzmanlar bir hasta için terapi sırasında sace bir köpek kullanmazlar. Bir köpek için 4 saatlik çalışma en uygunudur.
Malinois için köpek boyun tasması
Malinois - sadık bir arkadaş ve yardımcıdır
Labrador, Retriever, Alman Çoban, Shelties ve pozitif nitelikleri olan diğer köpekler Otizm, Alzheimer hastalığı, Serebral palsi olan hastaları tedavi etmek için kullanılır. Köpeğin safkan olup olmadığı farketmez, bu köpek, insanlarla doğal ilişkisi olan, olumlu niteliklere sahip ve gerekli tüm gereksinimleri karşılayan hastaların tedavisine katılır.Terapi köpeği bir cins değil, bu bir eğitim standardı. 
Küçük köpekler yetişkin, yaşlı, darülaceze ve yatağa bağlı hastalar için başarıyla kullanılmaktadır. 
Orta ve büyük köpekler çocuk ve gençlerle çalışır. Yardım köpeğinin büyüklüğü ve cinsi tedavi stratejisine göre seçilir.
Kızak köpekleri - Husky, Malamute, Samoyed, Laika - genellikle sapkın davranış, psikolojik sapma veya engelli çocuklar için kullanılır. Bu köpek ırkları insanlara, özellikle de çocuklara karşı çok arkadaş canlısıdır.
Çoban köpekleri (ırk grubu) - özgecil köpeklerdir, bu yüzden kolayca adapte olurlar ve hızla eyleme çekilirler. 
Shelties, fobileri olan çocukların bile duygularını olumlu hissetmelerine neden olur. 
Poodles ve Toy Terriers terapi için çok uygun değildir. Zayıf ruh halleri yüzünden çabuk yoruldular ve rehabilitasyon çok daha uzun zaman alır.
Terapi köpekleri için gerkli ekipmanları inceleyiniz - resimlere tıklayın!
Naylon köpek göğüs tasması Kılavuz köpek için göğüs tasması K9 köpek eğitim tasması Yardım köpekler için ekipman