Yavru gezdirme tasmasına nasıl alıştırılır

Yavruyu gezdirme tasmasına alıştırmak için ilk adım boyun tasmasına alıştırmaktan başlar. Oyun veya yemek sırasında, sizin gözetiminizde boyun tasmasını bağlayın. Sadece boyun tasmasını düşünmekten köpeğin dikkatini dağıtın.
Kendi başına boyun tasmasını çıkarmaya çalışmazken onu çıkarabilirsiniz. Eğer, yavru boyun tasmasını çıkarmaya çalıştığı zaman çıkarırsanız, boyun tasması ile mücadelesini takdir etmiş olacaksınız. Yavru tasma ile mücadeleyi kazandığını ve ondan kurtulduğunu zannedecektir.
Tıpkı sizin için, yeni saat veya yüzük taktığınızda, ilk zamanlarda alışılmadık geldiği gibi, yavruya da boyun tasması rahatsızlık verebilir. Ancak, zaman geçtikçe o ona alışacaktır. Tabii ki, tasma köpeğin boynuna uygun olmalıdır ve sert veya rahatsızlık verici bir malzemeden olmamalıdır. Hafif, plastik tokalı naylon bez boyun tasması – iyi bir seçimdir.
Metal tokalı köpek boyun tasması Plastik tokalı naylon köpek boyun tasması Yazılı köpek boyun tasması Naylon köpek adresliği Tutamaklı köpek boyun tasması
Gezdirme bağlı değilken, sadece boyun tasması ile bırakmak, güvenli olup olmadığını veterinerinize sorun. Bazı ırklarda, özellikle av köpeklerinde, çalışma alanında boyun tasmasının çıkarılması zorunludur, çünkü köpek çalılara takılabilir ve kendini yaralayabilir.
Bazı yetiştiriciler, renkli şeritleri bağlayarak, çok önceden yavruları boyun tasmasına alıştırmaya başlar. Muhtemelen birkaç gün içinde köpeğiniz boyun tasmasını görmezden gelecektir.
Bu ikinci bir kuyruk, yoksa oyuncak mı?
Bir sonraki adım – gezdirmeye alıştırmaktır. Gezdirme tasması ilk bağlandığı zaman bazı yavrular şoka girmiş gibi görünürler. Bu durumda kurdele, bağcık vb. ile başlayabilirsiniz. Alıştıkça, daha uzun gezdirme tercih edebilirsiniz. Köpekler gezdirme tasmasını kemirmeyi sever, bu sebeple, çok kısa zamanda gezdirmeden kurtulması mümkündür.
Gezdirme tasmasını boyun tasmasına yavru beslenirken veya oynarken bağlayın ve yeni aksesuara alışmasına müsade edin. Gezdirmeyi, yavru onu unuttuğu, dikkate almadığı zaman çıkarın.
Gezdirme boyun tasmasında bağlı iken, köpeğinizi gözetimsiz bırakmayın. Bu, ilk başta, tasmanın bozulmasına ve, ikinci olarak, bir ağacın veya başka bir şeye dolaşıp köpeğin yaralanmasına neden olabilir.
Şık köpek gezdirme tasması Hakiki deri köpek gezdirme tasması Büyük köpekler için gezdirme jayışı Örgülü gezdirme tasması Dayanıklı köpek gezdirme tasması
Yavru gezdirmeyi her kemirmeye başladığında, onun dikkatini oyun veya başka şeylerle dağıtın.
Eğitim tekniği
Yavruyu gezdirmeye alıştırmadan önce, size yaklaşmasını ve sizinle birlikte hareket etmesini öğretmelisiniz. Bunun için en iyi - ödül maması kullanmaktır. Yanınızda gezdirme tasması ile yürümesi için yavrunun daima sizden ödül talep edeceğinden korkmayın. Gezdirme tasması ile yürümek yavru için bir ödüldür, ama o henüz bunu bilmiyor. Ödül ile yavruyu doğru yönde hareket etmesine öğretebilirsiniz.
Bunun için özellikle yemek yeme zamanı çok uygundur. Yemek kasesini elinizde tutarak, yavrunun size koşmasına ve yanınızda yürümesine kolayca öğretilebilir.
Her komutu gerçekleştirdiğinde, yavruyu lezzetli ödül veya oyun ile ödüllendirmeye hazır olun.
Gezdirmenin iki ucu vardır
Yavrunuzu boyun ve gezdirme tasmasına alıştırdıktan ve yanınızda yürümesini öğrettikten sonra, gezdirmenin serbest olan ucunu elinize almaya hazırsınız.
Yavru yürümek istemiyorsa, onu hareket etmeye zorlayamazsınız. Sizin göreviniz - yavrunun rahatlaması için elinizden geleni yapmaktır. Yavru gezdirmenin ona baskı yapmadığını anlamalıdır.
Köpeği sürükleyerek taşımak, özellikle bazı ırklarda, çok tehlikelidir – boğaz travmasına neden olabilir. Sahibi herhangi bir çaba göstermeden, tasma ile köpeği kontrol etmeyi öğrenmeli, aksi takdirde, köpeğin ani bir hareketinden dolayı kendisi de yaralanabilir.
Naylon gezdirme halatı Şık örgülü köpek gezdirme kayışı Kaliteli gezdirme tasması Köpek eğitim gezdirme tasması Dar köpek gezdirme kayışı

İşin garibi, köpek değil, sahibi gergin gezdirme tasması problemini yaratmaktadır. İnsanlar içgüdüsel olarak, tasmanın gergin bir halde olması gerektiğine inanıyorlar, buna karşılık köpeklerin doğal tepkisi ise -  tasmayı çekiştirmek.
Gezdirmeyi elinize aldığınız ilk dakikadan itibaren, serbest tutun. Sadece zaman zaman köpeğinizi takip edin, diğer zamanlarda ise, köpeğin sizi takip etmesi için geliştirdiğiniz becerileri kullanın. Köpeğinizi çekmeyin. Köpeğiniz ile ses, beden dili ve farklı motivasyon şekilleri ile iletişim kurun. Köpeğin dikkatini, tasma ile değil, zihinsel bağlantı ile tutun.
Yavru tasmayı çekiştirmeye çalışırsa, siz sakin bir şekilde durmak zorundasınız. Yavru tasmayı çekiştirmek anlamsız olduğunu anlamalıdır. Bir şey anlamsız olduğunda, sonuç olarak, hem köpekler, hem insanlar bunu yapmaktan vazgeçecektir. Bu nedenle, baştan yavruya onun sizi kontrol etmesine izin vermeyeceğinizi anlatmalısınız. Bu şekilde tasmayı çekiştirmek asla bir alışkanlık haline gelmez ve sizi  bir sürü problemden kurtarır.
Yavru çekiştirmenin işe yaramadığını ve sizin durduğunuzu anladığında, onun dikkatini ''peşimden gel'' oyunu ile çekin. Oyun eğlenceli ve heyecan verici, ve her zaman ödül maması ile yedeklenmiş olmalıdır.
Bu eğitimin çok zor olduğunu düşünüyorsanız, yavruyu büyütmek ve yetiştirmek çok daha zor olduğunu düşünün. Yavru sürekli, siz bir şey yapsanız da, yapmasanız da, öğreniyor. Aslında, yavruyu yetiştirmekte o kadar iş yok, ne kadar oyun ve eğlence. ForDogTrainers'tan özel tavsiye: eğitim sürecinde yavruya mükemmel konfor sağlayacak ve eğitimi da verimli yapacak Küçük ırk köpekler için perçinli deri göğüs tasmasını satın alın!
Sorularınız varsa lütfen bize yazın info@fordogtrainers-turkey.com
Bizi takip edin https://www.instagram.com/fordogtrainers_turkiye/ https://www.facebook.com/groups/shoptasmalari/