Yavruların sosyalleşmesi

Sosyalleşme - uzun bir eğitim aşaması, hangisinin sırasında köpek bir sürüde tüm yaşam için gerekli davranış becerileri öğrenir. Bu aşama doğumdan 6 hafta sonra başlar ve yaklaşık 4 aylıkken biter. Bu dönemde, daha sonra sahibi ve dostu arasındaki ilişkiyi olumsuz etkileyecek yetiştirme veya eğitim hataları olabilir.
Dünyaya gelince, yavru hangi türe ait olduğunu bilmiyor. Belli bir türe ait olma kararı konusunda karar vermelidir. Bu bilgi, "imprinting" (baskı) adı verilen benzersiz, neredeyse geri dönüşsüz bir süreçte edinilir. Yanlış imprinting durumunda hayvan, kendisini türlerinin temsilcisi olarak görmeyi bırakır.
Öğrenme süreci, kardeşler ve anne ile yapılan oyunlar aracılığıyla gerçekleştirilir. Yavru yetişkin hale geldiğinde, bu onun cinsel partnerlerini tanımasını, kendi akrabaları tarafından reddedilmemesini ve onları görünce kaçmamasını sağlayacaktır. Yavru başka türlerin bulunduğu bir ortamda yetiştirilirse (insanlar, kediler, tavşanlar vs.), sonunda kendisini yaşadığı türlerin temsilcisi olarak tanımlayabilir. Eğer, 3 - 16 haftaya kadar onunla birlikte başka hiçbir köpek bulunmuyorsa, köpek kendisini en yakın türle özdeşleştirir (insan, kedi, tavşan). Bu, yetişkinlikte sosyal tercihlerini belirleyecektir, kendi türünün temsilcilerine yönelik saldırganlık göstererek, kendisini tanımladığı türlerle ilgilenmeye özen gösterecek ve onunla çiftleşmeye çalışacaktır. Bunu önlemek için, yavru annesiyle birlikte, en az 8 haftalık olana kadar yetiştirilmelidir. Köpekler, diğer türler (kediler, insanlar, tavşanlar) ile sosyal temas için programlanmamıştır. Diğer türlerle veya insanlar ile iletişim kurmak için yavruların sosyalleşmesi gerekir. Yani, yavru kediler ile birlikte büyüyorsa, yetişkin olunca, kedilere saldırmayacak ve kovalamayacaktır.
Yetiştiricisi yavruya, diğer türler, özellikle insanlar (erkekler, kadınlar ve çocuklar) ile iletişim sağlamalıdır. Bu iletişim köpek yavrusu 2 aylık oluncaya kadar devam etmelidir. Bu dönemde diğer türlerle iletişim, yavrularının kendi türleriyle tanımlanmasını engellemez. Diğer türlerin interaktif varlığı türler arası iletişimi ve yırtıcı davranışı hariç alışkanlıkları geliştirecektir.
ForDogTrainers sosyalleştirme, eğitim, oyun ve yürüş gibi etkinlikler için kaliteli köpek eğitim ekipmanları üretmektedir:
Küçük ırk köpekler için keçe astarlı yumuşak deri gögüs tasması/tr/agizliklar/39-bircok-koepek-irklarina-uygun-plastik-kafes-agizligi.html Dar deri köpek boyun tasması Jüt ısırma paçavrası Suda boğulmayan kauçuk köpek eğitim topu 5 cm