Yetişkin bir köpeğe hiçbir şey öğretilemediği doğru mu?

Bu, köpekler hakkında duyulabilecek en yaygın yanılgılardan biridir. Evcil hayvan her yaşta eğitilebilir. Kısıtlamalar sadece egzersizleri yapmak için fiziksel yetenek üzerinde olacaktır. 
Bir yaşından büyük yetişkin bir köpek ile çalışmak daha zor olacak. Ne yapacağı, ne zaman uyması gerektiği ve ne zaman ana konuyu görmezden geleceği konusundaki davranışlarını ve kendi fikirlerini zaten oluşturmuştur. 
Eğitim ve öğretim olmadan köpek yıl yıldan kontrol edilemez hale geliyor. Ve sahiplerinin bir bahanesi var - köpek zaten 2-5-8 yaşında, onu eğitmek için çok geç.
Yaşam boyunca her canlı beynine gelen tüm bilgileri emer, öğrenir, sonuç çıkarır. İşte temel bir örnek - “Bu yemek tatsız, bu yüzden bir dahaki sefere onu yemeyeceğim”. Bir köpek bunu ezberleyebiliyorsa, gelecekte davranışını da düzeltir, birkaç basit komut da öğrenebilir.
Yetişkin bir köpeğin eğitimine başlarken, olumlu bir sonuç almak için önce kendinizi ayarlayın. Köpeğin birkaç yıldır kontrol eksikliği gördüğünü unutmayın. Aslında, tercübenin gösterdiği gibi, sahibinin büyük olasılıkla sorunları olacaktır. Farklı zaman geçirmeye alıştığında, düzenli bir eğitim ritmini sürdürmek zordur.
İlerleme elde etmek için sürekli eğitim içinde olmalısınız, köpekten itaat etmesini ve doğru davranışı beklemelisiniz. Oyunlar ve egzersizler ile onun dikkatini dağıtmalısınız. 
Ne öğretilemez?
Köpeğin beyni komutları öğrenebilse bile, bu onu internette bulduğunuz herhangi bir beceriye öğretmenin mümkün olacağı anlamına gelmez. Örneğin, frizbi disklerini yakalamak için bir köpek yetiştirmek istiyorsunuz. Ve bir mastiff veya bir rottweiler'iniz var. Elde edebileceğiniz maksimum değer, doğrudan ona fırlatırsanız, köpeğin onları yakalayabilmesidir. Muhteşem takla atmaları ve yerden 2 metre yükseklikte disk yakalamak mümkün olmayacak, fiziksel olarak mümkün değil.
Ayrıca, doğaya karşı gelmeyin ve köpeğin yaradılışının tersi olan şeyleri öğretmeye çalışmayın. Örneğin, koruyucu ve nöbetçi görev için Labrador'u veya Kafkas çoban köpeğinden arkadaşça bir kurtarma köpeği yapmaya çalışmayın. 
Bu nedenle, seçilen eğitim alanlarına akıllıca yaklaşın. 
Köpeği yeniden eğitmek mümkün mü? 
Köpeğiniz zaten eğitilmiş ise, ancak sonucu ve nasıl elde edildiğini beğenmiyorsanız, biraz farklı bir konu. Onu tekrar eğitebilir misiniz acaba? Aynı komutları farklı bir şekilde yerine getiriyor gibi görünüyor. Örneğin, evcil hayvanınız yanınızda durması için, klasik eski yöntem ile öğretildi: komut – kayışı çekiyorsunuz - dikkati dağıldı – yine tasmayı çekiyorsunuz. Ve böyle sonsuzluğa kadar.
Sonuç olarak, köpek bu komuttan nefret eder. Ve şimdi onun mutlu ve neşeli bir şekilde yanınızda koşmasını, işinden tadını çıkarmasını istiyorsunuz. Ve burada bir tutarsızlık var. Köpek komutu duyunca, beynine sinyal gider, yanınızda yürür, ancak kafasını asar. Bu bağlantının kopması zor veya imkansız olacak. Komut için “hile yapılabilir”, örn. başka bir kelime kullanabilir, sola değil sağa doğru hareket etmeyi öğretebilirsiniz. Sizin için, komut aynı, ama köpek için tamamen farklı. 
Yetişkin bir köpeğin itaat etmesini öğretememek için yalnızca sahibinin çalışma isteksizliği olabilir. Yani her şey sizin elinizde.
Profesyonel köpek eğitim ekipmanı üreticisi ForDogTrainers tüm köpekler için özel malzemeler sunar. Resmi sitemizde deri ve naylon göğüs tasmaları, deri ve naylon boyun tasmaları, köpeğinizin motivasyonunu artıracak ve becerilerini geliştirecek eğitim kollukları ve bite tug'lar, deri ve naylon gezdirme tasmaları, eğitim oyuncakları ve bakım aksesuarları bulabilirsiniz.