Zihinsel Gelişim ve Davranış Düzeltmek için En Yararlı Köpek Oyu

Yavru ve genç köpekleri geliştirmek ve yaşlı köpeklerin ruh sağlığını düzeltmek için oyunlar zihin çalışmasını teşvik eder, oynama sırasında sahibiyle iletişim tarzını gösterir, kaygıyı nötrleştirmeye yardımcı olur. Bazı köpek eğitim oyunları, belirli davranışları güçlendirmeye yardımcı olur. Köpek oyunları - köpek ve sahibi arasında en doğal ve etkili köprü kurucularıdır.

Zihinsel Gelişim ve Davranış Düzeltme için En Yararlı Köpek Oyunları Hangileridir

Köpekler Oyunla Eğitiliyor ve Geliştiriliyor

Tüm oyunların dost canlısı ve neşeli duygusal renkleri vardır. Köpekle oynadığı zaman, sahibi duygularını gülüşü ve nazik sesi ile gösterir. Köpekle, o kendini sadece mükemmel bir şekilde güvende hissettiğinde oynayabilirsiniz – bu, köpeklerin doğal davranışlarının bir gereği. Köpek zaten basit varyantları öğrendiğinde, oyunlar daha zor hale gelir.
Zihin oluşturma ve düzeltme için yaygın olarak kullanılan oyunlar vardır:
"Patiler"
Bu oyun jestlere ve köpeğin dokunuşlarına dayanmaktadır. Bu yöntemin verimliliği, köpeğin sahibinin ön patilerine dokunmasına izin verdiğinden kaynaklanmaktadır. Bu, köpeğin ona güvendiği anlamına gelir. Köpek sahibinin hareketlerine yoğunlaşıyor ve oyun yardımıyla, kişiyi gözlemleme becerilerini geliştiriyor. Köpekler için bu oyunun iki çeşidi vardır.
Bunlardan biri, sahibinin, köpeğin patilerine elleriyle hafifçe çırpıp tuttuğu zaman ünlü çocuk oyununu hatırlatır. Köpek patilerini geri çekebilir ve hatta sahibinin ellerine dokunmaya çalışabilir.

Köpek boyun tasmalarıOrtak Oyunlar Köpeğinizle Bağlantı Kurmak İçin Mükemmeldir

İkinci seçenek – sahibinin, köpeğin kafasının farklı taraflarında ellerini çırpması. Köpek başını sahibinin eline doğru çevirir. Bu aksiyon övülür, ancak köpeğin eli ısırması yasaktır.
"Patiler" yavru gelişimi için 1,5 aydan itibaren 2 aya kadar kullanılmaktadır.
Köpeklerin analitik düşüncesi, arama köpek oyunları kullanılarak geliştirilmektedir. Onlar, köpek ve sahibi arasındaki ilişkileri geliştirerek mükemmel ortak oyunlarıdır.
"Evde Aramak"
Yere birkaç köpek ödülü (en fazla altı) koyulur. Onlardan biri koklamak için köpeğe verilir. Sahibi "Kokla" komutunu verir. O köpeği okşar ve emri, eğitim sırasında olduğu gibi tekrarlar. Sonra sahibi ödül parçasını atar, köpek, diğerlerinin olduğu yeri koklar. Sonra "Ara" komutu verilir. Her lezzetli ödül parçası, arama çabaları için bir ödüldür. Ayrıca, sahibi de köpeği övmeli.
Herhangi bir zorlukta, ödülün nerede olabileceğini göstermek için köpeğe yardım edin. Ana görev, ödülü bulmada değil, sahibi tarafından konan hepsi ödül parçalarını toplamaktır. Bu oyun, gerekli süre boyunca gerçekleştirilen eylemler ve dikkat üzerine odaklanmaktadır. Ödüllerin miktarı, sahibinin zevkine göre değiştirilir. Sahibi ödülü köpeğe verir ve başarı için onu cömertçe över.

Köpek eğitim oyuncakları

Bölgede Arama - Gelişmiş Arama Düzeyleri
Oyun, birbirinden daha uzak mesafeye, mobilya üstüne, arkasına ve altına ödülleri koyarak  zorlaşıyor. Bir sonraki adım, ödülleri, köpek için ödül kadar ilginç olmayan birkaç eşit öğeyle değiştirmektir. Bite tug veya köpek oyuncakları kullanabilirsiniz. İlk aşamada bu araçlara, köpeğin tanımlayabileceği bazı kokular kullanılabilir. Alkol içeren maddeler, parfümler ve çok çekici kokular (sosis vb.) kullanmak yasaktır. Kereviz, rezene, maydanoz kullanımı çok iyidir. Oyunun kuralları aynı. Köpek evde saklı olan bütün nesneleri bulmalı. Deneklerin sayısı sahibinin isteğiyle değiştirilir. Ödül ve el ile besleme oyunun sonudur.
Arama oyunlarına 3-4 ay arasında izin verilir.
Koku Oyunu 
Daha önce arama oyunu için kullanılan altı oyuncak veya bite tug çiftlerle (aynı renkte) belirtilir ve üç çeşniyle kokutulur. Birkaç saat boyunca rezene bulunan bir poşet içinde 1 numaralı ısırıma yastığı tutmak yeterli olacaktır; 2 numarayı – maydanoz olan bir poşet içinde ve 3 numarayı – kereviz olan bir poşet içinde.
Tüm bu oyuncaklar köpeğin önüne koyulur ve bunlardan biri koklaması için verilir. Bu oyuncaklar birbirine ne kadar yakınsa, oyun o kadar zorlaşır.
Oyunun ileri seviyesi, tüm oyuncakların bir sıraya koyulması ve gerekli oyuncağının pozisyonunun değişmesidir. Koku oyunlarına 5 aydan itibaren başlanır.
Üçkâğıtçılık oyunu 
Bu oyun için iki veya altı kutuya ihtiyacınız var. Her kutunun büyüklüğü köpeğinizin başıyla aynı olmalıdır. Köpeğin koku algısını kolaylaştırmak için, her kutuda küçük delikler açın. Lezzetli köpek ödülü kutulardan birinin altına konur. Köpeğin leziz ödülünün hangi kutuda olduğunu bulması gerekir. Kutular ve ödül pozisyonu isteğinize göre değişir.
K9 interaktif oyuncakİnteraktif oyunlar için Sağlıklı köpek ödülleri
Oyun, artan kutu miktarı ve birden fazla köpek ödülü kullanarak zorlaşır. Köpeğinize yardım etmeli ve oyun bittiğinde bulduğu ödül ile elinizle beslemelisiniz. Bu oyun 4-5 aydan itibaren kullanılabilir. 
İnsan Kokusunu Arama 
Bu, arama köpekleri için mükemmel bir oyun şeklidir. Köpek, koku eşleşmesiyle belirli bir kişiye ait olan nesneyi tanımlamalıdır. Farklı şeyler bir süre elinde tutmak için birkaç kişiye verilir. Bu şeylerden biri köpeğe koklamak için verilir. Köpek, kokladığı nesneyle aynı kokuya sahip olan kişiye işaret etmelidir. Bu oyun sadece yaklaşık 12 aydan itibaren yetişkin köpekler için kullanılır.
Getir Oyunu
Getirme eğitimine dayanan aktif oyunlar, hareketlilik, hızlı yanıt ve zihinsel çalışmayı geliştirir. Bu oyunlar özellikle soğukkanlı mizaçlı köpekler için iyidir. Altı ayını doldurmuş ve fiziksel olarak iyi gelişmiş olduğunda bu köpek oyunları tavsiye edilir.

K9 ısırma yastığıIsırma çubukları ve paçavralar köpek oyunların vazgeçilmez parçasıdır

Getir oyunların aşırı heyecanlı ve kolerik köpekler için uygun olmadığını bilmelisiniz, çünkü onlar uyarılma ve inhibisyon dürtüleri dizisini sağlarlayarak, CNS (Merkezi sınır sistemi) uyarılabilirliğini arttırır.
Bu oyunlar, bekçi köpekler için de kabul edilemez çünkü onlar kaçan bir insanı yakalamaya dayanıyorlar. Bu nedenle, oyunlar bir taraftan yiyecek tedarik refleksini uyandırır ve diğer taraftan bir bekçi köpeğinin koruma aktivitesini azaltabilir. Bazı köpek eğitmenleri sadece sınırlamakla kalmıyor, aynı zamanda bekçi köpekleri için oyunları yasaklıyor.

Malinois için tutamaklı boyun tasmasıTutamaklı boyun tasması köpek kontrolü için gerekli bir aksesuardır

Getirme becerileri köpeğe "Tut" - "Gel" - "Ver" komutlarıyla birlikte eğitilir. Ayrıca, bekleme süresi değişen ve çeşitli mesafelerde oyuncağı atmak ile dinamik davranışları düzeltmek için köpek oyunları da vardır. Çalışmalar sesinize de bağlı olabilir. Ayrıca, köpek oyuncağı eğiticiye veremediği zaman “Getir” ve “Oyna” komutlarını değiştirmek de yararlıdır.
Köpeğin heyecanını kontrol etme yeteneği "geçiş" yardımı ile eğitilir. Oyun sırasında köpeğin çok heyecanlı olduğunu gördüğünüzde "Otur" komutunu verin. Köpeği gerekirse elinizle tutabilirsiniz, ancak köpeği kendi başına komutu yerine getirmesi için eğitmeniz gerekir. İnhibisyon zamanı, özellikle ilk 5-30 saniyede kademeli olarak artmaktadır. Heyecanın arttırılması, köpeğin inhibisyon komutunu çalıştırması gerektiğinde, ikinci aşamada eğitilir.
Köpek oyunları için en kullanışlı ürünler için resimlere tıklayın!

Köpek için kauçuk top K9 ısırma çubuğu Köpek frisbeeBizi takip edin https://www.instagram.com/fordogtrainers_turkiye/ https://www.facebook.com/groups/shoptasmalari/
Sorularınız varsa lütfen bize yazın info@fordogtrainers-turkey.com